Ciemieniucha - jak dbać o skórę niemowlaka?

Dla większości rodziców oraz ich bliskich, narodzin dziecka (zwłaszcza pierwszego) to ogromne przeżycie. Powrót do domu z nowo narodzonym dzieckiem jest czymś szczególnie ważnym ale zaraz z nim pojawiając się codzienne obowiązki. Wśród wielu niemowlaków około 3go do 6tego tygodnia życia pojawia się problem z ciemieniuchą.
Ciemieniucha - Objawy i przebieg


Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha, to nic innego jak żółtawo- brązowe łuski, które są przyklejone do skóry. Przypominają one ciemny, tłusty łupież, który przykleił się do skóry. W wielu przypadkach zapowiedzią ciemieniuchy na skórze głowy naszej pociechy są drobne, białawe łuski, które widzimy po dokładnym przyjrzeniu się.

Już wtedy powinniśmy w sposób szczególny dbać o higienę skóry naszej pociechy. Jako przyczynę obecności ciemieniuchy u niemowlaka podaje się za wysoki poziom hormonów matki (które krążą w krwiobiegu dziecka, powodując różne zmiany). Zabiegi mające na celu usunięcie ciemieniuchy są bardzo proste, ważne jest to by były wykonywane starannie i regularnie.

Przed kąpielą główkę dziecka, zwilża się oliwką (warto zapytać lekarza jaką oliwkę poleci), podczas kąpieli należ bardzo dokładnie a zarazem delikatnie umyć główkę dziecka i to co najważniejsze wyczesać włoski, w celu usunięcia wszelkich łusek z główki.

W przypadku dzieci, które mają długie włoski zabieg ten trwa dłużej niż w przypadku dzieci, które tych włosków nie posiadają. W przypadku gdy wyżej wymienione metody nie będą skuteczne warto zgłosić się do specjalisty. Zaniedbana ciemieniucha wygląda bardzo nieestetycznie a gdy „przywara” z łusek zrobi się gruba jest trudna do usunięcia.

Brak właściwego dbania o ciemieniuchę na skórze głowy, w brwiach bądź na nosku, może prowadzić do tego, że dziecko będzie miało z nią problem przez dłuższy czas. O skórę niemowlaka trzeba dbać w szczególny sposób. Wielu rodziców, niestety nie wie jak należy to robić

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger