Efekt wdowy - kiedy cierpi dusza, cierpi również ciało


Zaburzenia libido mogą pojawić się w każdym wieku. U mężczyzn może dojść do zaburzeń erekcji, u kobiet - do tzw. Efektu wdowy, znanego w literaturze również jako Zespołu Kehrer lub zespołu pięciu objawów. Zespół Kehrera występuje u wielu kobiet, które nawet nie zdają sobie sprawy, że na niego cierpią. Efekt wdowy może pojawić się na skutek wielu wydarzeń - nieakceptacji samej siebie, niezadowolenia z partnera czy problemów na tle nerwowym.

Czym jest libido?
Libidem nazywa się popęd płciowy, znany również w literaturze fachowej jako żądza seksualna. Libido stanowi nic innego jak biologiczną odpowiedź na potrzebę zaspokojenia seksualnego. Pojęcie popędu wprowadził do ogólnego użytku Zygmunt Freud, który udowadniał, że libido jest energią życiową.

Przyczyny problemów z libido
Zaburzenia libido mogą pojawić się w każdym wieku. Przyczyn pojawienia się zaburzeń trudno upatrywać w jednej, konkretnej przyczynie. Bardzo często za obniżone libido winę ponosi stres i zmęczenie. Niekiedy, za obniżenie libido odpowiada…. Partner lub Partnerka, którzy czując ciągły niedosyt i niezadowolenie z życia seksualnego krytykują każde zbliżenie, przez co zaczyna się ono kojarzyć z traumatycznym przeżyciem.

Za obniżone libido odpowiadają często kompleksy, wewnętrzne niezadowolenie z własnego wyglądu. Przyczyną zaburzeń libido mogą być chociażby rozstępy, cellulit, niezadowolenie ze swojego biustu. Nie jest prosto zaakceptować siebie, ważna jest próba akceptacji która z czasem może przyczynić się do polepszenia spraw łóżkowych. Niekiedy, przyczyny problemów z libido leżą głębiej w podświadomości, a wywoływać je może wspomniany Zespół wdowy.

Czym jest zespół wdowy?
O zespole wdowy (Kehrera) mówi się w przypadku, gdy kobieta nie odczuwa satysfakcji z życia seksualnego, co może prowadzić do zaburzeń miednicy małej u kobiety. Zespół Kehrera obejmuje zasadniczo dwie fazy.

W fazie pierwszej następują największe zmiany w psychice kobiety. Pierwszym objawem zachodzących zmian jest nadmierne pobudzenie fizyczne. Stanowi pobudzenia fizycznego mogą towarzyszyć niechęć, zdenerwowanie, niekiedy rozdrażnienie i ogólna złość. Bywa, że kobieta staje się markotna i płaczliwa, zaś objawy pierwszej fazy zespołu wdowy mylone są z napięciem przedmiesiączkowym. W przeciwieństwie do zespołu napięcia przedmiesiączkowego, symptomy nie ustają a wręcz odwrotnie - zaczynają być coraz bardziej uciążliwe, przez co normalne funkcjonowanie przestaje być możliwe.


Faza druga zespołu wdowy związana jest z pojawieniem się szeregu zaburzeń związanych z problemami, które dotykają miednicy mniejszej. Częstym objawem, który pojawia się w drugiej fazie są pojawiające się bóle brzucha oraz bóle kości krzyżowej.

Objawy są na tyle niespecyficzne,że podobnie jak w przypadku objawów I fazy mylone są ze zbliżającą się miesiączką. Kolejnym objawem, który może sugerować początek Zespołu Kehrera są pojawiające się hemoroidy i żylaki odbytnicy. Zdarza się, że żylaki dosięgają warg sromowych, miednicy małej a nawet okolic pod udami. Trzecim z objawów, który towarzyszy fazie drugiej jest świąd pochwy i sromu, pojawiające się ropne upławy. W kolejnym etapie ściany macicy ulegają zniekształceniu - zaczynają grubieć, przestaje pojawiać się śluz a miesiączka może ustać. Ostatnim z możliwych symptomów są nasilające się bóle więzadeł krzyżowo macicznych, którym towarzyszą skurcze.

Przyczyny wystąpienia Efektu wdowy
Seksuolodzy długi czas doszukiwali się przyczyn wystąpienia efektu wdowy. Niezwykle ciężko jednoznacznie określić, co wywołuje pojawienie się tak niecharakterystycznych objawów, pojawiających się w fazie I i II. Wielu seksuologów uważa, że przyczyną wystąpienia zespołu Kehrera jest ogólne niezaspokojenie seksualne. Co interesujące, objawy mogą dotknąć również kobiet, które nie miały problemów z libido, ich życie seksualne było udane a traumatyczne przeżycie związane z partnerem spowodowało wystąpienie I fazy choroby (np. zdrada partnera).

Bardzo często, przyczyną mogą być spory które pojawiają się między partnerami, a dotyczą sfery intymnej. Przykładowo, gdy kobieta odczuwa potrzebę współżycia codziennie a mężczyzna raz w miesiącu, seksuolodzy zaliczają taką kobietę do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania.
Kolejnym bodźcem, który może przyczynić się do pojawienia się pierwszych symptomów choroby są problemy ze sprawnością seksualną partnera. Jeśli doznania seksualne nie satysfakcjonują partnerki, na dłuższą metę może dojść do zaburzeń, które będą skutkowały pojawieniem się pierwszych symptomów zespołu wdowy.

Bardzo często przyczyną zaburzeń są konflikty emocjonalne, które pojawiają się między partnerami. Kłótnie, zdrady, sprzeczki sprzyjają negatywnym emocjom, które odbijają się na psychice kobiety, doprowadzając w końcu do poważnych zaburzeń.


Czy zespół wdowy jest uleczalny?
Leczenie zespołu wdowy nie jest sprawą prostą. Najprostszą metodą, aczkolwiek najbrutalniejszą byłaby… zmiana partnera. Oczywiście, nie w każdej sytuacji jest to możliwe. Bardzo często kobiety kochają swoich partnerów, nie wiedząc, że często ich problemy są przyczyną pojawienia się zaburzeń u nich.

Niezwykle potrzebna staje się więc wizyta u psychologa, który stopniowo pozwoli odbudować relację między partnerami. Ważne staje się wzajemne okazywanie uczuć, zaspokajanie potrzeb i poczucie, że partnerzy są dla siebie ważni.

Poza wizytą u psychologa, niezbędna jest pomoc ginekologiczna. Dłuższy brak miesiączki, bóle brzucha, hemoroidy i żylaki w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do bardzo poważnych zmian narządów rodnych, skutkujących w przyszłości problemami z zajściem w ciążę czy jej donoszeniem.

Ważną pomoc, może przynieść wizyta u seksuologa, który pozwoli pomóc znów cieszyć się seksem. Seksuolog spróbuje zachęcić do kolejnych prób współżycia, poleci jak powinna przebiegać gra wstępna oraz co można zrobić, aby urozmaicić życie seksualne. W przypadku, gdy terapia nie przyniesie oczekiwanych efektów, seksuolog może zalecić kobiecie masturbację. Jeśli to nie przyniesie ulgi - konieczne może stać się przyjmowanie leków obniżających napięcie seksualne.

Nie należy bagatelizować problemu - efekt wdowy jest połączeniem zarówno problemów psychicznych jak i seksualnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger