Pierwsze ruchy dziecka - wcześniej niż myślisz


Choć z niecierpliwością czekasz na ruchy twojego dziecka, tych pierwszych ani nie zauważysz, ani nie poczujesz. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje.
Dla przyszłej mamy (dla taty również) pierwsze ruchy dziecka są namacalnym dowodem istnienia nowego życia, które rozwija się w jej ciele. Aby je poczuć, musisz czekać niemal do połowy ciąży. Nie oznacza to jednak, że dziecko do tego czasu tkwi w bezruchu. Ruch - jak wiadomo - to życie. Zobacz, jak gimnastykuje się twoje maleństwo w pierwszych tygodniach ciąży, choć ty nic jeszcze o tym nie wiesz.
  • Ok. 7–8. tygodnia ciąży – ruchy dziecka przypominają prężenie się, które można wyraźnie zobaczyć podczas badania USG. 
  • Ok. 10 tygodnia ciąży – widać pojedyncze ruchy ramion. Naukowcy twierdzą, że już na tym etapie może ujawniać się leworęczność – około 90 procent dzieci porusza prawą rączką, a tylko 10 procent lewą.  
  • Ok. 12–13. tygodnia ciąży – dziecko jest w stanie wykonać salto w tył lub przód, osiąga też inną umiejętność związaną z pracą mięśni – marszczy czoło.
  • Ok. 13–17. tygodnia ciąży – ramiona stają się na tyle długie, że dziecko sięga dłońmi do ust, wkłada kciuk do buzi i zaczyna ssać. Uczy się też ziewać, miewa czkawkę, podczas której porusza się całe jego ciało. Dziecko ćwiczy mięśnie i stawy, w ten sposób podnosi swoją sprawność, aby sprostać trudom narodzin.
  • Ok. 24. tygodnia ciąży – staje się bardziej ruchliwe, gdy słyszy znane dźwięki, a przestaje się poruszać przy odgłosach, z którymi wcześniej się nie zetknęło.
Dlaczego wcześniej nie czułam ruchów dziecka?
Ze względu na niewielkie rozmiary dziecka, długo nie zdajesz sobie sprawy z tego, że ono już intensywnie się porusza. Gdy podrośnie, zamiast trzepotania motyla, poczujesz silniejsze, czasem nawet bardzo mocne kopniaczki. W pierwszej ciążyruchy dziecka zarejestrujesz prawdopodobnie między 20–24. tygodniem. Jeśli spodziewasz się drugiego dziecka nieco wcześniej – ok. 17. tygodnia. 

Po co liczy się ruchy dziecka?
Kopnięcia, które wyraźnie czujesz w drugiej połowie ciąży, są dowodem na to, w jakiej kondycji jest twoja pociecha. Od drugiego trymestru ciąży podczas kolejnych wizyt kontrolnych lekarz pyta o ruchy dziecka — jak często je wyczuwasz i na ile są energiczne. Może też prosić o liczenie i notowanie ich w specjalnym dzienniczku (tzw. arkuszu aktywności ruchowej). Po 28. tygodniu ciąży powinnaś wyczuwać nie mniej niż 10 ruchów dziennie między godz. 9 a 21. Mniejsza liczba kopnięć jest wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem. Nawet jeśli nie prowadzisz jeszcze dzienniczka liczby ruchów płodu powinnaś zgłosić także nagły spadek aktywności dziecka.
O czym jeszcze mogą świadczyć ruchy dziecka?
Dziecko poprzez swoje ruchy może reagować również na:
  • smak i zapach potrawy, którą zjadłaś - docierają one do dziecka poprzez płyn owodniowy 
  • dźwięki - dzieci w brzuchu stają się bardziej ruchliwe, gdy słyszą znajome odgłosy. Przy nowych, nieznanych mogą zrezygnować na chwilę z aktywności
  • silne emocje, których doświadcza mama - pod ich wpływem dziecko zaczyna się intensywniej poruszać. Nie zaszkodzisz swojemu potomkowi, jeśli 24 godziny na dobę nie jesteś zrelaksowana, ale dla własnego komfortu staraj się jednak unikać nadmiernych stresów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger