Choroby zakaźne u dzieci


Przeziębienie i grypa
W przedszkolu, autobusie a nawet domu bardzo łatwo się nimi zarazić, bo przenoszą się drogą kropelkową a także przez wspólnie używane przedmioty (kubki, sztućce, ręczniki). Przy grypie katar i ból gardła pojawiają się nieco później, początkowo dziecko jest jedynie osłabione, ma temperaturę i dreszcze. Choć większość dzieci szczepi się na grypę, obecnie wirusy mutują, przez co trudno wykluczyć zakażenie. Przeziębienie może przebiegać łagodniej, jednak zaraźliwe jest przez cały czas trwania choroby – zwykle 3-7 dni. Grypa jest szczególnie zaraźliwa w pierwszych dniach choroby. Gdy nie mamy pewności, czy choroba jest grypą, czy zwykłym przeziębieniem, najlepiej zaopatrzyć się w lekarstwa przeznaczone dla dzieci i zgłosić do lekarza. Ten postawi szybką diagnozę.
Odra
Przenosi się poprzez kaszel i kichanie. Na szczęście większość dzieci jest zawczasu zaszczepiona, więc przebiega stosunkowo łagodnie. W pierwszych dniach nie towarzyszy jej wysypka, lecz jedynie światłowstręt, gorączka, katar, ból gardła. Jeśli zauważymy u dziecka takie objawy, powinniśmy zgłosić się z nim do lekarza, który postawi diagnozę. Nie warto czekać, aż u malucha pojawi się grudkowata, czerwona wysypka na buzi, uszach, a później całym tułowiu. (zwykle po 7-10 dniach). Do tego czasu może już pozarażać inne dzieci. Lepiej odseparować malca, położyć go do łóżka i stosować się do zaleceń lekarza. Możliwe powikłania to m.in. zapalenie ucha. Warto dbać o wysoki poziom odporności dziecka i jego komfort w czasie trwania choroby, by ich uniknąć.
Różyczka
Dziecko zarażone różyczką wykazuje podobne objawy, jak w przypadku przeziębienia i grypy. Ma powiększone węzły chłonne, możliwa jest drobna, różowa wysypka, jednak gorączka nie jest wysoka. Jedynym skutecznym lekarstwem jest wcześniejsze szczepienie. Chory na różyczkę maluch w domu to mały problem, gorzej, jeśli pod jednym dachem jest też ciężarna kobieta. W ciąży ta choroba może powodować wady płodu a lek podawany przez lekarza doraźnie nie ma stuprocentowej skuteczności. Dlatego lepiej zapobiegać różyczce i zaszczepić się.
Świnka
Na początek dobra wiadomość – niemowlęta na nią nie chorują, bo większość jest odporna dzięki mleku mamy. W późniejszym wieku przenosi się poprzez drogę kropelkową (katar, kaszel) i powoduje powiększenie i ból ślinianek ( to miejsce w okolicy uszu i żuchwy, które czasem boli, gdy zjemy coś zbyt kwaśnego). Występuje gorączka i obrzęk twarzy. Jedyny sposób na wyleczenie to przetrwanie objawów, do momentu ich zaniknięcia. Jeśli chorobie towarzyszą wymioty i ból głowy, konieczna jest konsultacja z lekarzem – dziecko ma zapalenie ślinianek, które trzeba leczyć – może skończyć się zapaleniem opon mózgowych.
Ospa wietrzna
Prawdziwe utrapienie rodziców. Dziecko zaraża się drogą kropelkową i może przekazywać wirusy dalej nawet przez miesiąc! Przez większą cześć czasu trwania choroby dziecko ma nieprzepartą chęć drapania się, bo na ciele pojawiają się małe, wypełnione jasnym płynem pęcherzyki. W końcu pęcherze pękają, przysychają i tworzą się na nich strupki, których dziecku nie wolno zbyt wcześnie zrywać, bo pozostaną mu blizny. Dla całej rodziny odizolowane na miesiąc dziecko to spore wyzwanie. Na szczęście chorobę tą przechodzi się tylko raz. Obecnie poza znaną od lat gencjaną można też kupić „płynny puder”, który zmniejsza świąd i ma działanie odkażające.
Angina i szkarlatyna
Przenoszą się drogą kropelkową, czasem również bezpośrednio przez nosiciela bakterii. Chory zaraża nawet kilka tygodni, dlatego ważna jest w tym wypadku izolacja i zastosowanie leczenia. Angina objawia się wysoką gorączką, nalotem na migdałkach, bólem i zaczerwienieniem gardła, białym nalotem na języku. W szkarlatynie są to wymioty, wysypka ( z pominięciem okolicy ust). Obie choroby trwają około tygodnia.
Rotawirusy
Powodują biegunkę, wymioty, odwodnienie i gorączkę, są przekazywane drogą kropelkową i pokarmową. Choroba występuj najczęściej do piątego roku życia a u niemowląt jest najgroźniejsza, bo w tym wieku najłatwiej o odwodnienie. Choroba trwa 3 – 9 dni, jednak ponieważ łatwo się nią zarazić, często przechodzi na wszystkich domowników, u których wylęga się kilkudniowym odstępie. Najlepszym sposobem uniknięcia rotawirusów jest unikanie towarzystwa zakażonych dzieci lub wcześniejsze szczepienie (ok. 6 tygodnia życia). Leczenie polega głównie na ustnym uzupełnianiu płynów i elektrolitów.
Wszy
To nie choroba zakaźna lecz pasożyty, które powodują zwędzenie skóry głowy, na której składają jaja. I choć dla wielu rodziców jest to wstydliwy temat i nie wyobrażają sobie, by „w XXI wieku” ich dziecko miało taki problem, większość maluchów w pewnym momencie i tak przyniesie je ze szkoły, przedszkola czy podwórka. Na szczęście w aptekach jest kilka preparatów, które ułatwiają szybkie pozbycie się gnid i wszy. Najczęściej dołączony jest do nich grzebyczek, którym łatwo można wyczesać je z włosów dziecka. Taka kuracja powinna po tygodniu przynieść pełen rezultat. Warto przy tym pamiętać, że wszy nie są przypadłością wyłącznie dziecięcą. Jeśli nie zauważymy ich u dziecka i np. użyjemy tego samego co ono ręcznika, możemy zarazić siebie i innych domowników wszami. Lepiej jest więc reagować szybko i co kilka dni sprawdzać główkę dziecka, szczególnie, gdy się w nią drapie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger