Plamienie i krwawienie w ciąży


Krwawienie w ciąży budzi przerażenie i wiąże się ze sporym stresem. Nie zawsze musi wiązać się z wystąpieniem groźnych komplikacji, mimo to nie należy go bagatelizować i zwlekać z decyzją o konsultacji.
– Krwawienia i plamienia w ciąży mogą pojawiać się w różnych sytuacjach. Istnieje jednak pewna, podstawowa zasada – nigdy nie bagatelizujemy krwawienia w czasie ciąży, nawet najmniejszego. Trzeba natychmiast reagować i udać się na kontrolę – mówi Ewa Janiuk, położna.
Jak dodaje położna, sytuacja może się okazać niegroźna, jednak lepiej to możliwie jak najszybciej skonsultować, bo – jak mówi – krwawienia w czasie ciąży nie są czymś normalnym. Dlatego, gdy tylko zauważymy ślady na bieliźnie, dobrze jest od razu skontaktować się z naszym lekarzem lub naszą położną albo pojechać na izbę przyjęć do szpitala, aby ustalić, co jest tego przyczyną.
Przyczyny
Warto rozróżnić, czym jest plamienie, a czym krwawienie. Plamienie jest skąpe, lekko brudzi bieliznę, ale przez nią nie przenika (można je też zauważyć na papierze toaletowym po jego użyciu), na ogół ma brunatny kolor. Krwawienie jest bardziej obfite, ma żywy kolor, może przenikać przez bieliznę i wiąże się z koniecznością użycia wkładki czy podpaski.
Na samym początku ciąży, na ogół jeszcze zanim się o niej dowiemy, może wystąpić tzw. plamienie implantacyjne. Zdarza się, że kobiety mylą je z początkiem miesiączki, ponieważ pojawia się w czasie zbliżonym do okresu. Powstaje ono na skutek zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy, która jest silnie ukrwiona, i występuje od 2 do 4 tygodni po zapłodnieniu. Jest niewielkie, ale może zmylić, zarówno jeśli oczekujemy miesiączki, jak i wówczas gdy mamy nadzieję, że tym razem się nie pojawi.
Plamienie we wczesnej ciąży może być związane z infekcjami pochwy, żylakami pochwy, pęknięciami naczynek w pochwie, chorobami szyjki macicy (polip, nadżerka), może pojawić się po stosunku płciowym. Wystąpienie krwawienia we wczesnym etapie ciąży może się wiązać z ciążą pozamaciczną (gdy zarodek zagnieździł się poza jamą macicy, co zagraża zdrowiu i życiu kobiety), poronieniem (zakończenie ciąży przed 22. tygodniem), pojawieniem się krwiaka lub na skutek niedoborów hormonalnych. W takich sytuacjach trzeba reagować zawsze, tym bardziej jeżeli krwawieniu towarzyszy ostry ból podbrzusza, zawroty głowy, krew jest obfita bądź gęsta i zawiera strzępy tkanki. Należy to niezwłocznie skonsultować. Dla lekarza lub położnej istotne będą takie informacje, jak długość i intensywność krwawienia, kolor krwi (brązowa, czerwona), czy występują dodatkowe dolegliwości. Pozwoli to w ocenie sytuacji i ustaleniu przyczyny.
Rzadziej zdarza się, by do krwawienia dochodziło w drugiej połowie ciąży. Występowanie bezbolesnych krwawień może mieć związek z łożyskiem przodującym (umiejscowionym w taki sposób, że zakrywa szyjkę macicy) bądź innymi nieprawidłowościami związanymi z łożyskiem (np. jego odklejaniem się, co jest bardzo niekorzystne). Pod koniec trzeciego trymestru zauważenie na bieliźnie wydzieliny zabarwionej krwią może świadczyć o odejściu czopu śluzowego (powstaje na początku ciąży i zamyka ujście szyjki macicy), co jest zwiastunem zbliżającego się porodu. – Pod koniec ciąży plamienie może się wiązać z rozszerzaniem szyjki macicy, gdy naczynka nie wytrzymują i zaczynają pękać. Może to świadczyć o tym, że właśnie rozpoczął się poród, jednak nawet jeśli nie czujemy żadnej czynności skurczowej, lepiej zgłosić się do kontroli – mówi Ewa Janiuk.
Reaguj
W zależności od przyczyny plamienia bądź krwawienia może pojawić się konieczność pobytu w szpitalu, zmiany trybu życia na bardziej oszczędny, przyjmowania leków czy przeprowadzenia dodatkowych badań.
W żadnym przypadku nie należy jednak lekceważyć takich sytuacji i w pierwszej kolejności dobrze jest skontaktować się z osobą prowadzącą ciążę. Zwlekanie z tym, czekanie aż krwawienie samo ustąpi bądź czekanie na poradę w Internecie jest ryzykowne i naraża nas na dodatkowy stres.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger