Krew matki kontra krew dziecka, czyli konflikt serologiczny


Wydawałoby się, że prawidłowo przebiegająca ciąża jest stwierdzeniem jednoznacznym z dobrym stanem dziecka i jego całkowitą zgodnością z organizmem mamy. Zdarza się jednak, że czasami dochodzi do powstania tzw. konfliktu serologicznego.
Co to oznacza?
W trakcie trwania ciąży organizm maluszka komunikuje się ze swoją mamą przez tzw. łożysko, którego zadaniem jest m.in. transport składników odżywczych. Dodatkowo, tworzy ono pomiędzy krwią matki i dziecka barierę, która nie zawsze jest w pełni sprawna - w trakcie porodu, ale również w przypadku poronienia, ciąży ektopowej czy inwazyjnych badań prenatalnych może dojść do kontaktu krwi matki i płodu, co w przypadku ich niezgodności pod względem obecności czynnika Rh potrafi doprowadzić do powstania przeciwciał przeciwko krwinkom dziecka.
Do zagrożenia dochodzi jednak w trakcie drugiej ciąży, kiedy istniejące już przeciwciała są w stanie przejść przez łożysko do organizmu płodu i wywołać m.in. anemię, uszkodzenie tkanek płodu czy niedotlenienie wewnątrzmaciczne.
Aby temu zapobiec w pierwszym trymestrze ciąży u każdej kobiety wykonuje się oznaczenie grupy krwi oraz tzw. pośredni test Coombsa, którego celem jest wykrycie przeciwciał we krwi matki. Dodatkowo, w 28 tygodniu ciąży u matek z grupą krwi Rh- podaje się immunoglobulinę anty-D, mającą za zadanie powstrzymać układ immunologiczny przez produkcją przeciwciał przeciwko krwi płodu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger