Jaką kawę może pić karmiąca piersią mama?
Niektóre mamy w ogóle odmawiają sobie czarnej kawy podczas karmienia piersią. Inne piją jej mniej niż wcześniej. A jak jest naprawdę? Można czy nie można? A jeśli tak, to ile?
Kofeinę zawiera nie tylko kawa, ale także herbata (w tym przypadku ta substancja ta nazywa się teiną) oraz napoje gazowane typu cola, pepsi. Nieco kofeiny jest też w czekoladzie, natomiast sporo w napojach energetyzujących (ale z nich zrezygnuj w ogóle). Trzeba wiedzieć, że kofeina w pewnym stopniu przenika do pokarmu, jednak wcale nie w tak dużych ilościach jak uważano kiedyś.
Jak działa kofeina zawarta w kawie?
Kofeina działa pobudzająco, co może też wpływać pośrednio na dziecko, którekarmisz piersią (jeśli pijesz zbyt dużo kawy). Kawa wypłukuje też z organizmu witaminy z grupy B, witaminę C, utrudnia przyswajanie wapnia, potasu, cynku oraz podnosi ciśnienie krwi. W czasie karmienia piersią i tak jesteś narażona na niedobory niektórych składników mineralnych, więc nie warto pogarszać sprawy piciem zbyt dużej ilości kawy. Kawę zastępuj więc lepiej wodą mineralną, sokiem, owocową herbatką.
Ile kawy może wypić kobieta karmiąca?
Jeśli nie możesz żyć bez kawy, jedna, maksymalnie dwie niezbyt mocne kawydziennie (najlepiej z mlekiem) muszą ci wystarczyć (podobnie jest zresztą z herbatą). Przeliczając to - dopuszczalna ilość kofeiny w diecie karmiącej mamy to ok. 300 mg na dzień (szklanka kawy latte lub cappucino zawiera ok. 150 g kofeiny). Do pokarmu kobiecego przedostaje się ok. 1 proc. kofeiny, którą ma w organizmie karmiąca mama i tyle też dociera do dziecka. A ponieważ organizm dziecka w pierwszych miesiącach życia nie potrafi jeszcze efektywnie pozbywać się kofeiny, to może ona wpływać na pobudzenie u niemowlaka. Kawa podczas karmienia piersią nie jest szkodliwa, ale można ją pić w ograniczonych ilościach
Jaką kawę może pić karmiąca piersią mama?
Karmiąca piersią kobieta może pić zwykłą kawę, ale nie w nadmiarze - czyli dwie dziennie, najlepiej z mlekiem. Jednak równie dobra, a nawet lepsza jest kawa zbożowa - choć w smaku mało przypomina prawdziwą kawę i ma z nią niewiele wspólnego, to można ją przygotować w równie apetyczny sposób. Kawa zbożową (wciąż popularnie nazywaną inką) produkuje się z palonych ziaren żyta, pszenicy (także z orkiszu) lub jęczmienia, a niekiedy także z korzenia mniszka, buraka cukrowego lub cykorii. Ma mnóstwo wartości odżywczych – ponieważ jest prażona z ziaren zbóż zawiera cenny błonnik, a także witaminy z grupy B, a także składniki mineralne magnez, potas, fosfor oraz prebiotyk – inulinę. Oprócz tego, że korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową, to jeszcze jeśli podajesz ją z mlekiem, poprawia wchłanianie wapnia z mleka. Kawę zbożową możesz kupić w formie rozpuszczalnej (tzw. instant), w torebkach do zaparzania (tzw. ekspresowa) lub sypką – do zaparzania przez sitko. W przypadku kawy rozpuszczalnej sprawdź skład – może mieć dodatek cukru lub innych substancji słodzących. Możesz przygotować kawę zbożową z dodatkiem cynamonu, imbiru, wanilii lub anyżku, na ciepło lub zimno, samą lub z mlekiem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz