11 pytań o seks w ciąży
Kobiece libido bywa kapryśne. O ile na początku ciąży możesz w ogóle nie mieć ochoty na seks, o tyle sytuacja może całkowicie zmienić się w II i III trymestrze. Może być też zupełnie odwrotnie – to sprawa bardzo indywidualna. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań – nie ma powodów, aby w ciąży rezygnować z przyjemności płynącej z seksu.
Sprawdź, jakie są najpopularniejsze pytania o seks w ciąży.
1. Czy seks w ciąży jest bezpieczny?
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma powodów, aby rezygnować z seksu. Intymne zbliżenia w żaden sposób nie zagrażają dziecku, które jest dobrze chronione przez mięśnie macicy, błony płodowe i płyn owodniowy. Ujście szyjki macicy jest zatkane przez czop śluzowy, nie ma więc możliwości, aby cokolwiek się do niego przedostało (np. sperma). Maleństwu nic nie grozi! Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań, rodzice mogą się kochać przez cały okres ciąży aż do porodu.
2. Jak wpływa to na dziecko?
Podczas stosunku w ciąży, dziecko może odczuwać lekkie kołysanie (macica kurczy się w czasie orgazmu). Podczas orgazmu uwalniane są hormony szczęścia, co wpływa pozytywnie nie tylko na mamę, ale i na rozwijające się dziecko.
3. Czy podczas ciąży ciało inaczej reaguje na seks?
Te same hormony, które przygotowują ciało do porodu i karmienia, zmieniają też sposób, w jaki ciało doświadcza seksu. W ciąży zwiększa się ilość wydzieliny waginalnej i poziom lubrykacji, dzięki czemu znika problem suchości pochwy. Piersi stają się pełniejsze, brodawki większe i bardziej wrażliwe (lepiej ich jednak nie stymulować). Większe ukrwienie narządów płciowych może powodować intensywne doznania seksualne (wiele kobiet, będąc w ciąży, doświadcza pierwszych orgazmów i/lub orgazmów wielokrotnych).
4. Jakie są przeciwwskazania do uprawiania seksu w ciąży?
Zaleca się ostrożność, gdy łożysko jest nieprawidłowo zagnieżdżone w macicy (kobiety z przodującym łożyskiem powinny unikać stosunku płciowego), w przypadku wczesnego skracania się szyjki macicy, gdy istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, gdy występuje plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. W ciąży zagrożonej zaleca się rezygnację z seksu. Podobne zalecenie może się pojawić również w przypadku, gdy kobieta wcześniej już poroniła lub urodziła przed czasem bądź jest w ciąży mnogiej. Wszelkie obawy dot. seksu w ciąży należy skonsultować z osobą prowadzącą ciążę.
5. Jakie pozycje są zalecane?
Pozycja z mężczyzną na górze jest na ogół najmniej atrakcyjna i niewygodna. Niewygodne może być dla kobiety również leżenie na plecach. Najbardziej sprawdzą się pozycje, w których kobieta jest na górze, pozycja od tyłu, leżąca na boku („na łyżeczkę”) bądź z mężczyzną na górze, ale wspierającym się na ramionach.
6. Czy seks w trzecim trymestrze ciąży jest bezpieczny?
Seks pod koniec ciąży w żaden sposób nie zagraża dziecku. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma powodów do rezygnacji z seksu.
7. Czy seks przyspiesza poród?
Czasami zaleca się rodzicom zbliżenie w momencie, gdy minął termin porodu. Orgazm powoduje wydzielanie dużej ilości oksytocyny, tj. hormonu odpowiedzialnego za wywołanie skurczy (oksytocyna uwalnia się również podczas stymulacji brodawek). Męskie nasienie zawiera również prostaglandyny, które działają rozluźniająco na szyjkę macicy i powodują jej rozwieranie. Seks jest zalecany jako jedna z naturalnych metod indukcji porodu.
8. Czy seks w ciąży może doprowadzić do przedwczesnego porodu?
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma powodów do zmartwień. Takie ryzyko istnieje w przypadku ciąży zagrożonej. Prostaglandyny zawarte w nasieniu powodują rozwieranie szyjki macicy, ale tylko wtedy, gdy szyjka jest na to gotowa (dopiero ok. 38. tygodnia ciąży). Wcześniej nie istnieje ryzyko porodem przedwczesnym. W przypadku kobiet, które urodziły swoje starsze dzieci przed terminem, zaleca się ostrożność.
9. Czy uprawianie seksu w ciąży może doprowadzić do poronienia?
Nie dowiedziono istnienia zależności między stosunkiem seksualnym/orgazmem a poronieniem. Na ogół kobiety w pierwszym trymestrze mają obniżone libido. W II – kiedy ryzyko poronienia znacznie spada – ochota na seks powraca. Kobietom, które kiedyś poroniły, osoba prowadząca ciążę może zalecić rezygnację z seksu.
10. Czy seks oralny w ciąży jest bezpieczny?
W prawidłowo przebiegającej ciąży seks oralny nie jest szkodliwy. Warto jednak zachować pewną ostrożność. W okresie ciąży częściej mogą pojawiać się infekcje, stąd należy zachować szczególną dbałość o higienę. Partner powinien uważać również, aby nie wdmuchiwać powietrza bezpośrednio do pochwy.
11. Z czego trzeba zrezygnować podczas seksu w ciąży?
Najlepiej zrezygnować z akcesoriów erotycznych i zbyt wymyślnych pozycji, aby nie narażać się na urazy, infekcje i zbyt duży wysiłek.
Wszelkie obawy i wątpliwości związane ze współżyciem w ciąży warto skonsultować z osobą prowadzącą ciążę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz