Kąpiel w ciąży i połogu


Długa, relaksująca i przede wszystkim gorąca kąpiel to dla wielu osób idealne zwieńczenie pracowitego dnia i udany sposób na miłe rozpoczęcie wieczoru. O ile jednak przed ciążą mogłaś leżeć w wannie tak długo, aż woda stanie się letnia, o tyle na czas jej trwania i okres połogu z tego typu kąpieli lepiej zrezygnować. Kąpiel w ciąży i połogu – o czym warto wiedzieć?
Kąpiel a ciąża

Okres ciąży wcale nie oznacza całkowitej rezygnacji z ulubionej kąpieli. Wręcz przeciwnie – nierzadko może ona nieść ukojenie, np. dla bolących pleców. To o czym należy jednak pamiętać, to umiarkowanie. Zarówno zbyt długa, jak i przede wszystkim zbyt gorąca kąpiel, może być niebezpieczna i wiąże się ze znacznym ryzykiem dla matki i dziecka.– Zarówno we wczesnej, jak i w późnej ciąży gorące kąpiele nie są wskazane. Powoduje to rozgrzewanie macicy i prowadzi do jej przekrwienia, może prowadzić do wystąpienia czynności skurczowej, wzrostu ciśnienia, przedwczesnego porodu. Gorąca kąpiel może być też przyczyną poronienia w każdym wieku ciążowym – nie tylko w pierwszym trymestrze. Na jej skutek w skrajnych przypadkach może dojść do odklejenia się łożyska i do obumarcia płodu – mówi dr n. med. Dariusz Kowalczyk, ginekolog. – Korzyści z takich kąpieli są znikome w porównaniu z ryzykiem, jakie niesie. W czasie ciąży lepiej więc zrezygnować z tej przyjemności i brać krótkie kąpiele, najlepiej w ciepłej, ale nie gorącej, wodzie – dodaje.
Lepiej te z nie spędzać w wannie więcej czasu niż kwadrans (dłuższa kąpiel osłabia organizm). W trzecim trymestrze, gdy brzuch jest już dosyć duży i zmienia się środek ciężkości ciała, warto zaopatrzyć się też we wkładkę antypoślizgową, aby uniknąć wypadku.Problem z kąpielą w ciąży tkwi w głównej mierze w temperaturze wody. Nie powinna ona przekraczać 37–38˚C. Z tego samego powodu zaleca się, aby przyszła mama nie korzystała z jacuzzi oraz sauny. Temperaturę wody można zmierzyć kąpielowym termometrem bądź zanurzając w wodzie łokieć, którego skóra jest bardzo wrażliwa na temperaturę.
Kąpiel a połóg
Na długą, gorącą kąpiel świeżo upieczona mama będzie mogła sobie pozwolić dopiero po upływie jakiegoś czasu od porodu. Połóg na ogół trwa 6 tygodni i w tym czasie zaleca się umiar. Na pewno powinno się poczekać z kąpielą tak długo, aż po porodzie wszystko wróci do normy. Kąpiel w czasie połogu nie jest zbyt dobrym pomysłem i może wiązać się z wieloma powikłaniami. Mama będzie mogła z niej skorzystać dopiero, gdy zagoi się krocze oraz skończy się krwawienie połogowe, inaczej chwila relaksu w wannie może przyczynić się do zwiększenia krwawienia lub do zakażenia dróg rodnych. To, kiedy kobieta będzie mogła się wykąpać, zależy też od tego, czy rodziła naturalnie czy przez cesarskie cięcie.Polecamy: Fizjologia połogu – jak organizm wraca do stanu sprzed ciąży?– W przypadku połogu po cesarskim cięciu kąpiele są raczej przeciwwskazane z uwagi na gojenie się rany, co może potrwać ok. 3–4 tygodni – mówi Dariusz Kowalczyk. – Z kolei po porodzie fizjologicznym warto poczekać z kąpielą przynajmniej 7 dni z uwagi na odchody połogowe. Po tym okresie nie ma przeciwwskazań do brania ciepłych kąpieli, Mimo wszystko zalecałbym jednak umiar. Ryzyko spowodowania krwawień z uwagi na przekrwienie narządów miednicy mniejszej jest istotniejsze niż chwila relaksu, jaką daje kąpiel. Ważne jest również to, czy podczas porodu kobieta miała nacinane krocze – w tej sytuacji kąpiele nie będą dobrze wpływać na proces gojenia się rany krocza. Co prawda nie ma wówczas bezwzględnych przeciwwskazań do kąpieli, jednak zalecałbym unikanie kąpieli do czasu, aż rana się nie zagoi – dodaje.Dobrym i o wiele mniej ryzykownym rozwiązaniem, zarówno w trakcie ciąży, jak i w okresie połogu, będzie po prostu ciepły prysznic.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger