Najpopularniejsze przesądy ciążowe


Nie noś korali, nie patrz na Księżyc, nie ścinaj włosów, nie kompletuj wyprawki przed porodem. Liczba zabobonów związanych z ciążą jest ogromna. Chcąc przestrzegać ich wszystkich, należałoby na dziewięć miesięcy zamknąć się w pokoju i nie ruszać z niego ani o krok. Skąd biorą się przesądy ciążowe i które z nich są najpopularniejsze?
Wiele przesądów towarzyszy nam na co dzień. I choć większość z nas patrzy na nie z przymrużeniem oka, to jednak czujemy się nieswojo, gdy drogę przebiegnie nam czarny kot. Lista zabobonów jest najdłuższa w przypadku bardzo ważnych wydarzeń, takich jak ślub czy właśnie ciąża i poród. Z chwilą, gdy dowiadujemy się o ciąży, zewsząd docierają do nas rady odnośnie tego, czego się wystrzegać. Zwykle źródłem informacji są nasze babcie. Dlaczego?
Kilkadziesiąt lat temu, gdy medycyna była na zdecydowanie niższym poziomie, a USG było w ogóle niedostępne, próbowano czerpać wiedzę z ludowych mądrości przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Przesądy dawały w pewnym stopniu poczucie kontroli nad przebiegiem ciąży, a tym samym pomagały przyszłym mamom ograniczyć lęk i niepewność: wystarczyło przestrzegać rad babci czy lokalnej akuszerki, aby szczęśliwie dotrwać do porodu.
Choć dziś medycyna poczyniła ogromne postępy, a większość z nas uważa się za osoby kierujące się rozsądkiem i logiką, to i tak zdarza się, że… wolimy dmuchać na zimne. Z jakimi przesądami możemy spotkać się najczęściej?
– Kobieta w ciąży nie powinna być chrzestną, bo odbiera szczęście chrzczonemu dziecku. Istnieje również bardziej drastyczna wersja, według której jedno z dzieci umrze.
– W ciąży nie wolno nosić łańcuszków, apaszek i korali, ponieważ dziecko owinie się pępowiną. To samo grozi nam, gdy będziemy przechodzić pod sznurami, kablami czy drabiną.
– Kobieta w ciąży nie powinna zaglądać przez dziurkę od klucza czy wizjer, bo inaczej dziecko będzie miało zeza. Jeśli natomiast będzie mierzyć w ciąży okulary, maluch będzie miał wadę wzroku.
– Kompletowanie wyprawki przed porodem, a szczególnie kupowanie wózka i łóżeczka, przynosi pecha.
– Kobieta w ciąży nie powinna ścinać włosów, ponieważ dziecko urodzi się niezbyt mądre. Nie powinna też włosów farbować, bo inaczej maluch będzie rudy.
– Jeśli w ciąży dokucza zgaga, dziecko urodzi się z bujną czupryną. Aby natomiast nie urodziło się łyse, nie należy patrzeć na Księżyc.
– Gdy ciężarna przestraszy się i dotknie swojego ciała, w tym miejscu dziecko będzie miało znamię.
– Kobiet w ciąży nie powinna zbyt długo przyglądać się obcej osobie, bo dziecko będzie do niej podobne. Nie powinna też przyglądać się osobie brzydkiej, bo inaczej dziecko też będzie brzydkie.
– Jeśli ciążowy brzuch jest okrągły, urodzi się dziewczynka. Jeśli jest spiczasty – chłopiec. Jeśli ciężarna ma ochotę na słodkie, urodzi się dziewczynka. Jeśli na słone – chłopiec. Dziewczynka urodzi się także wtedy, gdy przyszła mama nie wygląda korzystnie w ciąży („dziewczynka odbiera urodę”), a chłopiec wtedy, gdy przyszła mama promienieje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger