Osteopenia i osteoporoza – jaka jest różnica?


Zarówno w osteopenii jak i w osteoporozie ryzyko złamań jest wyższe w porównaniu do osób z prawidłową gęstością kości. Zarówno osteopenia jak i osteoporoza nie dają żadnych objawów nim dojdzie do złamania kości – a niektóre z nich, jak złamanie szyjki kości udowej, mogą mieć nawet śmiertelne konsekwencje. Ich wczesne rozpoznanie zwykle umożliwia rozpoczęcie odpowiedniego leczenia – przede wszystkim zmiany diety i stylu życia - zanim dojdzie do powikłań tych chorób.
Gęstość kości, która ulega zmniejszeniu w obu chorobach, można ocenić za pomocą badań przesiewowych - densytometrii (DEXA). W przypadku osteoporozy u osób po menopauzie wskaźnik T-score jest wtedy mniejszy niż -2,5. W osteopenii, wartość T-score wynosi między -1,0 a -2,5, i ta choroba rozpoznawana jest znacznie częściej. U młodszych kobiet w ocenie wykorzystywany jest natomiast wskaźnik Z. Jednak interpretacją badania powinien zajmować się specjalista – reumatolog, który dodatkowo zaleci metody leczenia, i zapobiegania powikłaniom tych chorób.

1 komentarz:

  1. Moja mama ma osteoporozę, a ja staram się jej w możliwie jak najlepszy sposób pomóc. Nie tylko chodzimy do specjalistów z tą dolegliwością, ale czytamy wiele na jej temat. Ostatnio zapoznałam się z ofertą ciekawych książek medycznych https://podyplomie.pl/products , które zawierają fachową wiedzę nie tylko dla lekarzy. Z pewnością warto poczytać.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger