Niedobór snu w ciąży zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej


Ciężarne, które śpią za krótko, są bardziej narażone na rozwój cukrzycy ciążowej – do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy.
Badanie zostało opublikowane na łamach pisma „Sleep Medicine Reviews”.
Cukrzyca ciążowa występuje u 3-7 proc. kobiet w Stanach Zjednoczonych (podobne statystyki dotyczą Polek).
Jak wyjaśnia autorka badania, dr Sirimon Reutrakul z University of Illinois College of Medicine, poziom glukozy we krwi zazwyczaj wraca do normalnego poziomu po urodzeniu dziecka. Kobiety, u których wystąpiła cukrzyca ciążowa, są jednak bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 w późniejszym czasie. Również ich dzieci obarczone są podwyższonym ryzykiem cukrzycy i otyłości.
Zależność pomiędzy długością snu a ryzykiem cukrzycy wykazywano już podczas wcześniejszych badań, jednak dopiero teraz dokładnie przyjrzano się relacji snu i cukrzycy ciążowej – dodaje dr Reutrakul.
W badaniu wzięło udział łącznie 17 308 kobiet w ciąży, a naukowcy poddali analizie aż osiem badań. W celu pozyskania danych o długości i jakości snu, uczestniczki badania poproszono o wypełnienie kwestionariuszy. Tylko w czasie jednych badań, panie nosiły akcelerometry.
Po analizie wyników, badacze doszli do wniosku, że średnia długość snu wynosząca mniej niż 6 godzin dziennie miała związek z blisko 2-3-krotnym zwiększeniem ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej w porównaniu z kobietami, które spały dłużej.
Naukowcy komentują, że należy kontynuować badania, aby ustalić czy wydłużenie czasu snu może pozytywnie wpłynąć na obniżenie ryzyka cukrzycy ciążowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger