Naczyniaki u dzieci – leczenie


W Polsce około 40 tysięcy dzieci rodzi się z różnymi zmianami naczyniowymi w skórze. Wyróżniamy tutaj guzy oraz wady naczyniowe. Do tych pierwszych należą występujące u 10% dzieci naczyniaki wczesnodziecięce, które są nieobecne po urodzeniu i rozwijają się do 1 roku życia, tworząc później trwałe zmiany na skórze pod postacią ścieńczenia, blizny lub przebarwień.

Do wad naczyniowych należy przykładowo znamię winnej plamy, które jest wadą naczyń włosowatych i może wchodzić w skład zespołu Sturge’a i Webera. Choroba ta charakteryzuje się zmianami naczyniowymi w obrębie twarzy oraz zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym.

Najczęściej naczyniaki wczesnodziecięce (najczęstszy typ guzów naczyniowych) nie wymagają leczenia, a jedynie obserwacji. Są to zmiany nieprzewidywalne, nigdy nie wiadomo, czy ich rozwój nie spowoduje powikłań u dziecka. Zmiany te nie mają dużych rozmiarów i nie powodują znacznego oszpecenia dziecka, dlatego początkowo każda mama powinna bacznie obserwować swojego malucha. Nie należy się martwić, ponieważ 30% naczyniaków zanika do 3 roku życia a do 5 roku życia ubędzie ich aż 50%.

Leczenie farmakologiczne włącza się w pierwszych miesiącach życia u dzieci, które tego wymagają. Lekiem stosowanym obecnie w Polsce i na całym świecie jest propranolol. Nie należy się obawiać jego stosowania, ponieważ badacze sprawdzili, że częstość powikłań po propranololu była taka sama jak u dzieci, którym podawano placebo.

U 60% dzieci po 6 miesiącach leczenia z naczyniakami o średnicy >1,5 cm uzyskano całkowitą lub prawie całkowitą remisję choroby. Można rozważyć także miejscowe leczenie zmiany, polegające na stosowaniu maści z kortykosteroidami na powierzchnię naczyniaka. W przypadku zmian, które zagrażają życiu dziecka należy zastosować leczenie operacyjne.

Pamiętaj! Jeżeli zauważysz na skórze Twojego dziecka niepokojące czerwone zmiany, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Szybka interwencja może zapobiec rozwojowi szpecących zmian, które mogą pozostawać na dziecięcej skórze do końca życia.

1 komentarz:

  1. Dzięki za podzielenie się tą ważną informacją. Nie sądziłem, że naczyniaki u dzieci mogą być tak istotnym tematem.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger