Biegunka
Nie znam dziecka, które by nie miało chociaż raz w życiu problemów z brzuszkiem. Moje dzieci miały kilka razy biegunkę nawet wtedy, gdy karmiłam je jedynie piersią, ponieważ zdarzało mi się zjeść coś nieodpowiedniego, czego ich małe brzuszki nie zaakceptowały. Dodatkowo, kiedy chodziły do żłobka przeszliśmy atak wirusa rota, który przez kilka tygodni dziesiątkował całą placówkę...
Gdy maluch po raz pierwszy ma biegunkę, możesz czuć się zdezorientowana, dlatego przygotowałam dla Ciebie małą ściągawkę, dzięki której będziesz wiedziała jak jej zapobiegać, jak z nią walczyć domowymi sposobami oraz co robić w przypadku ewentualnego odwodnienia.
Kiedy dziecko ma biegunkę ?
W przypadku małych dzieci i niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym o bieguncemożemy mówić wtedy, gdy maluch oddaje w ciągu 12 godz. powyżej 3 luźnych stolców lub gdy rytm wypróżnień i konsystencja zmieniła się w ostatnim okresie a także gdy kupka jest z domieszką ropnego śluzu, lub nawet krwi. Często oprócz rzadkiego stolca pojawia się także wysoka gorączka, brak apetytu, bolesne skurcze brzucha a czasem wymioty lub nudności.
Trochę inaczej wygląda to w przypadku dzieci karmionych piersią. Moje dzieci były karmione naturalnie od urodzenia i właściwie od początku robiły kupkę bardzo często. Standardem było 6-8 kupek, ale bywały momenty, że kupka była przed, po i w trakcie karmienia. Oczywiście na początku niepokoiła mnie taka ilość, ale pediatra mnie uspokoił. Okazuje się, że u niemowląt karmionych piersią to normalne. Jeśli kolor oraz konsystencja kupki jest cały czas ta podobna, i zmienia się tylko pod wpływem Twojej diety, nie masz się czym martwić.
Przyczyny biegunki u niemowląt
Powodów biegunki jest wiele, ale najczęściej wywołują je:
- Infekcja bakteryjna – najczęściej wywołana jest salmonellą.
- Infekcja wirusowa – głównie spotykana u dzieci jest z grupy rotawirusów.
- Pasożyty.
- Niewłaściwa dieta dziecka lub karmiącej piersią mamy.
- Leki – szczególnie antybiotyki, które powodują zaburzenia w składzie flory jelitowej.
- Ząbkowanie – u moich dzieci pojawiała się biegunka przy każdym ząbku.
- Stresujące przeżycia – synek miał na przykład biegunkę zawsze jak gdzieś wyjeżdżaliśmy i jeszcze jak zaczął chodzić do przedszkola (przez pierwsze kilka dni).
- Alergia pokarmowa.
- Nietolerancja na gluten – celakia.
Domowe sposoby na walkę z biegunką
Po pierwsze nawadnianie
Jak tylko zauważysz pierwsze objawy zatrucia podawaj dziecku większą ilość płynów niż zazwyczaj. To podstawa, aby organizm nie zdążył się odwodnić. Jeśli maluch ma mdłości bądź wymioty podawaj mu płyny małymi porcjami, w ten sposób ograniczysz odruch wymiotny, a woda zdąży się przyswoić w organiźmie. Ja za swoimi dziećmi biegałam praktycznie cały dzień z kubeczkiem wody i łyżeczką gdy miały problemy z brzuszkiem. Kiedy miały pić same strasznie marudziły, a tak udało mi się przemycić nawet pół kubka wody - na przykład podczas zabawy.
Pamiętaj o ważnej zasadzie. Po oddaniu każdego wolnego stolca, należy podać dziecku odpowiednią ilość płynów:
- dzieciom poniżej drugiego roku życia należy podać dodatkowo 50-100 ml płynu,
- starszym dzieciom ( 2- 8 lat) od 100-200 ml.
Jeśli karmisz naturalnie przystawiaj malucha częsciej do piersi. Dziecku karmionemu butelką podawaj częściej wodę, lub napary z ziół ( rumianku, mięty, szałwii). Starszemu dziecku możesz przygotować domowy kompot owocowy lub zaparzyć lekką herbatkę bez cukru.
Pamiętaj! Woda musi być chłodna, a nawet zimna ponieważ ciepła może wzmagać odruchy wymiotne.
Odpowiednia dieta
Dzieci karmione piersią należy przystawiać częściej niż zazwyczaj, przez cały okres trwania biegunki. Jeśli maluch karmiony jest butelką staraj się podawać mu posiłek nawet co 2-3 godziny. Ogranicz podawanie mleka.
Dzieciom, które już jedzą stałe posiłki ugotuj rzadką zupę jarzynową lub marchwiankę. Najlepiej lekko je posolić przed podaniem. Przy biegunce polecam podawać przede wszystkim posiłki gotowane i lekkostrawne (szczególnie ryż i marchewkę), a także banany czy czarne jagody. Możesz też przygotować kaszkę lub kleik ryżowy. Staraj się podawać mniejsze porcje, a częściej.
Bezwzględnie należy unikać soków owocowych, mleka krowiego oraz surowych owoców i warzyw, ponieważ mogą jedynie nasilić biegunkę.
Kiedy do lekarza?
Jeśli w stolcu pojawi się ropa, krew lub śluz powinnaś bezwzględnie udać się z dzieckiem do lekarza.
Sprawdzaj też czy maluch nie ma objawów odwodnienia. Jeśli zauważysz, że dziecko mało i rzadko oddaje ciemny mocz, płacze bez łez, nie przyjmuje płynów, zrobiło się apatyczne i zaczyna „przelewać się przez ręce” natychmiast jedź z nim do szpitala.
Jak można zapobiec biegunkom?
- Bardzo ważna jest higiena codzienna. Należy pamiętać o częstym myciu rąk, szczególnie po powrocie do domu, przed posiłkiem czy po skorzystaniu z toalety.
- Nie można zapomnieć również o higienie przygotowywania posiłków. Warto zwracać uwagę nie tylko na to co się je, ale też gdzie się je.
Biegunka u niemowlaka to nie przyjemna sytuacja.
OdpowiedzUsuńJeżeli biegunka się powtarza, należy dziecko przepadać, żeby wiedzieć od czego ona jest.
OdpowiedzUsuń