Przyczyny krwawienia w ciąży


Krwawienia w ciąży mogą wystąpić na każdym jej etapie. Bez względu na to, kiedy się zdarzą – zgłoś się do ginekologa. Tylko on jest w stanie ocenić, czy taka sytuacja zagraża tobie i dziecku.
Dlaczego tak ważne jest, aby kobieta nie lekceważyła krwawienia w ciąży, bez względu na to, na jakim etapie ono wystąpi? Lekarze w tej kwestii są jednogłośni: krwawienie to podstawowy objaw poronienia. Podstawowy nie oznacza jeszcze, że krwawienie w czasie ciąży, nie ma innych przyczyn. Wręcz przeciwnie – ma – i warto je poznać zanim wpadniemy w panikę. Pamiętajmy również o bardzo ważnej zasadzie – dopiero  badanie ginekologiczne lub ultrasonograficzne jest w stanie zweryfikować, czy krwawienie jest groźne dla ciąży. Żadna z was nie jest w stanie sama sobie postawić diagnozy w tej kwestii, dlatego konsultacja z lekarzem musi odbyć się za każdym razem, gdy do krwawienia dojdzie – nawet jeśli jest ono niewielkie.
I trymestr ciąży
W czasie pierwszych 13. tygodni ciąży może dojść do jednego z najgroźniejszych zjawisk – poronienia samoistnego. Jego objawem jest właśnie krwawienie oraz ból w dolnej części brzucha. Po 13. tygodniu ciąży prawdopodobieństwo poronienia samoistnego znacznie spada i wynosi już tylko od 1. do 2. procent. Krwawienie, które pojawi się w czasie do 13. tygodnia ciąży może być oznaką odklejającej się kosmówki od ściany macicy. Głównym zadaniem kosmówki jest przekształcenie się w łożysko, które będzie z czasem łączyć płód z macicą. Od jego prawidłowego rozwoju uzależniony jest w dużej mierzy dalszy rozwój dziecka.
Innymi przyczynami pojawiającej się krwi w tym czasie mogą być również krwawienia z nadżerki, szyjki macicy, polipy lub nowotwory.
II  i III trymestr ciąży
Około II trymestru ciąży w pełni wykształcone jest już łożysko i to właśnie ono jest jedną z głównych, a zarazem najbardziej niebezpiecznych przyczyn krwawień w czasie ciąży. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim trymestrze ciąży może dojść do dwóch groźnych sytuacji z udziałem  kształtującego się lub wykształconego już łożyska. Pierwsza z nich to fachowo nazywana jest łożyskiem przodującym, natomiast druga przyczyna wynika z przedwczesnego oddzielenia się łożyska od ścianki macicy. W sumie, oba te zjawiska stanowią ponad 50. procent krwawień, do jakich dochodzi w dwóch ostatnich trymestrach ciąży.
Zarówno jedna, jak i druga diagnoza wiele nam nie mówią, dlatego warto na chwilę się przy nich zatrzymać i przetłumaczyć – nie zawsze zrozumiały – język medyczny.
Łożyskiem przodującym lekarze nazywają sytuację, kiedy łożysko wykształca się i zagnieżdża w dolnej części macicy, a tym samym bliżej jej szyjki. Do takich sytuacji dochodzi w większość przypadków u kobiet, które mają już za sobą kilka porodów. Można powiedzieć, że łożysko stara się zagnieździć w takim miejscu macicy, które do tej pory „nie było ruszane”. Tym sposobem przesuwa się coraz to niżej. Najczęstszym objawem, wskazującym na to, że łożysko położone jest zbyt nisko jest właśnie krwawienie, które pojawia się nagle i na początku nie towarzyszą żadne bóle.
Przedwczesne oddzielenie się łożyska diagnozuje się w momencie, kiedy łożysko całkowicie lub tylko częściowo zaczyna oddzielać się od ścianki macicy. W tym miejscu zaczyna powstawać krwiak. W czasie przedwczesnego oddzielania się łożyska, ciężarna może odczuwać tępe, przemijające bóle z odczuciem odrętwienia. Krwawienie występuje dopiero po tych objawach. Najczęstszą przyczyną oddzielania się łożyska jest: nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, nieprawidłowa budowa macicy, niedobór kwasu foliowego, wiek ciężarnej oraz zażywanie kokainy.
Pozostałe 50 procent przyczyn krwawienia w czasie II i III trymestru ciąży jest bardzo zbliżonych do tych, które są charakterystyczne dla pierwszego okresu ciąży. Dodatkowo zalicza się do nich również takie przyczyny jak: uraz dróg rodnych, współistniejący z ciążą nowotwór szyjki macicy lub… rozpoczynający się poród.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger