Aż 60% dzieci poniżej 6 miesiąca życia dostaje pokarm inny niż mleko matki
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca, by niemowlęta karmić wyłącznie piersią do ukończenia przez nie 6 miesiąca życia. Z badań UNICEFu wynika jednak, że zaledwie 40% dzieci jest karmionych mlekiem matki.
Wiadomość tę przekazano właśnie teraz, podczas Międzynarodowego Tygodnia Karmienia Piersią. UNICEF przeprowadził badania w 194 krajach świata i wniosek jest jeden, że bez inwestycji w promocję karmienia piersią sytuacja będzie się pogarszać. Według raportu UNICEFu wystarczy zainwestować zaledwie 4,7 dolarów w przeliczeniu na każdego noworodka, by w 2025 roku poziom dzieci otrzymujących wyłącznie naturalny pokarm wzrósł do 50%.
W najtrudniejszej sytuacji są niemowlęta w krajach rozwijających się, jak Chiny, Indie, Indonezja, Meksyk czy Nigeria, w których w ogóle nie inwestuje się w promocję wartości mleka matki, jego zdolność ochrony zdrowia i życia dziecka, wspomaganie rozwoju procesów poznawczych.
Statystyki światowe znajdują swoje odbicie w Polsce. 98% noworodków jest karmionych piersią, jednak zaledwie 42% z nich pozostaje na mleku matki w 6 miesiącu życia. A jedynie 11,9% kobiet kontynuuje karmienie do końca pierwszego roku życia dziecka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz