Przyrost masy ciała we wczesnej ciąży ściśle związany z wagą noworodka


Najnowsze badania amerykańskich naukowców pokazują, że zbyt duży przyrost masy ciała na wczesnym etapie ciąży ma największy wpływ na masę urodzeniową dziecka. Jest to największa w historii analiza wpływu przyrostu masy ciała ciężarnej na wielkość noworodka.
Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Obesity” (http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/oby.21878/abstract;jsessionid=769CA8FB8AEF6546DC10F7A17B470431.f04t04). Jego autorami są naukowcy z Pennington Biomedical Research Center w Baton Rouge (USA).
W badaniu wzięło udział 16 218 chińskich kobiet w ciąży. Naukowcy śledzili zmiany ich masy ciała w poszczególnych trymestrach.
Obserwacje Amerykanów pokazały, że przyrost wagi na wczesnym etapie ciąży – przed 24. tygodniem – ma największy wpływ na masę urodzeniową dziecka (niezależnie od późniejszego przyrostu masy ciała). Matki, które w pierwszym trymestrze przybrały na wadze więcej niż przewidują normy medyczne, 2,5 razy częściej rodziły niemowlęta ze zbyt dużą masą urodzeniową.
Naukowcy przypominają o dotychczasowych badaniach, które również wskazywały na fakt, że otyłość matki, zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży oraz wysoka masa urodzeniowa dziecka to bardzo ważne czynniki rozwoju nadwagi i otyłości w późniejszym życiu dziecka.
„Ginekolodzy położnicy powinni zacząć edukować swoje pacjentki odnośnie wpływu wagi w czasie ciąży na rozwój dziecka i zwiększenie ryzyka otyłości w jego przyszłym życiu” – uważa prof. Leanne M. Redman, główna autorka omawianej pracy.
Według niej kobiety, które są w ciąży lub planują w nią zajść w niedalekiej przyszłości, powinny zrozumieć, jaki wpływ – zarówno krótko-, jak i długoterminowy – ma ich waga na zdrowie dziecka. Zdaniem Redman odpowiednie kroki należy podjąć jak najwcześniej, gdyż to właśnie pierwszy okres ciąży wydaje się być kluczowy, jeśli chodzi o wpływ na ryzyko rozwoju otyłości u dziecka. „Odpowiednie przybieranie na wadze w tym czasie jest niezwykle istotne i powinno być pilnowane przez lekarzy prowadzących ciąże” – dodaje prof. Suzanne Phelan, współautorka badania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger