Nauka wykonywania codziennych obowiązków od najmłodszych lat


Stare przysłowie mówi: „Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał”. Im szybciej pokażemy dziecku, dlaczego troska o najbliższe otoczenie jest ważna i w jaki sposób o nie dbać, tym szybciej będzie nam ono pomocą w codziennych obowiązkach. A co za tym idzie – lepiej poradzi sobie z obowiązkami w dorosłym życiu. Rodzice i wychowawcy widzą potrzebę uczenia dzieci odpowiedzialności za swoje otoczenia, a producenci sprzętu AGD i zabawek wychodzą im naprzeciw. Na rynku dostępne są atrakcyjne zabawki i gadżety, które można wykorzystywać do nauki poprzez zabawę, zarówno w domu, jak i w przedszkolnych, grupowych rozrywkach. Ciekawe i bezpieczne zabawki mogą stanowić klucz do sukcesu każdej mamy i każdego taty – uśmiechnięty Jaś i odpowiedzialny Jan. Oto 5 powodów, dla których warto uczyć dziecko obowiązków domowych już od najmłodszych lat z wykorzystaniem gadżetów imitujących rzeczywiste sprzęty.
Oswajanie
Nieznane budzi w nas lęk. Niepokojące są długie podróże w nowe miejsca, denerwujemy się, gdy czeka nas wizyta u lekarza. Zestresowani przekraczamy próg nowego miejsca pracy. Skoro nowości i zmiany generują stres w życiu osoby dorosłej, to w życiu dziecka tym bardziej. Jeśli odkurzamy tylko wtedy, gdy dziecko śpi lub nie ma go w domu, nie dziwmy się, że odkurzacz budzi lęk. Przecież to spore urządzenie wydające tajemnicze i głośne dźwięki. Jeśli chcemy, by domowe czynności nie stanowiły dla naszych dzieci źródła strachu, pozwólmy im oswoić się z nimi. Można to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze, sprzątać i włączać domowe AGD w obecności maluchów. Po drugie, podarować mu zabawki, akcesoria imitujące te prawdziwe urządzenia, które pozwolą przekonać się, jak owe sprzęty działają, do czego można je wykorzystać. Bezpieczne, atestowane, wykonane z wysokiej jakości materiałów, zabawki sprawią dzieciom dużo przyjemności, pozwolą bawić się w naśladowanie czynności dorosłych (co jest ważnym elementem rozwoju psychospołecznego dziecka) oraz sprawią, że nieznana dotychczas sfera życia stanie się bliższa, łatwiejsza do zrozumienia i dzieci chętniej same podejmą się nowych wyzwań.
Samodzielność
Pielęgnowanie maluszka, ubieranie, kąpanie, czesanie jest wyrazem naszej troski o niego, miłości i naturalnym sposobem okazywania uczuć. Przychodzi jednak taki dzień, kiedy po raz pierwszy słyszymy malucha „Ja sam/sama”. Dlaczego? To moment, w którym dziecko zaczyna czuć i rozumieć, że jest odrębną jednostką i chce samo o sobie stanowić. Kiedy pociecha chce sama umyć zęby, poukładać książeczki na regale, czy pozamiatać podłogę, należy jej na to pozwolić. Tak po prostu. Możliwe, że dziś nie poradzi sobie z wyzwaniem, ale w niedługim czasie nabierze wprawy, a my, rodzice, będziemy dumnymi obserwatorami poczynionych postępów. Umożliwienie dziecku bycia samodzielnym to element wychowania, tylko dzięki temu nauczy się podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje. Od tego, jak bardzo dziecko jest samodzielne, zależy także jego poczucie własnej wartości, pewność siebie w trudnych sytuacjach i umiejętność stawiania czoła przeciwnościom losu.

Odpowiedzialność
Odpowiedzialność to hasło, które powinno być stawiane w jednej linijce z samodzielnością. Są bowiem nierozłączne. Kiedy dziecko robi coś samodzielnie, ponosi też za to odpowiedzialność. Błąd może kosztować je sporo nerwów, ale sukces dodaje skrzydeł i wyzwala większą energię i chęć do działania. Co zrobić, by nauczyć dziecko odpowiedzialności? Nałożyć na nie obowiązki i konsekwentnie wymagać, by je wypełniało. Już 3-latki mogą mieć obowiązki. Niech będzie to sprzątanie zabawek przed pójściem spać, układanie sztućców na stole przed obiadem, czy wrzucanie brudnych ubranek do kosza na pranie. Dla dzieci obowiązki to często przyjemność. Są dumne, że mogą pomagać rodzicom w domu, że potrafią same coś zrobić oraz uczą się tego, że jeśli zrobią coś źle, niesie to z sobą określone konsekwencje. Na przykład brak ostrożności podczas sprzątania naczyń ze stołu może pozbawić je ulubionego kubeczka.
Umiejętność pracy w zespole
Nie ma znaczenia, czy mamy jedno, dwoje czy pięcioro dzieci. Utrzymanie domu w czystości to praca zespołowa. Jeśli pokażemy dzieciom, że każdy z domowników ma swoje obowiązki i sumiennie je wypełnia, to nie będą szukały powodów, by ich unikać. A jeśli do sprzątania podejdziemy zespołowo i zaangażujemy w nie całą rodzinę, dziecko szybko nauczy się, że praca w grupie jest wartościowa, sprawia przyjemność i daje lepsze efekty! Takie podejście jest kluczowe w wychowaniu wszystkich dzieci, ale ma wyjątkowo duże znaczenie dla dzieci, które są wycofane. Wspólne działanie i pokojowe rozwiązywanie konfliktów powoduje, że maluch łatwiej zrozumie nasze oczekiwania wobec niego i szybciej nauczy się pracy w grupie.
Zabawa
Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, to prawda stara jak świat. W ten sposób najszybciej przyswajają każdą wiedzę, rozwijają umiejętności społeczne i motoryczne. Jeśli potrafimy obrócić prozaiczność sprzątania w atrakcyjną zabawę, to czynności te nigdy nie będą kojarzyć się dzieciom z nudą i wysiłkiem. W jaki sposób osiągnąć cel? Na rynku dostępnych jest mnóstwo zabawek i akcesoriów stworzonych dla dzieci, które pomagają im zrozumieć, na czym polegają „dorosłe” czynności. Dzieci mogą bawić się w odkurzanie, mycie podłogi, czy prasowanie, bez konsekwencji kontaktu z prawdziwymi urządzeniami i absolutnie bezpiecznie. A kiedy poczują, że nadszedł czas na kolejny krok, będą mogły wymienić zabawkę na sprzęty, z których korzystają rodzice.
Jak osiągnąć cel?
Jeśli chcemy nauczyć dziecko solidności i odpowiedzialnej realizacji jego zadań, warto postawić na konsekwencję, dopasowanie rodzaju obowiązków do wieku, możliwości i zainteresowań dziecka oraz wykorzystać dostępne narzędzia, które sprawią, że praca na rzecz rodziny będzie atrakcyjna. Pamiętajmy więc, by maluch miał wiedzę na temat tego, czym jest obowiązek, dlaczego warto dbać o dom i w jaki sposób robią to jego rodzice i rodzeństwo. Jeśli będziemy podsuwać dziecku pomysły na zabawę w dom czy w sprzątanie, to „dorosłe” czynności nie będą dla niego skomplikowane, a przyniosą satysfakcję. Warto wykorzystać do tego dostępne zabawki i akcesoria, które przeniosą dziecko w świat dorosłych, pozwolą naśladować bliskich, rozwijać wyobraźnię i uczyć się, jak należy dbać o rodzinę i własny dom.
Drodzy rodzice, jeśli chcecie pobrać lub zamówić na swój adres domowy, bezpłatne materiały, które urozmaicą naukę codziennych obowiązków, możecie zrobić to za pośrednictwem tej witryny LINK 🙂

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger