Dolegliwości w drugim trymestrze ciąży


Koniec pierwszego trymestru ciąży nie jest równoznaczny z pożegnaniem się z różnymi dolegliwościami typowymi dla kobiet w tym stanie. Chociaż na ogół pod koniec trzeciego miesiąca ustępują mdłości i przyszła mama czuje się lepiej, w jej organizmie zaczynają zachodzić kolejne zmiany, których efektem są nowe niedogodności. Jakich dolegliwości w drugim trymestrze ciąży możemy się spodziewać? 
Drugi trymestr uznawany jest za najprzyjemniejszy okres ciąży. Brzuszek staje się coraz bardziej wyraźny, przyszła mama czuje się i wygląda lepiej, wahania nastrojów łagodnieją i zaczyna przybywać więcej energii. Mimo to, nawet wtedy musi zmagać się z „nowymi” problemami:
Krwawiące dziąsła – na tym etapie ciąży dziąsła mogą być wrażliwe i zaczerwienione, mogą puchnąć i krwawić. Przyczyną tego jest podniesiony poziom estrogenu i progesteronu we krwi, które powodują rozpulchnienie dziąseł oraz podwyższenie ciśnienia krwi w naczynkach krwionośnych znajdujących się na styku zębów i dziąseł, co z kolei wpływa na zwiększoną podatność na uszkodzenia podczas mycia zębów, albo jedzenia.
Wzmożone upławy – rozpulchnione błony śluzowe zaczynają wytwarzać więcej śluzu. To zupełnie naturalne i wiąże się ze wzmożoną produkcją śluzu w drogach rodnych pod wpływem  zwiększonej ilości hormonów. Jeżeli jest on przejrzysty lub białawy, nie ma żadnych powodów do obaw. Jeżeli jednak ma żółtawy lub zielonkawy kolor i/lub nieprzyjemnie pachnie, a okolice intymne swędzą i pieczą, oznacza to infekcję, którą koniecznie należy skonsultować z lekarzem.
Żylaki nóg – u niektórych kobiet pojawiają się po raz pierwszy właśnie w czasie ciąży, a panie, które miały je już wcześniej, mogą zauważyć, że zaczynają się one powiększać. Ich powodem jest utrudniony odpływ krwi z dolnych części ciała oraz siedzący, mało aktywny tryb życia. Aby ich uniknąć warto odpoczywać z nogami uniesionymi w górze.
Hemoroidy – na ich pojawienie się wpływają zmiany hormonalne oraz powiększająca się macica, która uciska żyły w jamie brzusznej i utrudnia odpływ krwi.  Żylaki odbytu mogą objawiać się pieczeniem, swędzeniem oraz bólem i lekkim krwawieniem w chwili wypróżniania. Aby ich uniknąć należy dbać o aktywność fizyczną oraz zapobiegać zaparciom.
Obrzęki dłoni i stóp – możesz zauważyć, że twoje buty stają się ciasne, podobnie jak pierścionki czy obrączka. Jest to spowodowane utrudnieniem odpływu krwi z tkanek, co dzieje się przez macicę uciskająca na naczynia żylne. Opuchlizna pojawia się na skutek zatrzymywania przez organizm płynów. Dolegliwość nasila się jeśli zbyt długo przebywa się w pozycji pionowej i ustępuje po kilkugodzinnym, nocnym odpoczynku. Jeżeli jednak obrzęki utrzymują się dłużej, należy zgłosić to lekarzowi, gdyż może być to objaw stanu przedrzucawkowego.
Rozstępy – najczęściej pojawiają się na brzuchu, piersiach oraz udach. Ich przyczyną jest nadmierne rozciąganie się skóry związane np. z przybieraniem na wadze czy powiększającym się brzuszkiem. Ich powstawaniu może towarzyszyć swędzenie skóry. Występują w postaci różowych pręgów na skórze. Aby ich uniknąć należy pić dużo wody, ćwiczyć oraz często nawilżać skórę odpowiednimi kosmetykami.
Zgaga – problemy związane z układem pokarmowym mogą doskwierać przez cały okres ciąży. Winne temu są hormony, które rozluźniają mięsnie zwieracze żołądka, przez co kwaśna treść cofa się do przełyku. Częste, małe posiłki, podczas których spokojnie przeżuwany jest każdy kęs, złagodzą nieprzyjemne uczucie pieczenia pod mostkiem. Lepiej unikać też ostro przyprawionych, smażonych, tłustych potraw.
Zaparcia – aby im zapobiec najlepiej stosować dietę bogatą w błonnik i zażywać dużo ruchu. Preparaty żelaza stosowane w przypadku niedokrwistości mogą nasilać ten problem.
Zatkany nos –problemy z nosem mogą dotyczyć tego, że albo będziesz mieć uczucie, że nos jest cały czas zatkany, albo odwrotnie – we znaki da ci się nieustający katar. Winne temu są te hormony, które odpowiadają również za problemy z dziąsłami. W organizmie kobiety w ciąży wzrasta ukrwienie, miękną i puchną błony śluzowe w nosie, wzrasta produkcja śluzu i częściej pojawiają się krwawienia. To sprawia, że trudniej wyleczyć infekcje górnych dróg oddechowych. Bez wiedzy lekarza nie można aplikować żadnych kropelek do nosa ani używać innych preparatów, mających złagodzić problem.
Wzmożona potliwość – zwiększona intensywność krążenia krwi w organizmie oraz zmiany hormonalne mogą przyczynić się do tego, że ciało częściej będzie się pocić. Aby złagodzić problem należy pić dużo wody i nosić przewiewną, najlepiej bawełnianą, odzież.
Bóle pleców i kręgosłupa – są związane z coraz bardziej powiększającym się brzuszkiem, który z tygodnia na tydzień staje się również coraz cięższy, a tym samym stanowi spore obciążenie dla kręgosłupa. Dodatkowo progesteron i relaksyna prowadzą do rozluźnienia ścięgien i stawów kręgosłupa oraz mięśni i wiązadeł wokół miednicy. Jeżeli ból pleców jest zbyt silny, lekarz może zalecić leżenie w łóżku. Aby jednak temu zapobiec, należy unikać długiego stania i siedzenia, nadmiernego przybierania na wadze oraz lepiej zrezygnować z butów na obcasach i koturnach. Warto wykonywać delikatne ćwiczenia rozciągające, albo skorzystać z masażu.
Skurcze mięśni – ich przyczyną jest mała ilość wapnia, potasu, magnezu w organizmie. Dodatkowo może na nie wpływać utrudnione krążenie krwi związane z uciskiem macicy na naczynia krwionośne.
Próchnica – w ciąży trzeba dbać także o swoje zęby, stąd wizyta u dentysty jest konieczna. Wiąże się to ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wapń, gdyż w przypadku jego niewystarczającej ilości, rosnące dziecko zacznie pobierać składnik z organizmu matki, co niekorzystnie wpłynie m.in. na stan jej uzębienia. W ciąży może też pojawić się próchnica, co wiąże się z zachciankami i wymiotami. Naprzemienne jedzenie słodkich i kwaśnych produktów zmienia odczynowość jamy ustnej, co uszkadza płytkę nazębną. Podobna sytuacja występuje podczas wymiotów, gdzie kwas żołądkowy niekorzystnie wpływa na stan zębów. Dbałość o higienę i odpowiednia dieta pomogą uniknąć problemu.
Zasłabnięcia, zawroty głowy – są związane ze zmianami w układzie krążenia i mogą pojawić się w chwili zbyt gwałtownej zmiany pozycji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger