[Nie]bezpieczna woda – 5 zasad bezpiecznych kąpieli z dzieckiem
Utonięcia są drugą główną (tuż po wypadkach samochodowych) przyczyną przypadkowej śmierci u dzieci. Sprawdź, o czym pamiętać, przebywając z dzieckiem nad woda.
Bądź blisko dziecka
A to oznacza, że nie tylko lepiej nie spuszczać dziecka z oczu, ale także mieć je w zasięgu ręki. Będąc blisko dziecka, będziesz w stanie jak najszybciej dotrzeć i złapać je, jeśli będzie tego potrzebowało. Nie chcemy straszyć, ale kilka sekund nieuwagi może się skończyć tragicznie.
Uważaj na zabawki do wody
Dmuchane łodzie, delfiny itp. uatrakcyjnią dziecięcą kąpiel. Pamiętaj jednak, by nigdy nie pozostawiać na nich malucha bez kontroli. Przez cały czas bądź obok dziecka, asekuruj je. Po zakończonej kąpieli zabawki usuń z wody, by nie kusiły malucha – może spontanicznie do niech pobiec.
Sprawdź teren
Niewinnie wyglądające jezioro może okazać się zwodnicze, dlatego lepiej kąpać się z dzieckiem w wyznaczonych do tego miejscach (często to część wydzielona bojami). Tak będzie bezpieczniej. Nad morzem warto wybrać plażę z ratownikiem. Przed wejściem do wody sama sprawdź jej głębokość.
Fałszywe wyobrażenie utonięcia
Tonące dziecko nie krzyczy i nie wymachuje rękoma, jak pokazują to na filmach. Zwykle tonięcie przebiega w ciszy i względnym spokoju. Bardzo często dzieci toną niewiele dalej niż 20-30 metrów od stojących obok nich rodziców! Pamiętaj, że przeważnie powodem do niepokoju, nie jest hałasujące dziecko, lecz cisza.
Nauka pływania
Dowiedz się, czy na kąpielisku, na którym przebywacie, można zapisać dziecko na lekcje nauki pływania (czy wiesz, że już noworodki można uczyć pływać?). Maluchy bardzo szybko zdobywają tę umiejętność. Kilka lekcji może uspokoić ciebie i zapobiec nieszczęściu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz