Tornister czy plecak - czym się kierować w wyborze torby dla ucznia?


Tornister czy plecak? Torba na kółkach czy torba na ramię? Takie pytania zadaje sobie wielu rodziców na początku roku szkolnego. Czym się kierować wyborze torby szkolnej dla dziecka i dlaczego jest to tak ważne?

Najistotniejszym elementem wyposażenia ucznia – prócz książek i zeszytów – jest plecak (ewentualnie torba szkolna). Nieodpowiednio dobrane mogą przyczyniać się do skrzywienia kręgosłupa i przykurczy, a co za tym idzie powodować dolegliwości bólowe ze strony narządu ruchu.Problemem polskiego ucznia jest zbyt ciężki plecak. Według WHO, tornister szkolny nie powinien ważyć więcej niż 10% wagi dziecka. Niestety z badań przeprowadzonych przez Fundację "Rosa" w 2013 r., wynika że aż 75% uczniów z klas pierwszych miało za ciężkie torby szkolne, a w klasach drugich aż 63%. Te statystyki nie napawają optymizmem.– Dzieci w wieku szkolnym znajdują się w fazie intensywnego wzrostu. Ich organizm jest podatny na czynniki zewnętrzne, które go kształtują. Zbyt duże przeciążenia będą powodować utrwalone wady postawy, takie jak boczneskrzywienie kręgosłupa lub okrągłe plecy. Mechanizm jest podobny do tego, który stosowano w Chinach, aby u kobiet uzyskać małe stopy. Długotrwały ucisk powodował zaburzenia wzrostu tych stóp  – wyjaśnia dr Rafał Mikusek, kierownik medyczny Szpitala Centrum ENEL-MED.

Torba czy plecak – czym się kierować w wyborze?
Najwygodniejszy dla dziecka jest tornister – jest odpowiednio usztywniony, dzięki czemu pozwala zachować odpowiednią postawę. Niestety, ze względu na to usztywnienie, sam sporo waży.  Z tego powodu rodzice częściej decydują się naplecak szkolny. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na:
  • rozstaw ramion – plecak nie powinien zsuwać się dziecku z ramion,
  • wyprofilowanie pleców – plecak bez usztywnienia nie nadaje się dla dzieci,
  • liczbę przegródek (miejsce na drobne przedmioty, takie jak piórnik czy śniadaniówka).
Dodatkowo warto wybrać model z dodatkowym pasem na wysokości bioder – ustabilizuje on plecak, co pozwoli na równomierne rozłożenie ciężaru.Gdy dziecko musi przenieść sporo rzeczy – nie tylko książki, ale i strój na treningi, warto pomyśleć o torbie na kółkach. Ułatwia ona poruszanie się, bez niepotrzebnego obciążania kręgosłupa. Jednak to rozwiązanie również  ma wady. System, na którym zamocowana jest torba jest ciężki – może dodatkowo obciążać dziecko, gdy będzie ono zmuszone założyć torbę na plecy (np. gdy pada deszcz lub śnieg). Najgorszym rozwiązaniem są... torby na ramię. Obciążają one tylko jedną stronę, prowadząc do skrzywień kręgosłupa.–  Ortopedzi mówią stanowcze "nie" torbom na ramię. Takie rozwiązanie jest nieakceptowane dla rozwijającego się dziecka. Powoduje boczne skrzywienie kręgosłupa. Najwygodniejszy dla dziecka jest sztywny tornister. Niestety, jako ojciec, wiem, że przy obecnej liczbie podręczników najlepszym rozwiązaniem jest torba na kółkach – wyjaśnia ortopeda traumatolog dr Rafał Mikusek.
Jakie cechy powinien mieć idealny plecak dla dziecka?
Idealny tornister (lub plecak) dla dziecka powinien:
  • dobrze przylegać do pleców, a więc powinien mieć wyprofilowany i usztywniony tył (koniecznie z wybrzuszeniem na odcinku lędźwiowym), dzięki temu dziecko będzie mogło zachować odpowiednią postawę;
  • dobrze rozkładać ciężar na plecach – jest to możliwe dzięki szerokim szelkom, dopasowanym również do szerokości ramion;
  • mieć kilka przegródek, które pozwolą na równomierne rozłożenie ciężaru;
  • być dopasowany do postury oraz wagi dziecka – tornister czy plecak nie powinien być szerszy od dziecka, najlepiej by kończył się na dole, na linii pleców oraz na górze przed szyją.
Warto co jakiś czas przeglądać plecak lub tornister dziecka – zdarza się, że dzieci gromadzą w nich mnóstwo przedmiotów, niepotrzebnie obciążających ichekwipunek szkolny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger