Opryszczka bardzo groźna dla kobiet w ciąży
Specjaliści ostrzegają, że wirusy wywołujące opryszczkę mogą być szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Zarażenie opryszczką może wpłynąć na rozwój płodu oraz doprowadzić do bardzo groźnych powikłań, a nawet do poronienia.
Do zarażenia wirusem HSV 1, odpowiedzialnym za rozwój opryszczki wargowej, może dojść poprzez kontakt drogą kropelkową, pocałunek czy napicie się z tej samej szklanki, co osoba posiadająca opryszczkę.
Natomiast wirusem HSV2, który odpowiada za opryszczkę narządów płciowych, można zakazić się podczas stosunku seksualnego z zakażoną osobą bez stosownego zabezpieczenia.
Zarówno jeden typ wirusa, jak i drugi są bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Wirus HSV2 jest jednak szczególnie groźny, ponieważ może mieć pływ na rozwój płodu i doprowadzić do wystąpienia bardzo groźnych powikłań, a nawet do poronienia – ostrzegają eksperci.
Aby uniknąć zarażenia, przyszła mama, która ma w swoim otoczeniu kogoś, kto akurat przechodzi infekcję, powinna zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim nie należy całować chorej osoby w usta. Ponadto warto wyparzać kubki, talerze i sztućce oraz inne przedmioty domowego użytku, a także nie używać wspólnego ręcznika, np. do rąk.
Opryszczka narządów płciowych, która pojawia się tuż przed porodem, zazwyczaj jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jest to konieczne, aby uchronić dziecko przed zakażeniem w czasie porodu.
A czy w czasie ciąży można stosować apteczne leki przeciwwirusowe?
OdpowiedzUsuń