Jak prać pieluszki wielorazowe?

Temat może mało reprezentacyjny, ale bardzo palący: jak prać pieluchy wielorazowe, by korzystanie z nich faktycznie było oszczędnością pieniędzy i dobrym pomysłem, a nie koszmarem?
Ilość

Doświadczone użytkowniczki ekopieluch radzą, by zaopatrzyć się w 15-30 pieluch, jeśli chcemy robić pranie co 2-3 dni. Dzięki temu zawsze będziemy miały odpowiedni zapas.
Proszek
W płynie, proszku dla dzieci, ekologicznie? Wybór jest duży. Najmniej podrażnią proszki eko. Zwróćmy jednak uwagę, że nasze pieluchy będą – mówiąc delikatnie – bardzo często narażone na bardzo duże zabrudzenia, a także prane kilka razy w tygodniu. To z kolei znaczy, że stosowanie proszków ekologicznych może skończyć się bankructwem: kilogram popularnego proszku z certyfikatem bio i Eco kosztuje… 60 złotych. To 5 razy więcej, niż zwykłego proszku dla dzieci.
Preparat do mycia w płynie łatwiej się wypłukuje, co ważne w przypadku delikatnej skóry małego dziecka. Nieźle sprawdzają się też specjalne proszki „dziecięce”. Są przystosowane do plam, z którymi będziemy mieć do czynienia korzystając z pieluch wielorazowych. Warto jednak sięgać po nieco bardziej specjalistyczne preparaty, niż najtańsze proszki „z bobasem” z półki w supermarkecie. Te drugie bowiem silnie uczulają, często są naszpikowane chemią, a ich właściwości piorące pozostawiają wiele do życzenia.
Są jeszcze dwie dobre alternatywy: oszczędna i nowoczesna. Ta pierwsza to znane naszym mamom i babciom płatki mydlane. Opakowanie kosztuje kilka złotych i ma ustaloną renomę w praniu dziecięcych plam. Nie każdy jednak może przekonać się do nieco duszącego zapachu…
Drugą alternatywą są proszki przeznaczone specjalnie do prania pieluch wielorazowych. Mamy pewność, że producent zadbał zarówno o rozsądny skład, jak i o dokładnie takie właściwości piorące, na jakich nam zależy. Cena też jest konkurencyjna w stosunku do proszków ekologicznych – najpopularniejszy proszek tego typu z certyfikatem Eko kosztuje 18 zł za 0,5 kg.
Temperatura
Nasze babcie dosłownie gotowały pieluchy wielorazowe wierząc, że dzięki temu pozbywają się bakterii. Dziś na opakowaniu takiej pieluszki producenci radzą często, by prać je w temperaturze 45 a nawet 30 stopni. Wiele mam korci, aby podwyższyć tą temperaturę – w końcu im większa, tym skuteczniejsze pranie! Okazuje się jednak, że takie działanie może spowodować więcej szkody, niż pożytku. Producenci testują swoje pieluchy w różnych temperaturach pod kątem trwałości. Dlatego jeśli robimy często pranie w wysokich temperaturach, nasza pieluszka może starczyć na krócej, niż obiecuje producent, a tym samym – musimy wydać pieniądze na nową.
Pranie
Przed praniem warto odpiąć lub zabezpieczyć rzepy – szybko się niszczą. Pieluchy z wkładem pierzemy w dwóch turach – otulina wymaga nieco wyższej temperatury, nawet 60 stopni. Część wkładów jest jednorazowych wtedy wyrzucamy je po użyciu i pierzemy tylko otulinę. Niektóre mamy do prania dodają nieco olejku herbacianego lub sody oczyszczonej – naturalny sposób na pozbycie się bakterii i odświeżenie ubrań.
Suszenie
Wielu producentów pieluszek wielorazowych odradza prasowanie – to przynajmniej jedna dobra wiadomość dla zapracowanych mam. Wyjątkiem są pieluchy tetrowe. Suszyć możemy w tradycyjny sposób – w domu lub na balkonie. Warto tylko uważać na słońce i deszcz – w upale niektóre pieluszki mogą stać się sztywne, a ich otulina może blaknąć, pieluchy pozostawione na balkonie w czasie deszczu i schnące kilkakrotnie mogą zgnić i być do wyrzucenia. Pieluszek z gumkami po bokach nie suszymy w suszarce, bo szybciej się rozciągają i trzeba je częściej wymieniać.
Wybielanie
Nie zaleca się wybielania pieluszek chlorem; ewentualnie można zrobić to raz w roku, w niskim stężeniu, a następnie dokładnie, co najmniej raz wyprać i przewietrzyć pieluszki. Eko-mamy podpowiadają, że najlepszym wybielaczem jest… słońce. Tak jak pozostawione na powietrzu ubrania blakną, tak pieluszki mają stawać się nieco bielsze, jeśli będziemy suszyć je na zewnątrz w ciepły dzień.
Jak długo?
Jeśli pierzemy stosując się do powyższych zaleceń, jedna pieluszka może być stosowana przez wiele lat, nawet przy kolejnych dzieciach. Prawdopodobnie jednak trzeba będzie wymienić w nich rzepy – najszybciej się niszczą. Jeśli planujemy korzystać z pieluszek przez lata, warto rozważyć zakup wiązanych. Pieluchy tetrowe wytrzymają zazwyczaj najwyżej rok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger