Przepuklina pępkowa u niemowląt


Przepuklina pępkowa u niemowląt – brzmi groźnie, ale nie ma powodów do niepokoju. To drobna wada wrodzona, która najczęściej dotyka dzieci o niskiej wadze urodzeniowej i wcześniaki.
W życiu płodowym jelita dziecka rozwijają się poza jamą brzuszną. Pod koniec pierwszego trymestru jelita wstępują do brzucha, przechodząc przez pierścień pępkowy. Niedomknięcie lub niewłaściwa budowa tego pierścienia może spowodować przepuklinę pępkową. To niegroźna, wrodzona wada, która uwidacznia się w postaci miękkiego guzka w okolicy pępka, który znika samoistnie. Sprzyja temu wzmacnianie mięśni brzucha dziecka.
– Przepuklina pępkowa często zalecza się sama – uspokaja Katarzyna Błaszków, fizjoterapeuta oraz terapeuta metody NDT Bobath i Integracji Sensorycznej. – Dotyczy to dzieci, które prawidłowo rozwijają się pod względem motorycznym. Rzadko zdarza się, aby potrzebny był zabieg chirurgiczny – dodaje.
Przepuklina na ogół jest mała, nie boli i daje się schować pod wpływem delikatnego ucisku. Jedną z najpopularniejszych metod na jej zaleczenie jest plastrowanie. Położna, lekarz lub fizjoterapeuta „chowa” przepuklinę i pępek przyklejając dziecku plaster. – Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to nie pomaga – mówi Błaszków. – Jeżeli dziecko ma założony plaster, a często odgina się do tyłu, pręży nóżki, nie dźwiga ich do góry, leży z wypiętym brzuszkiem (prezentuje wzorzec wyprostny) – to plastrowanie często nie przynosi oczekiwanego efektu.
Przy plastrowaniu trzeba też uważać na delikatną skórę dziecka. Bardzo często dochodzi do silnego podrażnienia skóry dziecka i niepokoju. Częsty płacz malucha i wypinanie przy tym brzuszka, nie sprzyja leczeniu przepukliny. – Warto nauczyć się szybko uspokajać dziecko, aby unikać takich sytuacji – mówi Błaszków.
Jak tłumaczy fizjoterapeutka, przepuklinę najczęściej leczy się poprzez wzmacnianie mięśni brzucha i częste kładzenie dziecka na brzuszku. – Niemowlę, leżąc na brzuchu, samoistnie leczy przepuklinę. Jeżeli bobas leży na plecach i dźwiga nóżki do góry to również wzmacnia w ten sposób odpowiednie mięśnie i leczy przepuklinę – mówi. – Istotne jest również odpowiednie noszenie dziecka, ze zgiętymi nóżkami, tak, brzuszek był „schowany „a nie „wypięty” – dodaje.
Problem z przepukliną mają maluchy, które często „wyginają się” do tyłu. Nie lubią leżeć na brzuchu lub robią to „brzydko” odginając się i leżąc na „wypiętym” brzuszku. Te niemowlaki nie wzmacniają mięśni brzucha adekwatnie do wieku i przepuklina nie jest prawidłowo leczona nawet pomimo użycia plastra. W takiej sytuacji można skonsultować się z terapeutą NDT-Bobath, aby nauczyć się m.in.: odpowiedniego noszenia dziecka, prawidłowego układania malucha na brzuchu (nauka prawidłowego wzorca leżenia przodem), szybkiego uspokajania dziecka, wzmacniania mięśni brzucha niemowlaka oraz zabaw, które będą wspomagać leczenie przepukliny pępkowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger