Nauka figur geometrycznych w zabawie

Wprowadzanie dzieci w świat matematyki, obrazowanie pojęć przestrzennych i poznawania figur geometrycznych w formie zabawy, to dokonały pomysł, aby zachęcić je do nauki i zgłębiania wiedzy. Zadania matematyczne rozrysowane w książkach trudniej małemu dziecku zapamiętać i przetworzyć, bo wyobraźnia przestrzenna nie jest jeszcze tak rozwinięta. Dlatego dziś przedstawiamy kilka ciekawych zabaw, które przybliżają dzieciom ten temat.


Zabawy geometryczne w piasku

Do zabawy możecie użyć zwykły suchy piasek plażowy, kupiony w sklepie zoologicznym lub piasek kinetyczny. Suchy piasek rozsypany na tacy lub blaszce do pieczenia świetnie nadają się do rysownia figur geometrycznych za pomocą palca lub wykałaczki. Piasek kinetyczny możecie rozwałkować i odcisnąć różne figury na piasku lub odrysować je wykałaczką. Jest to również fajna zabawa sensoryczno-motoryczna.



Figury geometryczne z przezroczystej folii

Kolorowe figury z foli to świetna propozycja dla najmłodszy dzieci oraz przedszkolaków. Do naszej zabawy użyliśmy kilku kolorowych arkuszy przezroczystej folii. Na początku odrysowaliśmy pisakiem suchościeralnym wzory różnych figur geometrycznych, a następnie je wycięliśmy. To atrakcyjny sposób zachęcający dziecko do zabawy manualnej i wycinania.
Gotowe figury: koła, kwadraty, prostokąty, trójkąty i paski użyliśmy do zabawy na oknie. Wystarczy delikatnie zwilżyć szybę i już nasze foliowe figury możemy dowolnie przyklejać do szyby. Podczas takiej zabawy dziecko układa różne wzory pobudzając niezwykle działanie wyobraźni. Małe paluszki mają przy okazji świetny trening przygotowujący do nauki pisania. Poznajemy figury, kolory, a także pojęcie zbiorów.

Figury i zbiory w woreczku sensorycznym

Do zabawy potrzebujesz: strunowy woreczek, żel do włosów, różne kulki i koraliki, oraz taśma np. izolacyjna. Na woreczku za pomocą taśmy wykleiłam kwadrat, prostokąt, koło i trójkąt. Do środka wrzuciłam 16 koralików po cztery z każdego rodzaju tak, aby można było je podzielić na cztery zbiory.
Woreczek wypełniony żelem przykleiłam do okna, dzięki czemu zabawa była bardziej atrakcyjna, bo przenikające światło dodawało zabawie pewnej magii. Wspólnie z synkiem wykonywaliśmy kolejne zadania. Nasze figury to cztery zbiory, zadaniem dzieci było umieszczenie w każdym zbiorze 4 takich samych koralików. Przesuwanie koralików do kolejnych zbiorów, to doskonały trening małych paluszków i całkiem miłe uczucie dotykowe. Kolejne zadania można formułować następująco:
-umieścić w każdym zbiorze cztery różne od siebie koraliki.
-umieść wszystkie koraliki w żółtym kwadracie
-przenieś 8 koralików do trójkąta i 8 do koła
-umieść wszystkie srebrne koraliki w żółtym zbiorze
-umieść różowe koralki w zielonym zbiorze

Figury geometryczne i bryły z kulek i wykałaczek

Zabawa choć banalnie prosta, to niezwykle oddziałuje na dziecięcą wyobraźnię. Wspólnie z dzieckiem w zależności od wieku wybierz łatwiejsze lub trudniejsze szablony. Świetnym pomysłem jest również narysowanie odręcznie na kartce swoich własnych szablonów do układania. Dziecko stara się policzyć ile potrzebnych jest kulek oraz ile i jakiej długości patyczków. Liczymy i zapisujemy ewentualne cyferki oraz układamy schematy według wzorów. To zaledwie wstęp do naszej twórczej zabawy.
Dziecko oprócz zabawy, odwzorowywania oraz trenowania analizy i syntezy wzrokowej, rozwija również małą motorykę. Po chwili zabawy z szablonami maluchy zaczynają tworzyć swoje własne kompozycje przestrzenne i architektoniczne. Domki, rzeźby czy statki kosmiczne…
Link: do grupy, gdzie możesz pobrać wzory: https://www.facebook.com/groups/1775696649334829/

Zabawy z nakrętkami

Z nakrętkami można robić mnóstwo ciekawych zabaw, a jedną z nich jest układnie figur geometrycznych, obrazków, czy tworzenie prac plastycznych. Do zabawy można zaangażować całą grupę dzieci.

Składanie figur z patyczków

Do zabawy potrzebujesz: drewniane patyczki laryngologiczne (do kupienia w Internecie lub aptece), nożyczki, kolorowy papier lub piankę kreatywną, klej.
Z kreatywnej pianki wycięłam różne figury i nakleiłam je na drewniane patyczki. Następnie figury przecięłam, aby podzielić je na dwie części. Patyczki mieszamy razem, a dziecko próbuje dopasować do siebie dwie odpowiednie części. W czasie zabawy dziecko poznaje i uczy się figur, ale również obserwuje ich podział. Przykładowo kwadrat dzieli się na dwa prostokąty, trójkąt na dwa inne trójkąty z kątem prostym itp.




 Układanie figur i wzorów z kolorowych patyczków, uczy nie tyko myślenia przestrzennego, ale niezwykle pobudza wyobraźnię. Dodatkowo patyczki można liczyć, dzielić na zbiory, układać sekwencje, czy odwzorowania symetryczne.


Figury geometryczne z gumek recepturek

Do zabawy potrzebujesz: wydrukowane figury geometryczne, kolorowe gumki recepturki, gwoździe i deseczki. To super zabawa, nauka kolorów, poznawanie figur geometrycznych, tworzenie labiryntów, wspieranie małej motoryki. Opcjonalnie możecie do zabawy wykorzystać tablicę korkową i pinezki.
W deseczkę powbijałam gwoździe w równych odległościach co 3 cm. Do zabawy wydrukowałam różne figury geometryczne i odtwarzaliśmy je na naszej desce, zaczepiając gumki o odpowiednie gwoździe. Takie kreatywne tworzenie figur geometrycznych i różnych wariacji, to bardzo przyjemna forma nauki.
Link: do grupy, gdzie możesz pobrać wzory: https://www.facebook.com/groups/1775696649334829/

Zabawa z klockami Dienesa

 Klocki Dienesa to plastikowe figury geometryczne w trzech kolorach o różnej wielkości i grubości. Kiedyś opisywałam na blogu różne ciekawe propozycje zabaw z tymi klockami. Poniżej jedna z naszych ulubionych.
Wyklejamy na podłodze za pomocą taśmy izolacyjnej figury. Dzieci układają klocki w zbiory odpowiadające ich kształtom. W drugiej zabawie wzorowanej na grze w klasy przeskakujemy do kolejnych figur głośno mówiąc ich nazwy. Świetna zabawa dla przedszkolaków.

Wypełnianie figur i transfer pisaku

To propozycja zabawy motorycznej i edukacyjnej. Z naszego zbioru plików do pobrania wybierz i wydrukuj ciekawe i odpowiednie dla Was wzory. Zadaniem dziecka jest zamiatanie rozsypanego na kartce piasku za pomocą pędzla. W zależności od wieku dziecka możemy dokonywać transferu piasku zamiatając go do środka obrazka lub figury lub tylko rozkrywając jego krawędzie. Dla ułatwienia zadnia młodszym dzieciom wyznaczone pole transferu możemy posmarować klejem. Wtedy łatwiej będzie przenieść piasek w jedno miejsce



4 komentarze:

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger