Drgawki gorączkowe u dziecka – czy są powody do obaw?


U dzieci w wieku rozwojowym bardzo często dochodzi do rozwoju różnych infekcji z towarzyszącą gorączką. Powód jest zazwyczaj znany - przebywanie w otoczeniu rówieśników i wzajemne przenoszenie zarazków. Czasami, w przebiegu infekcji dochodzi do wystąpienia mało oczekiwanych drgawek.
Czym one są i czy należy się ich bać?
Wszystko zależy od ich charakteru i okoliczności pojawienia. Typowe (tzw. proste) drgawki gorączkowe występują najczęściej u dzieci w wieku od 3 miesięcy do 5 roku życia. Temperatura ciała w tym czasie wynosi zazwyczaj powyżej 38 stopni Celsjusza, a same drgawki trwają maksymalnie 10 minut.
Po pierwszym napadzie nie dochodzi do pojawienia się kolejnego w przebiegu tego samego epizodu gorączki. Należy pamiętać, że drgawki mogą wystąpić również w postaci utraty przytomności z całkowitym bezruchem lub prężeniem.
Jeżeli rodzic zaobserwuje wyżej wymienione objawy, powinien zgłosić się ze swoją pociechą do lekarza.
W pierwszej kolejności należy wykluczyć zapalenie opon mózgowych, które może powodować tzw. napady złożone. Jeżeli drgawki trwają dłużej niż 10 minut lub powtarzają się w ciągu tego samego epizodu gorączki, dziecko powinno być przyjęte do szpitala w celu przeprowadzenia dokładniejszej diagnostyki (wskazane również u dzieci poniżej 18 miesiąca życia przy napadzie trwającym do 10 minut).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger