Kleszcze - borelioza czy coś więcej?


Kleszcze, należące do gromady pajęczaków to jedne z najniebezpieczniejszych pod względem epidemiologicznym stawonogów. Są one bowiem wektorem wielu chorób zakaźnych o nieraz bardzo ciężkim przebiegu i trudnym leczeniu.
W Polsce na stałe zamieszkuje 19 gatunków tych pajęczaków, z czego najliczniejszą grupę stanowi kleszcz pospolity (inaczej pastwiskowy lub psi). Żyje on zwykle na terenach leśnych wyczekując swojego żywiciela (kleszcze spożywają krew – również ludzką) w trawie, paprociach i innych, zazwyczaj niskich roślinach leśnych. Ich szczyt aktywności zależny jest od warunków atmosferycznych i przypada na wiosnę (maj-czerwiec) oraz jesień (wrzesień-październik). W tych okresach wskazana jest największa ostrożność oraz zaleca się stosowanie repelentów przed wycieczką do lasu.
Kleszcze od zawsze kojarzyły nam się z boreliozą (dokładniej: Borelioza z Lyme), jednak należy wymienić także inne choroby przenoszone przez nie na terenie Polski:
- Kleszczowe zapalenie mózgu – choroba wywoływana przez wirusy z rodziny Flawiwirusów, druga pod względem częstości przenoszona przez kleszcze
- Gorączka Q – źródłem choroby jest bydło i owce, skąd kleszcze przenoszą bakterie do kolejnego żywiciela – człowieka
- Tularemia – przenoszona również przez komary
- Bartoneloza – inaczej choroba kociego pazura
- Erlichioza – inaczej anaplazmoza o zwykle bezobjawowym przebiegu
- Gorączki plamiste – grupa chorób wywoływanych przez bakterie z rodzaju Riketsji
Obecnie istnieje możliwość wysyłki kleszcza do laboratorium, gdzie możemy uzyskać informacje czy dany osobnik, który miał nas za gospodarza jest wektorem którejś z wyżej wymienionych chorób. Takie rozwiązanie może znacznie ułatwić diagnostykę i ewentualne leczenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger