Spłaszczenie główki niemowlaka – przyczyny i zapobieganie


Płaska główka dziecka to bardzo częsta przypadłość, z którą zmagają się rodzice niemowlaków. Spłaszczenie główki może powstawać już w życiu płodowym, jak i dopiero po przyjściu dziecka na świat. Jak dbać o małą główkę, by uniknąć jej spłaszczenia? Co zrobić, gdy problem już zaistniał?
Spłaszczenie główki dziecka pojawić się może zarówno przed, jak i po jego urodzeniu. Spłaszczenia z życia płodowego wynikają z nieprawidłowego ułożenia dziecka w brzuchu i często idą w parze z asymetrycznym ułożeniem ciała malucha. Mogą wynikać również z porodu kleszczowego. Zdarza się jednak, że dziecko rodzi się z okrągłą główką, a po kilku miesiącach rodzice zauważają asymetrię. Dlaczego tak się dzieje?
Najczęstszym powodem tej sytuacji jest pozycja dziecka w trakcie snu. Jak wiadomo, najbezpieczniejszą formą  jest ułożenie niemowlaka na pleckach. Zapobiega ono bowiem zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Niestety, ta pozycja może przyczyniać się właśnie do spłaszczenia potylicy malucha. Pozostałe czynniki, wpływające na stan główki to:
– poziom witaminy D i miękka potylica,
– wcześniactwo,
– asymetria i kręcz szyi,
– długie przebywanie w fotelikach samochodowych i bujaczkach,
– zbyt mało czasu spędzanego podczas zabawy na brzuszku i zbyt długie leżenie na plecach na twardym podłożu.
Główka dziecka w pierwszym kwartale życia rośnie bardzo szybko, nawet do 6 cm w obwodzie. W drugim kwartale to ok. 3 cm. W przeciągu pierwszych dwóch lat życia, głowa dziecka zwiększa swoją objętość o około 40 procent. Dlaczego to tak istotne w przypadku spłaszczenia? Im wcześniej zareagujemy, tym szybciej osiągniemy pożądany cel – czyli zaokrąglenie główki. Im dziecko jest starsze, tym trudniej zmienić kształt coraz twardszych kości.
Jak zapobiegać spłaszczeniom?
Należy często zmieniać pozycję dziecka podczas snu – na zmianę: na plecach, na prawym i lewym boku.  Warto również „ćwiczyć” malucha, kładąc go kilka razy w ciągu dnia na brzuszku. Dzięki temu, wzmacniają się mięśnie karku, szyi, grzbietu oraz rączek dziecka. Dziecko preferujące jedną stronę ułożenia, powinno być układane i noszone na przeciwległym boku. A co jeśli nasz maluch buntuje się lub gdy zwykłe ćwiczenia nie wystarczają?
Pomocną rzeczą może okazać się poduszka Mimos. Jest to produkt medyczny klasy 1, odpowiedzialny nie tylko za profilaktykę spłaszczeń, ale również za ich leczenie. Profilaktycznie, dziecko może spać na specjalnie zaprojektowanej poduszce już od pierwszych dni. Mimos nadaje się również dla maluszków urodzonych przedwcześnie. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, poduszka pozwala główce w naturalny sposób nabierać okrągłego kształtu, przy jednoczesnym spaniu na plecach. Wystarczy układać główkę we wgłębieniu poduszki, aby dzień po dniu przyczyniać się do prawidłowego jej kształtu.


Co wyróżnia poduszkę Mimos?
400-krotnie zmniejsza nacisk, jaki wywiera głowa na podłoże.
Poduszka jest przebadana klinicznie. To produkt medyczny klasy 1 rekomendowany przez specjalistów na całym świecie.
Poleca się ją dzieciom z asymetrią i kręczem szyi jako uzupełnianie terapii. Jest także ogromnym wsparciem dla wcześniaków i dzieci po zabiegach operacyjnych, kiedy dziecko przebywa długo w jednej, wymuszonej pozycji.
Nie ogranicza ruchów dziecka, pozwala na swobodne poruszanie głową i szyją.
Przy jej zastosowaniu, nie ma potrzeby zmiany pozycji dziecka. Jedynym „wymogiem” jest ułożenie główki niemowlaka we wgłębieniu poduszki.
Zapobiega ona terapii kaskowej, będącej ostatecznością w leczeniu spłaszczeń ułożeniowych.
Niezwykle wygodna, mięciutka i lekka – zapewnia maluszkowi komfort.
Wykonana jest z certyfikowanych materiałów, w pełni bezpiecznych dla dziecka, o bardzo wysokiej przepuszczalności powietrza (100% oddychająca).


Co istotne, można ją prać w pralce.
Dystrybutorami Mimos są rodzice Niko, którzy sami przeszli przez proces „rehabilitacji” główki swojego synka właśnie za pomocą tej wyjątkowej poduszki. Swoim doświadczeniem chcą promować profilaktykę spłaszczeń główki u niemowląt wśród innych rodziców.
Więcej o działaniu i właściwościach poduszki Mimos można przeczytać na stroniewww.poduszka-mimos.pl.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger