Kąpiel noworodka krok po kroku

Z pozoru wszystko wydaje się proste. Zanim jednak wejdziemy w wprawę, zwykła kąpiel noworodka może być początkowo nie lada wyzwaniem. Jak się do tego zabrać?
Skórę noworodka pokrywa maź płodowa (tzw. vernix). To biała, lepka substancja złożona w 20% z tłuszczów i w 80% z wody. Zaczyna tworzyć się już w okresie prenatalnym i chroni skórę dziecka przed podrażnieniami oraz stanowi naturalną barierę ochronną. Maź wypłukuje się podczas kąpieli, więc z tego powodu zaleca się, aby opóźnić pierwszą kąpiel dziecka o kilka dni, a do tego czasu przecierać ciało noworodka jedynie zwilżoną pieluszką. Nie ma jednak co do tego zgodności. Dla wielu osób codzienna kąpiel noworodka to element wieczornego rytuału. Tak małe dzieci można jednak kąpać rzadziej (np. co drugi dzień).Pierwsze kąpiele są na ogół krótkie, co nie oznacza – szybkie. Delikatne, spokojne ruchy, mówienie do dziecka, nucenie piosenek pomoże mu rozluźnić się w czasie kąpieli.
Kąpiel krok po kroku:
  1. Wybierz miejsce. Jednym z najwygodniejszych miejsc jest łazienka, ale równie dobrze można kąpać dziecko w innym pomieszczeniu. Najważniejsze, aby było w nim ciepło (ok. 24°C) i bez przeciągów.
  2. Przygotuj wszystko wcześniej. Podczas kąpieli nie można pozostawić dziecka bez opieki ani na chwilę, dlatego warto zadbać, aby wszystkie potrzebne rzeczy były pod ręką. Przyda się ręcznik z kapturem, pieluszki, czyste ubrania, waciki, kosmetyki do pielęgnacji. Na rozłożony ręcznik możemy nałożyć pieluszkę tetrową (pieluszka wchłonie wodę z ciała maluszka, przez co ręcznik będzie bardziej suchy podczas dalszej pielęgnacji – po kąpieli wyciągamy delikatnie pieluszkę spod ciała dziecka i otulamy malucha ręcznikiem).
  3. Przygotuj wanienkę i wodę. Ważne, by wanienka była stabilna. Na jej dnie, dla większego komfortu dziecka, można położyć pieluszkę. Woda powinna mieć temperaturę ok. 37°C. Nalej niewiele wody, tak aby nie zachlapać gojącego się pępka. Dodaj do wody kosmetyki, 1 łyżkę mąki ziemniaczanej albo przygotowuj samą wodę. Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i nadmiar chemikaliów może ją podrażniać (tutaj możesz przeczytać więcej o naturalnych sposobach pielęgnacji).
  4. Włóż dziecko do wody i delikatnie umyj. Zwróć uwagę na różne fałdki i zakamarki, pachwiny, w których może gromadzić się brud. Unikaj energicznego pocierania.
  5. Odwróć dziecko na brzuszek, umyj plecki i pupę.
  6. Na końcu umyj główkę.
  7. Połóż maluszka na ręcznik, osusz go i otul.
  8. Przejdź do innych czynności pielęgnacyjnych. Można zrobić dziecku masaż.
  9. Ubierz maluszka.
  10. Koniec:)
Mycie główki
Podczas kąpieli wystarczy delikatnie przemyć główkę dziecka. Najlepiej zrobić to na samym końcu. Noworodek nie potrzebuje szamponu do włosów, nawet jeśli ma bujną czuprynę. Po kąpieli i osuszeniu główki ręcznikiem (nie suszymy włosów suszarką) możemy zabrać się za czesanie. Najlepiej użyć do tego szczotki dla niemowląt z miękkim włoskiem. Róbmy to nawet, jeśli główkę dziecka nie pokrywa zbyt wiele włosów. Czesanie pomoże też w pozbywaniu się ciemieniuchy.Jeżeli w pomieszczeniu, do którego przeniesiemy dziecko po kąpieli jest dużo niższa temperatura, można założyć dziecku czapeczkę na pół godziny. Nie ma jednak potrzeby, aby przy normalnej temperaturze (21°C) dziecko przebywało w domu w czapeczce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger