Ryzyko depresji poporodowej większe u kobiet rodzących latem i jesienią


Ryzyko wystąpienia depresji poporodowej może zależeć od pory roku, w której kobieta rodzi. Porody latem i jesienią stwarzają największe zagrożenie – do takich wniosków doszli naukowcy z Bostonu.
Celem badania naukowców było wskazanie konkretnych czynników, które mogłyby wpłynąć na ryzyko depresji poporodowej. Zespół badaczy dostrzegł kilka interesujących trendów, które przedstawił podczas corocznego spotkania anestezjologów w Bostonie.
Depresja poporodowa to coś więcej niż „baby blues”. Jest ona definiowana jako ekstremalne uczucie lęku, smutku i zmęczenia, które występują po urodzeniu dziecka. Tego typu odczucia, jeśli pozostają zbyt długo nieleczone, mogą poważnie wpłynąć na zdrowie emocjonalne i fizyczne matki, a tym samym utrudnić opiekę nad dzieckiem. W ciężkich przypadkach depresji poporodowej kobieta może mieć myśli samobójcze lub narazić dziecko na utratę zdrowia.
Chociaż trudno jest wskazać jedną przyczynę występowania depresji poporodowej, znane czynniki ryzyka obejmują: stres, przedwczesny poród, wcześniejsze stany depresyjne czy wystąpienie powikłań związanych z ciążą lub porodem.
Najnowsze badania rzucają nowe światło na temat tego, co może przyczynić się do rozwoju depresji poporodowej oraz co może pomóc kobietom w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia tej choroby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger