Co zrobić, gdy dziecko nie chce pić syropów?


Twój maluch jest przeziębiony, ma gorączkę lub kaszel, ale za żadne skarby nie chce przyjąć syropu. Zamyka buzię, ucieka, a jeśli podasz mu choć odrobinę lekarstwa wszystko wypluwa lub ma odruch wymiotny. Zastanawiasz się, co możesz zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź, czy wykorzystałaś wszystkie metody. 
Co zrobić, gdy dziecko nie chce pić syropów?
Strzykawka

Do każdego syropu dodawana jest specjalna miarka, dzięki której wiesz, ile lekarstwa podać maluchowi (pamiętaj, aby w tej kwestii stosować się do zaleceń lekarza lub informacji umieszczonych na ulotce). Miarka to zwykle plastikowy kieliszek, łyżeczka lub strzykawka. Jeśli nie wypróbowałaś którejś z opcji, zrób to. Niektóre dzieci widząc łyżeczkę lub kieliszek, mogą się wystraszyć. A Tobie może być trudniej w trafieniu z całą dawką do buzi ruchliwego malucha. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest strzykawka, którą łatwiej schować za plecami, by w czasie zabawy lub czytania książeczek ekspresowo podać lekarstwo.
Kieliszek
Zdarzają się jednak maluchy, dla których to strzykawka kojarzy się nie najlepiej. Warto wtedy spróbować „metody kieliszkowej”. Któregoś dnia pokaż dziecku, że do plastikowego kieliszka wlewasz herbatkę albo wodę. Najpierw sama zaprezentuj picie z mini kubeczka, a potem daj maluchowi swój kieliszek. Sprawi mu to ogromną frajdę. Powtórz „dolewkę” kilka razy, aby za 3-4 razem wlać mu ukradkiem syrop. Przyznajemy – to metoda nieuczciwa i nieco ryzykowna, bo malec może się szybko zorientować. Może się jednak okazać, że spodoba mu się sama czynność picia z mini kubka, jak w przypadku opisywanym przez jedną z mam, na popularnym forum internetowym:
„Moje dziecko zakochało się w tym kieliszeczku. Wypije z niego, co tylko zapragnę mu podać. Na widok syropu w kieliszeczku piszczy ze szczęścia, a musiałybyście widzieć, co robił na widok strzykawki. Spazmy i histeria… Najlepsze jest to, że teraz chce pić z tego herbatę. Z malusieńkiego, plastikowego kubeczka o pojemności 10 ml.”
Mieszanie z kaszką/herbatką
Zanim użyjesz tego podstępu, w pierwszej kolejności zapoznaj się z ulotką. Wielu leków nie wolno mieszać z żadnym napojem, czy jedzeniem. Nie ma też pewności, że maluch nie wyczuje specyficznego smaku lekarstwa. Może zdarzyć się również, że oszukane dziecko, przy następnym posiłku odmówi jego jedzenia, aby uniknąć podobnej sytuacji.
Zasady
We wszystkich trzech przypadkach, kluczem do osiągnięcia sukcesu jest skuteczne odwrócenie uwagi malucha, czy to poprzez zagadanie, czy ciekawą zabawę. Po całym zabiegu warto dać mu coś ulubionego do picia, aby szybko zapomniał o nieciekawym smaku. Nie przekupuj go jednak słodyczami, czy zabawkami, bo bardzo szybko tego pożałujesz. Maluch wyczuje zależność lekarstwo = nagroda, by to za każdym razem wykorzystywać.
Co jeśli żadna z tych metod nie działa?
Jeśli widzisz, że żadnym sposobem nie przekonasz dziecka do połknięcia syropu albo że dławi się i ma odruch wymiotny, poszukaj innej formy podania leku.
Z połknięciem tabletki może być podobny problem, a zastrzyki są dość bolesne. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji są czopki.
Po pierwsze, maluch nie musi niczego połykać, ani znosić niedobrego smaku lekarstwa. Po drugie, czopek możesz podać w czasie snu, nie budząc specjalnie chorego dziecka. Trzecia rzecz – masz pewność, że skutecznie, bez stresu twojego i dziecka, dostarczysz całą dawkę leku. Działanie czopków jest też niejednokrotnie dłuższe niż działanie syropów, co znacznie ułatwia przespanie nocy.
Czopki Efferalgan działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, pomagając także przy leczeniu objawów przeziębienia i grypy u niemowląt i dzieci. Składnikiem aktywnym czopków Efferalganjest paracetamol, który cechuje się wysokim profilem bezpieczeństwa wśród substancji przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Czopki podaje się doodbytniczo.
Dostępne są trzy dawki leku, dostosowane do wieku i wagi dziecka:
czopek Efferalgan 80mg to postać leku przeznaczona dla niemowląt o masie ciała od 4 do 6 kg (w wieku około od 1 do 4 miesięcy). Właściwa dawka to 1 czopek 80 mg, można ją powtarzać w razie konieczności co 6 godzin, nie należy stosować więcej niż 4 czopki na dobę. Zalecana dawka dobowa: 60 mg na kg masy ciała, należy ją podać w 4 dawkach podzielonych, tzn. 15 mg/kg mc. co 6 godzin.
czopek Efferalgan 150 mg to postać leku przeznaczona dla niemowląt i dzieci o masie ciała od 8 do 12 kg (w wieku około od 6 do 24 miesięcy). Właściwa dawka to 1 czopek 150 mg, można ją powtarzać w razie konieczności co 6 godzin, nie należy stosować więcej niż 4 czopki na dobę. Zalecana dawka dobowa: 60 mg na kg masy ciała, należy ją podać w 4 dawkach podzielonych, tzn. 15 mg/kg mc. co 6 godzin.
czopek Efferalgan 300 g to postać leku przeznaczona dla dzieci o masie ciała od 15 do 24 kg (w wieku około od 4 do 9 lat). Właściwa dawka to 1 czopek 300 mg, można ją powtarzać w razie konieczności co 6 godzin, nie należy stosować więcej niż 4 czopki na dobę. Zalecana dawka dobowa: 60 mg na kg masy ciała, należy ją podać w 4 dawkach podzielonych, tzn. 15 mg/kg mc. co 6 godzin.
Więcej na temat czopków Efferalgan przeczytasz w tym miejscu.
Przed użyciem zapoznaj się ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger