Dieta w ciąży – jedz dla dwojga, nie za dwoje

Powszechnie wiadomo, że kobieta w ciąży powinna dbać o siebie i o dziecko. Niezbędnym elementem takiej pielęgnacji jest odpowiednia dieta. I nie chodzi tu o jakąś specjalistyczną dietę, ale spożywanie racjonalnych i zdrowych posiłków, o regularnych porach, które będą zawierały wszystkie potrzebne składniki odżywcze.
Wcale nie musisz jeść za dwoje

Choć coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że powiedzenie „musisz jeść za dwoje” nie jest prawdą, to jednak zdarza się jeszcze usłyszeć od babci czy cioci, że przyszła mama koniecznie powinna zjeść dokładkę, bo przecież jest w ciąży. Jak zaznacza dietetyk Iwona Wierzbicka, w czasie ciąży dużo bardziej odpowiednim powiedzeniem, do którego powinno się stosować jest: „Jesteś tym, co jesz”.
– Na dodatek twoje dziecko też jest tym, co jesz. Kobieta musi jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Trzeba pamiętać o tym, że organizm dziecka potrzebuje wszystkich składników odżywczych (sprawdź, jakich dokładnie i gdzie ich szukać). Nasz dorosły organizm jest w stanie nam wiele rzeczy wybaczyć, ale dziecko potrzebuje tych składników odżywczych do prawidłowego rozwoju. Kobieta musi zdawać sobie sprawę z tego, że to ona dba o to, co przekaże dziecku – dodaje dietetyk. Prawidłowe odżywianie nie tkwi zatem w ilości spożywanych produktów, ale w ich jakości
Uważaj z zachciankami
Wzmożony apetyt na różne produkty to jeden z bardziej powszechnych objawów ciąży. Zachcianki pojawiają się o różnych porach, jest to ochota na przeróżne rzeczy, czasem nawet takie, których przed ciążą kobieta nawet nie lubiła. Nie oznacza to jednak, że każdej zachciance można bezgranicznie ulegać. – Jeśli jest to zachcianka na coś słodkiego, drożdżówkę, pączka, to nie jest to produkt, który przyczyni się do poprawienia zdrowia dziecka. Samopoczucie kobiety poprawi się tylko na chwilę. Potem poziom cukru we krwi spada, można się czuć przytłoczonym, czuć się gorzej. A skoro spada poziom cukru, to pojawia się kolejna zachcianka – tłumaczy Iwona Wierzbicka. Bardzo często wynika to z reakcji hormonalnej w organizmie. Lepiej zapewnić dostarczenie organizmowi węglowodanów złożonych, które dostarczą energii na dłuższy czas.
Jak radzi dietetyk, może to być np. kawałek gorzkiej czekolady, który nie doprowadzi do gwałtownego podniesienia poziomu cukru. Należy pamiętać, że jeśli ma się zachciankę na drożdżówkę, to nie znaczy, ze dziecko ma właśnie na nią zapotrzebowanie. Można próbować nieco się oszukać – sprawdzić, czy spożywa się odpowiednią ilość posiłków w ciągu dnia, czy dostarczane są odpowiednie i pełnowartościowe produkty, spożywać jogurty naturalne, sery (są one tłuste, dzięki czemu zapewniają dłuższe uczucie sytości, zawierają witaminę D, wapń). Jeśli pojawia się zachcianka na coś słodkiego, to lepiej nie jeść wtedy za dużo owoców, ponieważ po nich także może wzrosnąć poziom cukru. – Jeśli te wszystkie potrzebne produkty się pojawiają, a wciąż występują zachcianki, to może rzeczywiście warto niektórym z nich ulec. Ale to musi być taka zachcianka, jak np. ogórek kiszony – mówi Iwona Wierzbicka. – Często jest to dobra zachcianka, ogórek kiszony zawiera kwas mlekowy (ale musi to być ogórek kiszony, a nie kwaszony), który korzystnie działa na żołądek i jelita. Wszystko zależy od tego, jaka ta zachcianka jest. Jeżeli chce się np. słodyczy, to takich nie popieram. Ale jeśli chce się takich produktów, jak choćby ten ogórek albo takich, których do tej pory nie było w diecie (np. wcześniej rzadko pojawiał się brokuł, do tej pory ktoś go nie lubił, a teraz przychodzi na niego ochota) – to takim zachciankom ulegamy – przyznaje dietetyk.
Jadłospis na każdy dzień
Pomocne przy prawidłowym odżywianiu w ciąży jest stworzenie samemu (lub przy pomocy dietetyka) spisu posiłków na każdy kolejny dzień. Dzięki temu łatwiej będzie rozpisać, jakie produkty znalazły się w diecie, których jeszcze brakuje, o jakich porach spożywane są posiłki. W pierwszym trymestrze ten schemat może się nieco zmienić, ponieważ organizm różnie reaguje w pierwszych miesiącach ciąży, mogą występować nudności, wymioty, problemy z jedzeniem. Jednak gdy apetyt już się unormuje, konkretny jadłospis może bardzo pomóc w zachowaniu prawidłowej diety i pomoże w odpowiednim doborze produktów – dodaje dietetyk.

2 komentarze:

  1. To prawda, nie można jeść dużo. Trzeba jesć wartościowe posiłki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wartościowe posiłki podczas ciąży to podstawa.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger