Perlak - co to takiego?
Jedną z mało znanych dolegliwości związanych ze słuchem jest tzw. perlak. Co to takiego? Najkrócej mówiąc: „zła skóra w złym miejscu”.
Perlak jest to nienowotworowy guzek umiejscowiony w uchu środkowym – w niewidocznym dla nas miejscu za błoną bębenkową. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu wyglądowi przypominającemu perłę, a zbudowany jest z naskórka, który łuszcząc się formuje omawiany tutaj twór.
Co może być powodem powstania tej zmiany?
Wyróżniamy dwa rodzaje perlaków: wrodzone i nabyte. Te pierwsze są wynikiem niewłaściwie kształtującego się ucha środkowego, natomiast drugie mogą powstać przez nieprawidłowe złuszczanie się naskórka lub w przypadku uszkodzenia błony bębenkowej, np. z powodu urazy, operacji czy zapalenia.
Jest to rzadka choroba występująca średnio u 3-15 na 100 000 dzieci, częściej u chłopców.
Jakie mogą być objawy perlaka?
Początkowo zazwyczaj bezobjawowo. W miarę upływu czasu guzek rośnie, czego pierwszym objawem może być wyciek wydzieliny z ucha, najczęściej o nieprzyjemnym zapachu. Charakterystycznym zjawiskiem jest postępujące pogorszenie słuchu, które wkrótce może bardzo przeszkadzać. W zaawansowanym stadium mogą pojawić się kłopoty z równowagą, zawroty głowy, opadanie kącika ust, niemożność wyszczerzenia zębów czy marszczenia czoła. Bardzo rzadko dochodzi do zapalenia opon mózgowych i innych infekcji wewnątrz czaszki.
Co zrobić jeśli zauważymy niektóre z wyżej wymienionych objawów?
Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który po wstępnym badaniu i ewentualnym potwierdzeniu problemu skieruje dziecko do specjalisty. Jedynym skutecznym leczeniem perlaka jest operacja, która nie zawsze zapewnia całkowite wyzdrowienie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz