Kiedy i jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Zakup pierwszych butów dla dziecka to nie tylko kwestia estetyczna. Nieprawidłowo dobrane obuwie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Kiedy i jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?
Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?

Rynek produktów dla dzieci jest przepełniony mnóstwem pięknych rzeczy. I choć wybieranie i kupowanie ubrań dla niemowlaka może dawać wiele radości, nie ma potrzeby, aby spieszyć się z ubieraniem dziecku butów. Specjaliści zgodnie podają – im później je założymy, tym lepiej. Potwierdza to fizjoterapeutka Ewa Lewicka. – Najgorszym pomysłem jest zakładanie butów niemowlętom, które jeszcze nie chodzą. Żeby się prawidłowo kształtować i rozwijać, stopy niemowląt potrzebują bezpośredniego kontaktu z podłożem – mówi.
Kiedy jest zatem najlepszy czas, by rozpocząć poszukiwania butów?
– Kupnem obuwia możemy zacząć się interesować, kiedy dziecko będzie miało już za sobą pierwsze kroki, czyli w okolicach jego pierwszych urodzin – mówi Ewa Lewicka. – W tym czasie aparat mięśniowy stópek dziecka powoli staje się gotowy na buty, lecz pamiętajmy, że są one tylko dodatkiem i zakładamy je tylko wtedy, kiedy musimy.
Buty powinniśmy zakładać dziecku wtedy, gdy to konieczne. W pomieszczeniach, w domu nie ma takiej potrzeby. – Buty zakładajmy dziecku tylko na dwór. Ewentualnie wybierajmy do przedszkola kapcie z cienkiej skórki. Stopa najlepiej rozwija się na boso – mówi Ewa Lewicka.
W domu dziecko może biegać na bosaka albo w skarpetkach antypoślizgowych. Możliwość dotykania różnych powierzchni i swoboda poruszania się najlepiej wpływa na rozwój stóp. Możliwość biegania po różnym podłożu (trawa, dywan, podłoga, mata) stymuluje rozwój malucha i dostarcza mu wielu różnych bodźców (tutaj dowiesz się o tym więcej).
Jak kupić pierwsze buty dla dziecka?
Dawniej uważano, że buty powinny być sztywne i mieć twardą podeszwę. Dziś wiadomo, że nie jest do dobre dla dziecka. Małe stópki potrzebują więcej swobody, dlatego buciki powinny być elastyczne i wygodne. Obuwie nie może przeszkadzać stopom w rozwoju i ruchu.
Zanim zdecydujemy się na kupienie dziecięcych butów, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.
– Każdego buta, którego zamierzamy kupić, powinniśmy wziąć do ręki i powyginać go na wszystkie strony. Podeszwa powinna być cienka i zginać się w poprzek na długości 1/3 buta, czyli tam, gdzie dzieci zginają palce. Materiał musi być cienki, plastyczny i powinien oddychać . Zapiętek i okolica śródstopia powinna być dobrze wyprofilowana, żeby stópka nie uciekała do środka – wylicza Ewa Lewicka. – Najlepiej, aby przód buta był lekko uniesiony, wtedy dziecko będzie prawidłowo przetaczać stopę podczas chodu. Wybieramy taki but, który najmniej przeszkadza dziecku oraz umożliwia mu prawidłowe przenoszenie ciężaru ciała i czucie podłoża – dodaje.
But powinien być miękki i nie za ciężki. To wszystko z kolei sprawia, że kupowanie pierwszych butów w Internecie bez możliwości ich sprawdzenia nie jest dobrym pomysłem. Co więcej, na zakupy najlepiej wybrać się z dzieckiem, aby można było wybrać odpowiedni rozmiar obuwia i aby maluch mógł je od razu przetestować. Metoda sprawdzania rozmiaru buta patyczkiem to niekoniecznie dobre rozwiązanie. Wymiar buta nie ogranicza się tylko do jego długości. Zdaniem fizjoterapeutki najlepiej wybierać nieco większe buty. – Wewnętrzna wkładka powinna być ok. 5 mm dłuższa od stópki dziecka – wyjaśnia.
A co z zapięciem? 
Najlepsze zapięcie to sznurówki i rzepy, ponieważ umożliwiają najdokładniejsze dopasowanie buta do stopy – mówi Ewa Lewicka.
Istotna jest też jakość materiału, z którego zostały wykonane buty. Buciki powinny „oddychać”, aby stopa dziecka nadmiernie się nie pociła.
Dlaczego warto przyłożyć się do szukania odpowiedniego obuwia dla dziecka?
– Konsekwencje złego wyboru obuwia są długofalowe. Skomplikowana konstrukcja stópek, czyli ok. 26 kości, 32 mięśnie, ścięgna i ok 100 więzadeł musi ze sobą doskonale pracować. Nieodpowiednie obuwie powoduje, że dziecko zaczyna nieprawidłowo chodzić, może się przewracać, potykać, źle przenosić ciężar ciała, źle obciążać miednicę. Zła termoregulacja buta może powodować, że stopa będzie się przegrzewać i zamiast prawidłowo się rozwijać, będzie czuła się jak w gipsie. W konsekwencji prowadzi to do wad postawy, płaskostopia, skolioz, bólów kręgosłupa i kontuzji – mówi Ewa Lewicka. – Cały ciężar ciała spoczywa na stopach. To jak je obciążamy i jak one się czują w butach wpływa na wszystkie stawy i mięśnie aż do czubka głowy – dodaje.
Czy dziecko może nosić używane buty?
Dobre buty dla dziecka wiążą się z koniecznością wydania większej sumy pieniędzy. Niestety, buciki kupowane w markecie czy na bazarze mogą okazać się nieodpowiednie, choć na pewno kuszą niższą ceną. W przypadku kupowania butów po prostu trzeba liczyć się z wydatkiem.
Specjaliści nie zalecają też zakładania dzieciom używanych butów. Stopa każdego dziecka kształtuje się inaczej. But dopasowuje się do indywidualnego kształtu stopy, dlatego dziecko powinno mieć swoje własne buciki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger