Ciążowe must have – co przyda się w czasie ciąży?
Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, co może ci się przydać w tym wyjątkowym czasie? Jakie produkty/rozwiązania mogą okazać się praktyczne i skuteczne? Sprawdź nasze propozycje, czyli ciążowe must have!
Poduszka rogal/kojec
Dopiero gdy kupisz tę poduszkę, poczujesz, jak bardzo ci jej brakowało! I zapewniamy – nie ma w tym stwierdzeniu przesady. O ile na samym początku ciąży może wydać ci się zbędnym gadżetem, o tyle w II i III trymestrze nie będziesz chciała się z nią rozstawać i z pewnością zostanie twoim najlepszym „przyjacielem”. Poducha w kształcie litery C zapewnia wsparcie całego ciała (od głowy, po same stopy) i ułatwia znalezienie odpowiedniej i wygodnej pozycji do snu. Na jednym jej końcu kładziesz głowę, najdłuższy odcinek otula twoje plecy, a drugi koniec oplata twoje nogi. Dzięki takiemu ułożeniu ciała, rosnący brzuch znajduje się w odpowiedniej i bezpiecznej pozycji, a ty masz szansę się wyspać. Ponadto, poducha świetnie sprawdzi się, jako podpórka w trakcie pozycji półleżącej oraz siedzącej (gdy oglądasz telewizję, czytasz książkę czy po prostu odpoczywasz). Wykorzystasz ją również po urodzeniu dziecka, jako poduszkę do karmienia maleństwa czy kojec, którym zabezpieczysz łóżko. To jedna z najlepszych inwestycji ciążowych, jakie możesz podjąć. My miałyśmy okazję wypróbować kojec od Motherhood. To polska firma, która jako pierwsza w kraju wprowadziła ergonomiczną poduszkę w kształcie litery C. Poducha Motherhood wykonana jest z atestowanego poliestrowego wypełnienia (bardzo puszystego i sprężystego) oraz w 100% bawełnianej, zdejmowanej poszewki, którą możesz prać do woli (co będzie miało znaczenie zwłaszcza przy noworodku), bez obawy, że się zmechaci. Producent oferuje szeroki zakres wzorów i kolorów poduszek (nam przypadły do gustu szarości). Choć poduszka zajmuje sporo miejsca, pakowana jest w foliowy pokrowiec zapinany na suwak, dzięki czemu możesz ją łatwo przewieźć lub schować (gdy nie będzie już potrzebna).
Wygodne i modne ubrania
Możesz kupić ciuchy o rozmiar lub dwa większe niż zwykle i liczyć na to, że będą dobrze leżeć. Możesz też sprawić sobie kilka odpowiednio skrojonych, modnych i dobrych gatunkowo ubrań, dopasowanych do twojego normalnego rozmiaru, w których będziesz czuć się kobieco i jednocześnie bardzo komfortowo przez cały okres ciąży oraz po urodzeniu maleństwa. Takie właśnie ubrania szyje Cool Mama. Marka powstała, jako odpowiedź na potrzeby jednej z mam, poszukującej wygodnych i ładnych ubrań ciążowych. Kasia, założycielka firmy Cool Mama postanowiła wyjść naprzeciw innym przyszłym mamom i stworzyć własną kolekcję ubrań, ponieważ nie godziła się na – albo bardzo drogie, albo delikatnie mówiąc – staromodne propozycje sklepów z odzieżą ciążową. Wszystkie modele ubrań testowała na sobie, dlatego są dopracowane w każdym calu. Tak powstały bluzki, sukienki i spodnie idealnie dopasowane do potrzeb ciężarnych i nie tylko! Bluzki i sukienki zostały zaprojektowane również po to, aby ułatwić mamom swobodne karmienie piersią. Posiadają specjalne otwory niewymagające rozbierania się, czy naciągania dekoltu do karmienia dziecka. Oprócz tego, że ubrania są funkcjonalne w czasie ciąży i karmienia, świetnie sprawdzą się również po tym okresie. Ich cechą wyróżniającą są bowiem uniwersalne kroje i wzory oraz najwyższa jakość materiałów – szyte są z naturalnych tkanin, takich jak: bambus, bawełna czy wiskoza. Dla nas to absolutny hit na tle drogich (a słabych gatunkowo) ubrań ciążowych z sieciówek!
Bezpieczna bielizna
Skoro mówimy o ubraniach, grzechem byłoby nie wspomnieć o bieliźnie na czas ciąży. Ciało kobiety zmienia się tym okresie diametralnie – rosną piersi oraz brzuch, a u niektórych powiększają swój kształt również biodra i pośladki. Skoro nasze ciało poddaje się tym zmianom, również nasza bieliźniana garderoba powinna zostać zmodyfikowana. Już w pierwszych tygodniach ciąży kobiety zauważają, że ich piersi znacznie powiększają się oraz stają się nabrzmiałe i bardzo wrażliwe. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji tego nadzwyczajnego stanu (takich jak rozstępy, ucisk i podrażnienie skóry czy po prostu dyskomfort), powinnyśmy od razu kupić dopasowany do nowych okoliczności biustonosz. Niektóre przyszłe mamy z tym zwlekają, ale zapewniamy i przestrzegamy – nie warto. Warto za to pomyśleć o swoim zdrowiu, wygodzie i wyglądzie. Ponadto zwykłe staniki często produkowane są z syntetycznych materiałów, nie najlepszej jakości. Ciąża to idealny moment, by przerzucić się na biustonosze bawełniane lub częściowo bawełniane, które na pewno nie wywołają alergii i pozwolą skórze swobodnie oddychać (więcej na temat doboru biustonosza ciążowego przeczytasz tutaj). Podobnie sprawa ma się z dolną częścią bielizny. Wygodne, niewbijające się w brzuch majtki, poprawią komfort przyszłej mamy, ponieważ zamiast mocnych szwów, wyposażone są w specjalną miękką taśmę/szeroką gumę. To samo dotyczy rajstop i legginsów dla ciężarnych, które posiadają szerokie pasy, nie uciskające brzucha. Szeroki wybór bielizny ciążowej znajdziesz w sklepie szykownamama.pl (sklep oferuje bieliznę tylko polskich producentów).
Dobry krem na rozstępy
Pielęgnacja skóry jest ważna na każdym etapie naszego życia, ale ciąża to wyjątkowy czas, wymagający wyjątkowego traktowania. Skóra bardzo często traci na elastyczności, reaguje na wiele zewnętrznych czynników i zaczyna się rozciągać – zwłaszcza na wspomnianych wcześniej: biuście, brzuchu, biodrach i pośladkach. Jak o nią zadbać, aby uniknąć rozstępów? Warto stosować balsamy/kremy stworzone właśnie z myślą o przyszłych mamach, które nie tylko uelastyczniają skórę, ale również odpowiednio ją nawilżają, odżywiają, wygładzają i regenerują. Kiedy zacząć pielęgnację brzucha? Od 4. miesiąca ciąży. W I trymestrze nie zaleca się bowiem masowania i uciskania brzucha, a realne zagrożenie pojawienia się rozstępów na skutek rozciągania się skóry na brzuchu występuje tak naprawdę dopiero w II trymestrze (o pielęgnacji brzucha w ciąży przeczytasz więcej w tym miejscu). To samo dotyczy pielęgnacji biustu, o której oczekujące mamy często zapominają – na piersiach niestety też mogą pojawić się rozstępy! Zapobiegajmy im! Choć preparatów dla ciężarnych jest wiele, warto wybierać tylko te sprawdzone i bezpieczne. Spod polskich „rąk”, a właściwie laboratoriów wychodzi wiele bardzo dobrych kosmetyków. Przebadaną dermatologicznie i klinicznie, pozytywnie opiniowaną przez Instytuty Matki i Dziecka oraz po prostu skuteczną serię wypuścił Pharmaceris. My szczególnie polecamy krem zapobiegający rozstępom FOLIACTI™ do brzucha i innych partii ciała narażonych na rozstępy oraz BUSTFIRM™ Ujędrniający krem do pielęgnacji biustu w okresie ciąży i karmienia. Ten pierwszy zawiera kwas foliowy, który uelastycznia i wzmacnia wytrzymałość skóry, a także wygładzający fitokompleks oraz odżywcze i nawilżające witaminę E i olej bawełniany. Krem do biustu natomiast „uzbrojony” jest w Repair-peptid i witaminę E – składniki wzmacniające i uelastyczniające skórę oraz w olej Canola, D-pantenol i alantoinę, odpowiedzialne za łagodzenie obrzmienia i bólu piersi oraz za minimalizację uczucia napiętej skóry biustu. Warto wypróbować.
Wiedza
Choć nie da się jej kupić ani dostać, możemy ją zdobyć. Samodzielnie lub z pomocą specjalisty. Świadomość zachodzących w naszym ciele zmian oraz tego, co i dlaczego dzieje się z nami i z dzieckiem w czasie ciąży sprawi, że okres oczekiwania na przyjście na świat maluszka będzie spokojny, radosny i pozbawiony niepotrzebnych lęków. To naprawdę ważne, zwłaszcza dla kobiet spodziewających się pierwszego dziecka. „Dlaczego bolą mnie plecy? Od kiedy powinnam czuć ruchy dziecka? Jak walczyć z mdłościami? Które badania wykonać” – te i setki innych pytań zadają przyszłe mamy i posiłkują się głównie na wynikach wyszukiwania Google. Wiele informacji jest sprzecznych, a „porady” znalezione na forach internetowych pozostawiają wiele do życzenia. Czy nie lepiej byłoby przeczytać jedną dobrą książkę, będącą kompendium wiedzy o ciąży niż drżeć z niepewności przy każdej pojawiającej się wątpliwości? Odpowiadamy: tak! Doskonałym przykładem takiego przewodnika po tym pięknym, choć niełatwym okresie, jest „Księga ciąży” (M.W. Sears), która wyjaśnia, uczy, ale nie straszy (przeczytacie o niej więcej tutaj). Po takie lektury naprawdę warto sięgać! A co, jeśli książka nam nie wystarczy? Tutaj z pomocą może przyjść położna. Położne to prawdziwe skarbnice wiedzy, więc dlaczego nie czerpać prosto ze źródła? Wielu kobietom wydaje się, że położną mogą spotkać tylko w szpitalu lub dopiero po urodzeniu dziecka. Nic bardziej mylnego: od 21. tygodnia ciąży raz w tygodniu, a od 32. tygodnia ciąży dwa razy w tygodniu, każda z nas może zupełnie bezpłatnie korzystać z tzw. spotkań edukacyjnych. Podczas nich, położna zapewni nam nie tylko emocjonalne wsparcie, przygotuje do porodu, pomoże w opracowaniu planu opieki okołoporodowej, ale też rozwieje wątpliwości związane z porodem, a później odwiedzi nas i naszego maluszka podczas wizyt patronażowych w domu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz