Dzieci już w łonie matki reagują na widok twarzy


Eksperyment z użyciem wyświetlanych obrazów i nowoczesnej ultrasonografii wykazał, że już w łonie matki dzieci szczególnie silnie reagują na widok twarzy. Tymczasem zdolności postrzegania przez płód mogą być jeszcze bardziej złożone.
Autorzy pracy opublikowanej na łamach „Current Biology” za pomocą specjalnego projektora wyświetlali – przez tkanki matek – dzieciom w ich łonach twarze ustawione górą do dołu lub w prawidłowej pozycji. W tym czasie obserwowali płody za pomocą czterowymiarowego badania ultrasonograficznego, które umożliwia uzyskiwanie filmów. Chcieli w ten sposób sprawdzić, czy podobnie jak narodzone dziecko, płód silniej zwraca uwagę na widok twarzy niż na inne obrazy.
Nagrania pokazały wyraźne reakcje płodów: chętniej odwracały głowę w kierunku wzoru przypominającego twarz niż w stronę obróconego obrazu.
– Pokazaliśmy po raz pierwszy, że płód potrafi rozróżniać kształty i chętniej śledzi te, które przypominają twarz – opowiada autor doświadczenia prof. Vincent Reid z Lancaster University. – W przypadku dzieci preferencje te są znane od wielu dekad, ale dotąd badania widzenia płodu nie były podejmowane.
Z tych wyników płyną dwa główne wnioski. Po pierwsze, zdolność do zauważania twarzy w okresie płodowym świadczy o tym, że dziecko nie musi się tego uczyć, lecz rodzi się z tą umiejętnością. Po drugie, okazuje się, że wewnątrz macicy jest wystarczająco jasno dla dziecka, aby doświadczać bodźców wzrokowych. Jednakże badacze przestrzegają przyszłe mamy, aby nie kierowały silnych źródeł światła w stronę brzucha.
Brytyjski zespół planuje już kolejne eksperymenty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger