Suplementacja witaminy K i D u dziecka


Mleko mamy ma dobroczynny wpływ na organizm dziecka. Jest bogatym źródłem licznych substancji odżywczych, które zapewniają prawidłowy rozwój malucha. Niestety mleko matki nie dostarcza odpowiedniej ilości dwóch ważnych witamin – K i D, dlatego pediatrzy zalecają ich suplementację.
Witamina K
Witamina K jest niezbędna w procesie krzepnięcia krwi - zapobiega niebezpiecznym krwotokom. Bierze udział w procesie syntezy białek, które wiążą wapń w płucach, łożysku i nerkach, oraz utrzymuje ich prawidłowe. Witamina K zapobiega miażdżycy, chorobom układu nerwowego, a także reguluje mineralizację kości. Posiada właściwości przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne. Wykazuje również działanie przeciwzapalne.
Suplementacja
Noworodki oraz niemowlęta są narażone na niedobór witaminy K, ponieważ ich organizm nie ma bakterii, które są niezbędne do jej powstania. Mleko matki nie zapewnia wystarczającej ilości witaminy K. Z tego też powodu nowonarodzone dzieci karmione naturalnie w pierwszej dobie życia dostają jej dużą dawkę w postaci zastrzyku domięśniowego. Następnie przez kolejne 3 miesiące, począwszy od 8. dnia życia, podaje się ją doustnie w dawce 0,025 mg na dobę. W aptekach witamina K jest dostępna w postaci żelatynowych kapsułek, spray’u lub kropelek.
U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym bądź preparatami mlekozastępczymi, które wzbogacone są o witaminę K, dobowe zapotrzebowanie małego organizmu pokrywa dieta.
Naturalne źródło witaminy K
W stanie naturalnym witaminę K możemy znaleźć przede wszystkim w warzywach liściastych i ciemnozielonych. Jej bogatym źródłem jest natka pietruszki, sałata, brokuły, zielony groszek, awokado, brukselka i szpinak. Poza tym witamina K występuje również w produktach mlecznych i jajach.
Polecam raz dziennie zjeść kefir lub jogurt, ponieważ oba produkty pobudzają wytwarzanie witaminy K w jelitach.
Skutki niedoboru witaminy K
U noworodków, które nie otrzymają po porodzie witaminy K, może wystąpić choroba krwotoczna czyli niebezpieczne krwotoki z różnych narządów wewnętrznych lub części ciała.
U starszych dzieci i dorosłych brak witaminy K może pojawić się np. przy silnym zatruciu pokarmowym lub podczas kuracji antybiotykowej, ponieważ takie sytuacje osłabiają, lub zabijają bakterie przewodu pokarmowego produkujące tę witaminę. Skutkiem niedoboru mogą być krwotoki z nosa bądź układu pokarmowego i moczowego.
Nadmiar witaminy K
Witamina K nie jest toksyczna, jednak jeśli jest jej za dużo, może powodować wzrost krzepliwości krwi oraz nadmierne pocenie się i uczucie gorąca. U niemowląt jej nadmiar wpływa również niekorzystnie na pracę wątroby, co może wywołać żółtaczkę i uszkodzenia tkanki mózgowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger