Ciąża a porządki domowe
W ciąży, rzecz jasna, nie można się przemęczać, ale trudno nie zrobić generalnych porządków ani razu w ciągu tych dziewięciu miesięcy. Podpowiadamy, co w ciąży jest bezpieczne, a czego lepiej unikać.
Czy można używać chemii gospodarczej w ciąży?
Większości z nich można używać bez obaw – nawet wybielinki czy pasty do podłóg. Trzeba tylko się upewnić, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane i nosić rękawiczki, by skóra nie miała kontaktu z chemikaliami. W czasie ciąży nie powinno się tylko mieszać różnych produktów (np. wybielinki i płynu do czyszczenia) – mogą produkować toksyczne opary. Jeśli produkt nie powinien być używany w ciąży, na pewno takie ostrzeżenie znajdziemy na opakowaniu. Dla bezpieczeństwa dobrze jest też „przestawić się” na produkty w płynie, zamiast tych w sprayu – spray osiada na meblach, dywanach i ubraniach i może być powodem złego samopoczucia mamy, a nawet dziecka. Niektóre przyszłe mamy czują zawroty głowy i mdłości od samego zapachu produktów do czyszczenia. Powinny zaopatrzyć się wtedy w ekologiczne zamienniki – sodę oczyszczoną, ocet winny lub płyny dostępne w sklepach ekologicznych. Dobrze jest ograniczyć się w czasie ciąży do produktów ze sprawdzonego źródła, a nie tych z bazarów czy sklepów typu „wszystko za 5 złotych”, od niewiadomego producenta.
Czy można myć kocią kuwetę w ciąży?
Najlepiej się od tego powstrzymać. Koty przenoszą toksoplazmozę, a ich kuweta to idealne siedlisko dla wirusów. Najlepiej na czas ciąży „przerzucić się” na żwirek silikonowy, który trzeba zmieniać tylko raz na kilka tygodni i powierzyć to zadanie partnerowi lub komuś z rodziny.
Czy w ciąży można malować meble i ściany?
Najlepiej nie, bo farby i lakiery do drewna są często silnie toksyczne i niewskazane jest, by ciężarne miały z nimi styczność. Dobrze jest poprosić o to kogoś innego lub poczekać na czas po urodzeniu dziecka. To samo dotyczy malowania ścian. Jeśli przyszła mama jest zdana tylko na siebie, może użyć specjalnych, ekologicznych farb do pokojów dziecięcych, które zawierają minimalną ilość lotnych substancji, a następnie bardzo dobrze wywietrzyć pokój. Bezpiecznie można za to malować na zewnątrz, np. ławkę ogrodową czy ściany domu. Podczas malowania zwróćmy uwagę, by nie jeść w tym samym pomieszczeniu, w którym używane są chemikalia i lakiery. Jeśli podczas malowania przyszła mama czuję zawroty i bóle głowy albo nudności, to znak, by natychmiast przerwać remont i opuścić pomieszczenie.
Czy to dobry moment na przemeblowanie?
Z uwagi na nowego lokatora, który niedługo zamieszka w domu – tak. Jednak w ciąży lepiej powstrzymać się od przenoszenia ciężkich szafek i regałów, bo może to zaszkodzić dziecku i mamie. W ciele ciężarnej kobiety zmienia się w tym czasie środek ciężkości, dlatego łatwiej o utratę równowagi – niewskazane są więc również porządki na wysokich półkach czy wspinanie się na drabiny.
Czy można używać środków przeciwko mrówkom lub insektom w ciąży?
Nie ma pewnych informacji, które wskazywałyby na to, że przyszła mama nie może użyć w domu takich pestycydów. Zaleca się jednak, by w ciąży podwoić czas, jaki sugeruje na wywietrzenie pomieszczenia producent. Przykładowo jeśli na opakowaniu napisane jest, by opuścić dom na 4 godziny, bezpieczniej będzie wyjść na 8 i dobrze wywietrzyć mieszkanie.
Czy można odgrzybiać mieszkanie w ciąży?
Przede wszystkim, najlepiej nie mieszkać w zagrzybionym mieszkaniu, jeśli spodziewamy się dziecka. Dlatego dobrze jest wynająć fachowca, który pozbędzie się grzyba za nas. Niektóre badania łączą przebywanie w okolicy pleśni z przypadkami zniekształconych płodów u zwierząt. Dlatego ciąża to zły moment na porządkowanie zakurzonej piwnicy czy pozbywanie się pleśni z łazienki – najlepiej poprosić o to partnera lub wynająć osobę, która zrobi to za nas.
Czy można myć naczynia w ciąży?
Tak, choć najlepiej w rękawiczkach, bo w ciąży skóra staje się bardziej wrażliwa, niż zazwyczaj. Najlepiej przerzucić się w tym czasie z silnych koncentratów na płyny ekologiczne.
Czy można odkurzać w ciąży?
Jak najbardziej! Kurz sprzyja alergiom i podrażnieniom, które nie sprzyjają przyszłej mamie. Dlatego odkurzanie to jedna z domowych czynności, którą w ciąży można wykonywać bez obaw, nawet częściej, niż zwykle.
Czy można przetykać rury w ciąży?
Najlepiej powierzyć to komuś innemu i dobrze wywietrzyć pomieszczenie podczas przetykania rur. Środki do udrażniania to jedne z najbardziej toksycznych substancji, jakie możemy znaleźć w domu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz