Pierwsze objawy autyzmu widoczne już w 6. miesiącu życia


W mózgach półrocznych dzieci można wykryć nieprawidłowe połączenia nerwowe związane z późniejszym rozwojem autyzmu – do takich wniosków doszli kanadyjscy badacze.  
Badanie zostało opublikowane na łamach magazynu „Biological Psychiatry”.
Naukowcy z Uniwersytetu McGill w Kanadzie przebadali strukturę połączeń nerwowych w mózgach 260 maluchów mających od 6 do 12 miesięcy. Jak wynika z ich badań, pierwsze nieprawidłowości w zakresie budowy sieci neuronalnej u dzieci obciążonych wysokim ryzykiem autyzmu pojawiają się w rejonie kory słuchowej. Są one związane z natężeniem objawów autyzmu obserwowanych w wieku 2 lat.
Zła praca połączeń nerwowych odpowiedzialnych za przetwarzanie bodźców sensorycznych dotyczy również obszarów kontrolujących wzrok, dotyk oraz rozwój językowy. Obserwowana jest ona u nieco starszych dzieci i także ma związek z natężeniem późniejszych objawów autyzmu.
Dlaczego to ważne? Tak wczesne wykrywanie i reagowanie na znaki świadczące o ryzyku wystąpienia autyzmu jest istotne ze względu na możliwość dokonania wczesnej diagnozy i zastosowania odpowiednich interwencji łagodzących behawioralne symptomy zaburzenia. Tego typu badania mogą okazać się również użyteczne w kontekście zgłębiania mechanizmów odpowiedzialnych za powstawanie autyzmu i rozwijania efektywnych metod leczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger