Katarek u malucha


Dolegliwość, którą opiszę, dobrze znacie. Jest uciążliwa i nieprzyjemna, jednak dobrze leczona nie powoduje komplikacji. Kataru doświadczają zarówno dorośli, małe dzieci, jak i niemowlęta. Co może się wydarzyć, jeśli katar nie będzie leczony? Jak rozpoznawać, jaki rodzaj kataru zaatakował organizm dziecka? Odpowiedzi na te pytania odnajdziecie w mojej poradzie, ponieważ .sama musiałam się kiedyś zmierzyć z pierwszym katarem dziecka i szukałam pomocy u innych. Teraz chciałabym podzielić się moim doświadczeniem z Wami.
Szybko zauważyłam objawy pierwszego .kataru mojego dziecka. Zaczęło się od ciężkiego oddychania oraz wydzieliny z nosa. Nie potrafiłam jednak odpowiedzieć na pytanie, jaki jest to rodzaj kataru. W tym pomogła mi wizyta u lekarza, który wytłumaczył, na co zwrócić uwagę.
Wydzielina z nosa może być:
wodnista - przezroczysta cieknąca lub śluzowa o kolorze lekko białym lub przezroczysta. Następnie może zgęstnieć i po kilku dniach znów staje się wodnista – taka wydzielina jest objawem kataru wirusowego, który trwa około 7 dni.
- żółta lub zielonkawa – jest objawem kataru bakteryjnego. Ten rodzaj kataru wymaga konsultacji z lekarzem.
Kiedy moje dziecko miało pierwszy katar, prawdopodobnie zaraziło się od męża. Twoje maleństwo może zarazić się drobnoustrojami od Ciebie, taty, rodzeństwa, gości. Choroba może zaatakować również po przegrzaniu lub wyziębieniu organizmu, kiedy dziecko jest osłabione.
Zamów wizytę u pediatry, jeśli wydzielina jest żółtawa lub zielonkawa oraz wtedy, kiedy katar jest przezroczysty, ale występują inne objawy takie jak: kaszel, biegunka, wymioty, temperatura. Lekarz może przepisać krople obkurczające do nosa i powiek, jak je stosować.
Jak leczyć katar u malucha, najlepiej doradzi Ci lekarz! Pamiętaj, że katar nieleczony może prowadzić do powikłań takich jak :
- zapalenie ucha środkowego,
- zapalenie oskrzeli,
- zapalenie zatok
Utrudnia: oddychanie, spanie, jedzenie.
Pamiętaj, że nie każdy katar musi kończyć się takimi powikłaniami, jednak bacznie obserwuj maluszka, ponieważ choroba może się szybko i niespodziewanie rozwinąć.
Co możesz zrobić, by ulżyć maluszkowi?
1. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczyszczanie i udrażnianie noska dla ułatwienia oddychania. Jak to zrobić?
Zakup sól fizjologiczną w aptece. Zaaplikuj po kropelce do każdej dziurki noska (możesz też nabyć sól fizjologiczną w spray’u, która jest wygodniejsza do aplikacji). Przełożenie dziecka na brzuch pozwoli wydzielinie swobodnie wypłynąć. W usunięciu wydzieliny pomoże też aspirator, który szybko i skutecznie udrożni nosek malucha. Pamiętaj, by nie wkładać nic do nosa dziecka (np. patyczków higienicznych), bo możesz zatkać go wydzieliną i wepchnąć ją głębiej.
2. Nie potrzebujesz drogich urządzeń, by wykonać inhalację. Dzięki niej śluzówka nosa maluszka będzie bardziej nawilżona i ukrwiona. Potrzebujesz jedynie garnka, gorącej wody i soli. Garnek z rozpuszczoną solą kuchenną (2 łyżki), lub sodą oczyszczoną (2 łyżki) w wodzie (2 litry) postaw w pokoju maluszka koło łóżeczka, zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa.
3. Jak rozrzedzić gęstą wydzielinę z nosa? Podawaj dziecku często coś do picia. W zależności od wieku dziecka będzie to: Twój pokarm, herbatki, woda.
4. Wietrz pokój malucha. Jak to zrobić, by polepszyć, a nie pogorszyć stanu dziecka? Podczas wietrzenia (około 15 minut) niemowlę nie powinno przebywać w pomieszczeniu. Kontroluj, czy temperatura w nocy (podczas snu) nie przekracza 21 stopni.
5. Jak pielęgnować skórę dziecka pod noskiem? Proponuję zakupienie sprawdzonej przeze mnie maści majerankowej, która załagodzi podrażnioną skórę malucha. Przy okazji ma ona właściwości, które pomogą choremu w oddychaniu.
6. Zapewnij maluchowi odpowiednią pozycję do spania, która ułatwi mu oddychanie. Ustaw łóżeczko tak, aby główka była troszkę wyżej niż reszta ciała. Ja podkładam pod górną część materaca dodatkową warstwę np. ręczników. Można też podłożyć kilka grubych książek pod górną część łóżeczka.
7. Maluszki około 1,5 roku można już nauczyć dmuchania noska. Naukę rozpocznij w okresie, kiedy maluch nie ma kataru! Możesz to zrobić na przykład za pomocą piórka lub innego lekkiego przedmiotu. Ja uczyłam moje dziecko dmuchać na kolorowe piórko, którym na koniec zabawy je gilgotałam, co sprawiało nam dużo radości. Piórko można położyć na dłoni lub na płaskim blacie. Najpierw to ja pokazywałam, co należy zrobić, a potem prosiłam moje dziecko o powtórzenie. Dmuchajcie najpierw jedną, a potem drugą dziurką. To ważny nawyk, by maluch nie wydmuchiwał potem kataru w chusteczkę obiema dziurkami na raz.
Katar alergiczny
Jak rozpoznać katar alergiczny? Jakie są objawy?
- pojawia się w określonych porach roku lub przy kontakcie np. z kotem lub po spożyciu jakiegoś pokarmu
- wydzielina jest wodnista lub śluzowa
- spojówki są przekrwione
- pojawiają się cienie pod oczami (w kolorze liliowym), obrzęk noska(wewnętrzny)
- maluch często ma katar, który długo się utrzymuje
- skłonność do kataru utrzymuje się po drugim roku życia.
To lekarz powinien jednak obejrzeć maluszka i ocenić, czy katar spowodowany jest wirusem, bakterią czy też alergenem w postaci: pyłków, roztoczy, sierści itp.
Jak dowiedzieć się, na co uczulony jest maluch?
Niestety testy na alergeny można wykonać dopiero u dzieci powyżej 3 roku życia. Stąd też trudno wyeliminować alergen z otoczenia maluszka. Jeśli lekarz oceni, że jest to katar alergiczny, zgłoś się do alergologa, a on powie Ci jak radzić sobie z tego typu katarem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger