Karmienie piersią przez dwa lata – nakaz w ZEA
Karmienie piersią przynosi szereg korzyści zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. O ile jednak zasadne jest zachęcania kobiet do naturalnego karmienia, o tyle zmuszanie ich do tego przepisami prawa budzi kontrowersje. A takie właśnie rozporządzenia wprowadzone zostały właśnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Karmienie piersią przez dwa lata będzie obowiązkowe.
W ZEA ustalono prawo, zgodnie z którym każda matka, bez wyjątku, zobowiązana jest do karmienia piersią dziecka przez okres dwóch lat, nie krócej. Co więcej, jeśli kobieta nie będzie wywiązywać się z tego obowiązku, jej mąż może pozwać ją do sądu.
Co w przypadku, gdy matka z przyczyn zdrowotnych nie jest w stanie karmić piersią? Jej rolę ma przejąć mamka, a więc kobieta, która trudni się karmieniem piersią cudzych dzieci. Z takim rozwiązaniem wiąże się jednak mnóstwo wątpliwości, m.in. kto będzie wypłacał jej wynagrodzenie, czy przez okres dwóch lat będzie mieszkać z daną rodziną, jak będzie wyglądać proces jej wyboru.
Sprzeciwem wobec nowych ustaleń zareagowało wiele grup wspierających młodych rodziców, m.in. organizacja Out of the Blues, mająca siedzibę w Dubaju. Jak twierdzą jej przedstawiciele: „Początkujące matki potrzebują wsparcia, zachęty i edukacji. Zachęcanie do karmienia piersią jest słusznym celem, jednak powinien on być realizowany poprzez pomaganie tym kobietom, które chcą i mogą to robić, a nie poprzez karanie tych, które nie są w stanie karmić naturalnie”.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz