Jesteś w ciąży i puchną ci nogi? Sprawdź, co robić!


Jesteś w ciąży, a twoje nogi coraz bardziej puchną, zwłaszcza, gdy jest gorąco? Przeczytaj, co trzeba wiedzieć na temat obrzęków.
Obrzęki kostek i stóp (a także palców dłoni), pojawiające się po 36 tygodniuciąży i znikające po nocnym wypoczynku, nie są niczym groźnym. Oznaczają jedynie, że organizm zaczął przygotowywać się do porodu.

Zobacz także: Stopy przyszłej mamy - jak o nie dbać i na co uważać?
Skąd się biorą obrzęki w ciąży?
Kostki, stopy i dłonie puchną, ponieważ w ich tkankach gromadzi się woda – żelazny zapas płynów, które mogą zostać wchłonięte do naczyń krwionośnych po utracie krwi związanej z porodem.

Po porodzie zgromadzona w tkankach woda zostaje ponownie wchłonięta do naczyń krwionośnych, a jej nadmiar przefiltrowany przez nerki i wydalony wraz z moczem.Nie stanie się to jednak od razu. W pierwszych dniach, czasem nawet tygodniach po porodzie, nogi mogą puchnąć jeszcze bardziej niż w czasie ciąży.

Stopy stają się obrzęknięte także dlatego, że gdy siedzisz, rosnąca macica uciska żyły biodrowe. Krew zatrzymuje się w naczyniach nóg i nie może powrócić do serca. Część wody, która wchodzi w jej skład, przenika wówczas z naczyń do tkanek miękkich, tworząc tzw. obrzęki zastoinowe.

Jak radzić sobie z obrzękami stóp w ciąży?
  • Nie stój zbyt długo. To pogarsza sytuację.
  • Nie siedź w bezruchu. Zmieniaj pozycję. Od czasu do czasu wstań, pospaceruj, połóż się na chwilę.
  • Odpoczywaj z lekko uniesionymi nogami. To ułatwia odpływ krwi. Możesz także spać w tej pozycji.
  • Pamiętaj o wygodnych butach. Być może potrzebne ci będą o rozmiar większe.
  • Unikaj skarpetek ze zbyt ciasnym ściągaczem. Gumka utrudnia odpływ krwi i stopy puchną jeszcze bardziej.
Przeczytaj także: 6 skutecznych sposobów na opuchliznę w czasie ciąży
Kiedy o obrzękach w ciąży trzeba porozmawiać z lekarzem?
Choć obrzęki są zjawiskiem normalnym, zdarza się także, że świadczą o jakimś problemie. Koniecznie idź do lekarza, jeśli:
  • Obrzęki są duże lub szybko narastają, nie ustępują po nocnym wypoczynku.
  • Pojawiają się przed 36. tygodniem ciąży. To jeszcze za wcześnie na gromadzenie zapasów wody.
  • Dotyczą nie tylko stóp i dłoni, pojawiają się także na twarzy i całym ciele.
  • Towarzyszą im inne objawy, przede wszystkim wysokie ciśnienie.
Uwaga!Niepokojących objawów nie wolno lekceważyć. Choć mogą być bez znaczenia, zdarza się, że zwiastują gestozę (nazywaną też stanem przedrzucawkowym, a kiedyś zatruciem ciążowym).Nieleczona gestoza może doprowadzić do rzucawki: groźnych drgawek podobnych do ataku padaczki, którym może towarzyszyć przedwczesne odklejenie łożyska. To bardzo niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i w razie wątpliwości pójść do lekarza, niż coś zaniedbać i narażać się na problemy.Żeby stwierdzić, co ci dolega, ginekolog sprawdzi m.in., czy obrzękom towarzyszynadciśnienie (powyżej 140/90 mmHg) i/lub białkomocz.Białko utrzymuje wodę w naczyniach krwionośnych. Jeśli jego poziom we krwi spada (bo jest wydalane z moczem) woda przenika z naczyń do tkanek miękkich, tworząc właśnie obrzęki.
Obrzęki ukryte
Opuchnięte kostki widać gołym okiem. Zdarza się jednak i tak, że wodarównomiernie gromadzi się w całym organizmie.

ukrytych obrzękach może świadczyć zbyt gwałtowne (powyżej 0,5 kg na tydzień) przybieranie na wadze.

Uwaga!Taki stan wymaga leczenia. Środki odwadniające nie załatwiają sprawy, ponieważ leczą wyłącznie objawy, nie przyczynę.
Jak możesz sprawdzić, czy masz ukryte obrzęki?
Uciśnij palcem kość piszczelową w połowie podudzia. Jeśli po pięciu sekundach widać na ciele małe wgłębienie, to znaczy, że obrzęk jest i musisz się wybrać się do swojego lekarza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger