Wszystko, co musisz wiedzieć o kaszlu


Maluch kaszle i strasznie się martwisz? Pocieszę Cię. Nie martw się, to objaw obronny! Pierwszy krok za Tobą: wiesz, że z maluszkiem coś się dzieje. Kaszlu nie sposób zlekceważyć, a to sprawia, że zaczynasz szybko działać. Podejmij następujące kroki: zidentyfikuj rodzaj kaszlu, rozpocznij leczenie. Moje dziecko przechodziło różne rodzaje kaszlu. Opisałam je poniżej, by ułatwić Ci jego rozpoznanie i wybór sposobu leczenia.
Rodzaj kaszlu - wilgotny (mokry) 
Przyczyny: następuje po kaszlu suchym w wyniku spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Męczącemu kaszlowi może towarzyszyć wydzielina z nosa, gardła lub z oskrzeli, którą dziecko podczas kaszlu wykrztusza ku górze. Ponieważ dopiero starszaki (dzieci około 5 roku życia) potrafią wypluć wydzielinę, u młodszych dzieci zostaje ponownie połknięta. Wpływa to negatywnie na żołądek (podrażnienie), przez co wydalana jest w czasie wymiotów prowokowanych przez kaszel.
Komplikacje: Spływająca wydzielina z noso-gardła może doprowadzić do:- zapalenia zatok (stan podgorączkowy, katar: gęsty, żółty lub zielony, ból głowy),- zapalenia oskrzeli (stan podgorączkowy lub wysoka gorączka, ogólne osłabienie, przyspieszony oddech, czasem wymioty).
Leczenie: w obu przypadkach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Kiedy mój maluszek miał zapalenie zatok, lekarz przepisał odpowiednie leki oraz powiedział, jak je dawkować, dzięki czemu nastąpił szybki powrót do zdrowia. Tym razem obyło się bez antybiotyku, jednak czasem pediatra może go przepisać. Lekarz ostrzegł mnie, że pomimo zakończenia choroby (po około 7-10 dniach), kaszel może utrzymać się dłużej, ale jest to normalne. U mojego dziecka kaszel występował tylko rano przez okres około tygodnia.
W przypadku mokrego kaszlu bez powikłań, możesz zakupić w aptece syrop „wykrztuśny”. Zadaniem takiego syropu jest rozrzedzenie wydzieliny i łatwiejsze jej odkrztuszenie. Są różne rodzaje syropów: malinowy, sosnowy, tymiankowy itp.Taki syrop możesz również przyrządzić sama! Ja przyrządzam go z cebuli. Nauczyła mnie tego moja mama, a ją moja babcia. Przepis jest prosty, a syrop skuteczny w działaniu.
Jak go przyrządzić?:1. Pokrój cebulę (kilka plasterków).2. Zasyp cukrem, a najlepiej zalej miodem np. lipowym.3. Przykryj naczynie.4. Odczekaj parę godzin, aż pojawi się sok.5. Podawaj maluszkowi po 1 łyżeczce zawsze świeżo przygotowanego syropu. 
Tego rodzaju syropów nie podawaj dziecku na noc (najpóźniej o godzinie 17.00)! Utrudni mu to zasypianie i może spowodować, że będzie budził się w nocy. Maluch powinien pić syrop do czasu, aż kaszel osłabnie.
I jeszcze jedna pomocna „babcina wskazówka” – oklepywanie. Możesz je wykonywać kilka razy dziennie.
Jak to robić?1. Kładę dziecko na brzuszku na swoich kolanach.2. Dłoń układam „w łódkę”.3. Oklepuję plecki od lędźwi do połowy łopatek w pozycji „głowa lekko w dół”.4. Oklepuję od ramion do połowy łopatek w pozycji „głowa w górę”.
Rodzaj kaszlu – suchyKaszel ten jest dla maluszka bardziej męczący niż wilgotny, ponieważ nie jest w stanie pozbyć się wydzieliny. Oprócz kaszlu dziecku doskwiera: gorączka, ból gardła.
Przyczyny: infekcja wirusowa (przeziębienie).
Komplikacje: Kaszel ten najczęściej zmienia się w mokry, gdy pojawia sie katar. Suchy kaszel może łączyć się z zapaleniem krtani. Towarzyszy również schorzeniom alergicznym, takim jak na przykład astma (przypadek opisany niżej).
Leczenie: Powinnaś leczyć (hamować) suchy kaszel u maluszka. Odpowiednie leki przepisze pediatra. Lek, który może zalecić i jest na receptę, to syrop przeciwkaszlowy. Lekarz przepisuje go tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy kaszel jest tak uporczywy, że maluszek nie może spać. Niektóre z tych syropów zawierają kodeinę (działanie narkotyczne), przez co nie podajemy ich dzieciom. Przed snem możesz napoić dziecko herbatką z melisy. Bardzo polecam, sama ją kupuję, gdy mojego synka męczy suchy kaszel. Ułatwia mu przespanie nocy.
Rodzaj kaszlu – alergiczny (napadowy)
Moje dzieci nigdy nie doświadczyły takiego kaszlu, jednak miało je dziecko mojej koleżanki. Można powiedzieć, że dziecko doświadcza „napadu kaszlu”. Jest to kaszel suchy i płytki. Poprzedza go kichanie oraz wodnisty katar.
Przyczyny: alergen, czyli czynnik wywołujący uczulenie taki jak: pyłki, sierść zwierzęcia, kurz itp. Oprócz kontaktu z alergenem ten rodzaj kaszlu może wywołać: wysiłek fizyczny, sytuacje stresujące, zimne powietrze.Komplikacje: Kaszel alergiczny może być objawem astmy. Podczas ataku astmy pojawiają się duszności oraz świszczący oddech.
Leczenie: Znajoma szybko skontaktowała się z alergologiem i zapisała synka na wizytę. Specjalista zalecił odpowiednie badania i testy. Następnie lekarz przepisał leki zarówno zapobiegawcze jak i te, które trzeba zażywać podczas ataku kaszlu. Ich celem jest rozszerzenie (rozkurczenie) oskrzeli oraz działanie przeciwzapalne.
Rodzaj kaszlu – szczekający
Specyfiką tego kaszlu jest przede wszystkim dźwięk: przypomina „szczekanie psa” oraz czas w jakim sie nasila: blisko północy. Dziecko doświadcza duszności (trudno zaczerpnąć mu powietrza). Kiedy wykonuje wdech, słychać głośny świst powietrza. Czasem temu rodzajowi kaszlu towarzyszy chrypka. Jest bardzo męczący dla maluszka, nie pozwala mu spać. 
Przyczyny: ostre wirusowe zapalenie krtani.
Leczenie: inhalacje (jak ją wykonać, znajdziesz w poradzie: „Katarek u malucha”) oraz wyjście na świeże, zimne powietrze są tym, co możesz zrobić od razu. Gdy stan pociechy się nie poprawia, jedź na pogotowie lub na ostry dyżur laryngologiczny. Lekarze mogą wówczas podać domięśniowe lub dożylne sterydy.
Rodzaj kaszlu – "pianie koguta”
Jest to kaszel suchy, a swoją nazwę uzyskał od towarzyszącego mu dźwięku przypominającego pianie koguta (podczas wdechu).
Przyczyny: krztusiec. Zdarza się, że nawet dzieci zaszczepione chorują.
Komplikacje: antybiotyk nie działa na toksyny krztuśca, które podrażniają drogi oddechowe. Z tego powodu kaszel może trwać - mimo przyjmowania leku - nawet kilka tygodni.
Leczenie: co możesz zrobić? Podawaj dziecku dużo płynów oraz skontaktuj się z pediatrą. Możliwe, że lekarz będzie musiał przepisać antybiotyk lub leki przeciwkaszlowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger