Kobiety mogą już prowadzić ciążę u położnej w ramach NFZ


Od stycznia kobiety mogą zdecydować się na prowadzenie ciąży u położnej podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Do tej pory było to możliwe wyłącznie na warunkach komercyjnych.
– To krok w stronę normalności – mówi Ewa Janiuk, położna. – Na całym świecie ciążę fizjologiczną z reguły prowadzą położne. Dopiero w momencie, gdy coś wykracza poza granicę fizjologii, wkracza wsparcie lekarza ginekologa. W Polsce mamy nieco inną mentalność. Być może wynika to z tego, że mamy bardzo dużo ginekologów położników i mało położnych.
Zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej ciążę może prowadzić lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarz ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarz w trakcie tej specjalizacji lub położna. Jest to zawarte również w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej, gdzie przepisy mówią, że położna może sprawować opiekę nad kobietą w ciąży fizjologicznej.
Dotychczas możliwe było jednak prowadzenie ciąży u położnej tylko odpłatnie bez możliwości skierowania na badania diagnostyczne (np. badanie krwi, moczu).
– Do tej pory kobieta w ciąży mogła wejść do systemu przez dwóch pracowników opieki zdrowotnej – lekarza ginekologa położnika oraz położną. Z tym, że było możliwe skorzystanie z opieki w ramach NFZ tylko w przypadku prowadzenia ciąży u ginekologa. Nie było takiej możliwości, gdy kobieta decydowała się na prowadzenie ciąży u położnej – mówi Ewa Janiuk.
Zmianę wprowadza zarządzenie nr 125 prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 22 grudnia 2016 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. 
Zgodnie ze standardem, gdy ciążę prowadzi ginekolog, ma on obowiązek skierować kobietę między 21. a 26 tygodniem ciąży do położnej podstawowej opieki zdrowotnej w celu objęcia opieką. Z kolei, gdy osobą prowadzącą ciążę jest położna, ma ona obowiązek skierować kobietę do ginekologa na konsultacje. – W naszych realiach bowiem osobami wykonującymi USG najczęściej są lekarze ginekolodzy. W krajach zachodnich wykonują je również położne – mówi Ewa Janiuk. – Prowadzenie ciąży przez położną odbywa się jednak na tych samych zasadach, co prowadzenie ciąży przez ginekologa – kobieta ma taką samą liczbę wizyt w czasie ciąży i takie same badania. W okresach wskazanych w standardzie, gdzie są wymagane badania ultrasonograficzne, położna musi zagwarantować możliwość skonsultowania z lekarzem ginekologiem – dodaje.
Konsultacje te powinny odbyć się u ginekologa, który ma podpisany kontrakt z NFZ. Powinny one odbyć się do 10. tygodnia ciąży, w okresie między 11–14, 21–26, 27–32. tygodniem ciąży i po 40. tygodniu ciąży.
Jak mówi Ewa Janiuk, warunki, w których położna może realizować te świadczenia muszą być dokładnie takie same, jak dotychczas w ambulatoryjnej specjalistycznej opiece. Oznacza to m.in. odpowiednio wyposażony gabinet, spełnienie warunków zabezpieczenia poprzez umowę z podmiotem, który posiada transport sanitarny, konieczność podpisania umowy z centrum diagnostycznym, gdzie jest możliwość przeprowadzenia badań laboratoryjnych.
Położne prowadzące indywidualne praktyki oraz podmioty, które mają w swoich strukturach położną poz mogą składać do NFZ wnioski o rozszerzenie zakresu świadczeń do 10. dnia każdego miesiąca.
– Nie daję gwarancji, że kobietom łatwo będzie znaleźć położną prowadzącą ciąże, bo to dopiero początek – mówi Ewa Janiuk. – Jeżeli kobiety będą miały taką potrzebę, będzie tego odzew. Popyt nakręca podaż. Ale należy się spodziewać, że będzie to długi proces.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger