Kleszcze – jak rozpoznać ukąszenie kleszcza? - zdjęcie


Zauważyłaś na skórze zaczerwienienie? Podejrzewasz, że ugryzł cię jakiś owad? Jak rozróżnić ugryzienie komara od tego po kleszczu? A może miałaś kleszcza i próbujesz rozpoznać czy zaczerwienienie na skórze ro rumień wędrujący? Poznaj charakterystyczne cechy rumienia wędrującego.
Rumień wędrujący pojawiający się po ukąszeniu przez kleszcza jest jednym z objawów groźnej choroby – boreliozy.
Rumień po ukąszeniu kleszcza, czyli jak rozpoznać rumień wędrujący?
Rumień wędrujący to powiększająca się czerwona plama na skórze, która pojawia się w miejscu wkłucia kleszcza. Jest on pierwszą oznaką kontaktu z zakażonym kleszczem. Nie wszystkie kleszcze przenoszą groźną chorobę.Rumień po kleszczu nie pojawia się więc u wszystkich osób. Czasem również jest to zaczerwienie alergiczne, a nie rumień wędrujący będący objawem boreliozy.


Rumień wędrujący rozpoznasz po: - rozrastaniu się - długim czasie znikania - średnicy rumienia powyżej 5cm - świądzie i pieczenie ukłutego miejsca (te objawy nie zawsze występują) - możliwych towarzyszących objawach w postaci bólu głowy, stawów i mięśni,  - zaburzenia rytmu serca - jednym zaczerwienionym pierścieniu lub dwóch pierścieniach pojawiających się wokół miejsca wkłucia kleszcza - Plamce owalnej lub okrągłej w środkowej części, wokół której pojawia się blady okrąg. Rumień zamyka czerwona powiększająca się obręcz.
Rumień może też przybierać inne postacie np. pęcherze i wybroczyny o nieregularnych kształtach.  Cechą wspólną zawsze będzie rozrastanie się i długi czas zanikania.
Rumień wędrujący, ale gdzie?
W pierwszym stadium rumień pojawia się w miejscu wkłucia kleszcza, potem jednak "wędruje". "Ulubione" miejsca rumienia to: uda, pośladki, głowa, pas, pachwiny i pachy, miejsca pod kolanami.

Rumień wędrujący znika najczęściej po miesiącu, bez względu na to, czy był leczony, czy też nie. Jeśli rozpoznasz u siebie lub dziecka rumień wędrujący, udaj się do lekarza, który zleci przyjmowanie odpowiednich antybiotyków.

1 komentarz:

  1. Wiosna oraz jesień są najgorszymi porami roku dla ludzi lubiących chodzić do lasu. Oczywiście pod względem pasożytów a w szczególności kleszczy.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger