Badania w ciąży



Od momentu, kiedy zajdziesz w ciążę (lub już na etapie planowania ciąży) do twojego grona osób, z którymi powinnaś być w kontakcie, dołączy osoba prowadząca ciążę (lekarz lub położna). Będzie ona czuwać nad prawidłowym przebiegiem ciąży, informować cię jak rozwija się dziecko, kierować na odpowiednie badania i rozwiewać trapiące cię wątpliwości. Sprawdź, jakie badania w ciąży są ważne dla zdrowia twojego i dziecka.
Kobieta w ciąży powinna być pod stałą opieką lekarską, od momentu pierwszej wizyty, po sam poród, a także okres połogu. W ciągu dziewięciu miesięcy przyszła mama przechodzi przez szereg różnorodnych badań, kontrolujących jej stan zdrowia oraz rozwój dziecka. Na ogół już podczas pierwszej wizyty kobieta otrzymuje swoją kartę ciąży, w której zawarte będą wszystkie najważniejsze informacje o przebiegu ciąży, przebytych badaniach. W karcie zostaje również odnotowana każda konsultacja lekarska. Warto mieć kartę zawsze przy sobie, by w razie potrzeby można było uzyskać wszystkie niezbędne informacje.Warto pamiętać, że od 21. tygodnia ciąży każdej kobiecie przysługują bezpłatne spotkania edukacyjne z położną raz w tygodniu, a od 32. tygodnia – dwa razy (dowiedz się więcej). Aby w nich uczestniczyć wystarczy złożyć deklarację wyboru położnej.
Badania w pierwszym trymestrze
W pierwszym trymestrze powinno być wykonane pierwsze badanie USG, które pozwoli stwierdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Podczas badania matka po raz pierwszy będzie mogła zobaczyć swoje maleństwo.Oprócz USG, na tym etapie ciąży powinny być już zrobione takie badania jak: morfologia krwi, cytologia, badanie ogólne moczu, badanie czystości pochwy, określenie grupy krwi i czynnika RH, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar wagi, badanie HIV i HCV, badanie stężenia glukozy we krwi, test na obecność przeciwciał: toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki.Polecamy: Kalendarz ciąży – sprawdź, jak rozwija się Twój maluszekW pierwszym trymestrze dobrze jest również umówić się na wizytę u dentysty. Każdy stan zapalny w późniejszym etapie ciąży może mieć negatywny wpływ na jej przebieg (dowiedz się więcej jak dbać o zęby w ciąży).
Badania w drugim trymestrze
Nim skończy się drugi trymestr ciąży, powinnaś mieć za sobą serię takich badań, jak: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie czystości pochwy, badanie cytologiczne (jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży), przeciwciała anty-Rh u kobiet z Rh (−). Między 24. a 28. tygodniem ciąży powinnaś wykonać także badanie stężenia glukozy we krwi (po doustnym podaniu 75 g glukozy). Badanie służy wykrywaniu tzw. cukrzycy ciężarnych.Pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży czeka cię kolejne badanie ultrasonograficzne. W ciągu tych trzech miesięcy najprawdopodobniej poznasz płeć dziecka, chyba, że przyjmie ono taką pozycję, że lekarz nie będzie w stanie określić jego narządów płciowych. Podczas USG zostaną zmierzone poszczególne części ciała dziecka, oceniona budowa kości czaszki i kręgosłupa, struktura mózgu, położenie i budowa serca, żołądka, nerek oraz umiejscowienie łożyska.Jeżeli w pierwszym trymestrze podczas badania w kierunku toksoplazmozy wyszedł ujemny wynik – badanie będzie wykonane ponownie.Na przełomie pierwszego i drugiego trymestru można wykonać także badania prenatalne(inwazyjne i nieinwazyjne) pozwalające wykryć lub wykluczyć m.in. zespół Downa, Turnera, Edwardsa oraz wady cewy nerwowej.Pomiędzy 21-26 tygodniem ciąży lekarz powinien skierować cię do położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Od tej chwili możesz regularnie spotkać się ze swoją położną, aby przygotować się do porodu, połogu czy karmienia piersią.
Badania w trzecim trymestrze
W ostatnim trymestrze ciąży jeszcze częściej będziesz widywać się ze swoim lekarzem/położną.Będąc w trzecim trymestrze ciąży, powinnaś mieć za sobą takie badania jak: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, przeciwciała odpornościowe, badanie czystości pochwy, antygen HBs (w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B), badanie w kierunku HIV, posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących, badanie ultrasonograficzne, badanie położnicze, a także badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży. Lekarz/położna może także skierować na badanie w kierunku kiły (VDRL) oraz wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV).Do tego określone zostaną: ocena wymiarów miednicy, ocena czynności serca płodu, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, ocena aktywności płodu, pomiar masy ciała.Kobiety, które mają wadę wzroku powinny umówić się do okulisty, aby zbadać dno oka. Jeżeli będzie zdrowe, lekarz wyda zaświadczenie, które będzie potrzebne do porodu.Szczegóły i wykaz wszystkich badań z podziałem na poszczególne tygodnie ciąży można znaleźć w standardzie opieki okołoporodowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger