Napoje w ciąży – co pić, a czego unikać?

Woda jest niezbędna do życia, jest najważniejszym składnikiem krążących w naszym ciele płynów i środowiskiem wielu przemian chemicznych. W ciąży zapotrzebowanie na nią znacząco wzrasta. Organizm musi bowiem podwoić swoje wysiłki. Ale czy trzeba się ograniczyć wyłącznie do wody?
Woda mineralna

Najlepszym wyborem w czasie ciąży jest woda mineralna. Nie tylko doskonale nawadnia organizm, ale również dostarcza niezbędnych składników. Przyszłym mamom najczęściej zaleca się wodę średnio zmineralizowaną, a więc o zawartości składników mineralnych na poziomie 500-1500 mg/l. Wodę o wysokiej mineralizacji warto wprowadzić do diety w przypadku niedoborów, po konsultacji z lekarzem/położną.
Na sklepowych półkach natrafimy również na wody lecznicze o bardzo wysokiej mineralizacji. Tego typu wody stosuje się w przypadku leczenia konkretnych schorzeń, np. wrzodów żołądka, i ich picie w ciąży, bez uzgodnienia z lekarzem, nie jest wskazane.
Lepsza woda gazowana czy pozbawiona dwutlenku węgla? Tak naprawdę wszystko zależy od naszych upodobań. Woda gazowana może jednak nasilać wzdęcia i zgagę. Lepiej jej unikać, jeśli mamy skłonność do stanów zapalnych śluzówki żołądka.
Soki owocowe i warzywne
Soki, szczególnie warzywne, to prawdziwa bomba witaminowa. Jeśli tylko nie przeszkadza nam specyficzny smak soku z pomidorów czy selera, warto wprowadzić je do swojej diety. Przyjemniejsze w smaku są soki owocowe, jednak podczas ich kupowania należy zachować zdrowy rozsądek. Przede wszystkim omijajmy produkty kryjące się pod nazwą „napój” albo „nektar”, które z prawdziwym sokiem często mają niewiele wspólnego. Szukajmy wyłącznie naturalnych soków, niedosładzanych cukrem, w 100 proc. opartych na owocach. Pamiętajmy jednak o tym, że owoce same w sobie zawierają cukier, nie należy więc przesadzać z ilością wypijanych soków.
Idealnym rozwiązaniem jest zakup sokowirówki i samodzielne przygotowywanie zdrowych napojów. Można wówczas do woli mieszać składniki, a najważniejszą zaletą jest to, że doskonale wiemy, co znajdzie się w naszym soku.
Koktajle
Jeśli posiadamy mikser, możemy wykorzystać go do przyrządzenia pysznych i zdrowych koktajli. Wystarczy zmiksować razem ulubione owoce i jogurt naturalny bądź kefir. Zamiast białego cukru można dodać odrobinę miodu. Smacznie, zdrowo i naturalnie.
Mleko
Pić czy nie pić? Nawet specjaliści spierają się, czy mleko jest niezbędne w naszej diecie czy raczej lepiej go unikać. Co więc ma robić przeciętny konsument? Mleko jest doskonałym źródłem wapnia, jeśli więc lubimy wypić szklankę mleka, nie musimy zmieniać swoich nawyków. Jeśli jednak biały napój powoduje u nas wzdęcia czy biegunki, lepiej go odstawić, a odpowiednią ilość wapnia można zapewnić sobie, zajadając się serami czy jogurtami naturalnymi.
Kawa i herbata
Wiele przyszłych mam nie wyobraża sobie całkowitej rezygnacji z porannej kawy, szczególnie te, które skarżą się na niskie ciśnienie. Uważa się, że zmiana rytuału nie jest konieczna, jeśli dziennie nie przekroczymy dawki 200 mg kofeiny. Zawartość kofeiny w kawie różni się w zależności od jej rodzaju (rozpuszczalna czy ziarnista?) oraz od tego, czy do filiżanki wsypujemy jedną czy dwie łyżeczki kawy. Zawartość ta waha się od 30 do nawet 120 mg kofeiny w filiżance. Można również pokusić się o zamianę standardowej kawy na tą bezkofeinową, trzeba jednak pamiętać, że ona również posiada kofeinę, lecz w mniejszej ilości (ok. 5 mg w filiżance).
Pewne wątpliwości pojawiają się również w przypadku herbaty. W przypadku czarnej herbaty parzonej dłużej niż 5 minut stężenie kofeiny może wynosić nawet 48 mg/200 ml napoju! W nieco mniejszej ilości występuje ona w herbacie zielonej i białej, jednak i w ich przypadku trzeba ograniczyć spożycie, najlepiej do 1-2 filiżanek dziennie.
A co z herbatkami ziołowymi? Stosowanie ziół w ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem. Przyjmuje się jednak, że przyszłej mamie i maluszkowi nie zaszkodzi melisa czy herbatka imbirowa.
Napoje gazowane
Na liście produktów zakazanych w ciąży, oprócz alkoholu, znajdują się słodkie napoje gazowane. Nie posiadają one żadnych wartości odżywczych, przepełnione są cukrem i barwnikami. Dodatkowo są wysoko nasycone dwutlenkiem węgla, co – podobnie jak gazowana woda mineralna – może nasilać nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego. Niewskazana jest również cola – ze względu na dużą zawartość cukru, dodatków i kofeiny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger