Jaką szkołę rodzenia wybrać?


Metody łagodzenia bólu porodowego, pozycje porodowe, pielęgnacja noworodka, karmienie piersią, czy wsparcie emocjonalne w czasie połogu – to jedne z wielu tematów, poruszanych w czasie zajęć w szkołach rodzenia. Czym różnią się spotkania w prywatnych placówkach od tych w państwowych, przy szpitalach? Jaką szkołę rodzenia wybrać? Mamy dla ciebie krótki przewodnik.
Przyszpitalne szkoły rodzenia
Jeśli wybrałaś już szpital, w którym zamierzasz urodzić, zorientuj się, czy w ramach jego działania nie funkcjonuje szkoła rodzenia.  Większość szpitali posiada ją w swojej ofercie. Dzięki uczestnictwie w zajęciach, nie tylko dowiesz się wszystkiego o metodach łagodzenia bólu porodowego, czy opiece nad noworodkiem, ale również poznasz personel szpitala, który być może będzie towarzyszył ci w trakcie porodu. Ponadto oswoisz się ze szpitalnym „klimatem” i spotkasz kobiety w podobnym stadium ciąży, z podobnymi wątpliwościami i dolegliwościami. Istnieje też  duże prawdopodobieństwo, że za kilka/kilkanaście tygodni, będą one twoimi kompankami na porodówce. W spotkaniach możesz uczestniczyć sama, jak i w towarzystwie męża, czy siostry. Informacje na temat zapisów znajdziesz na stronach internetowych szpitali.
Prywatne szkoły rodzenia
Prywatne przygotowanie do porodu odbywa się zwykle w bardziej kameralnych warunkach, niż te  szpitalne. Poza nauką podstawowych rzeczy, takich jak fizjologia porodu, czy techniki oddechu, możesz spotkać się również z zajęciami relaksacyjnymi, psychologicznymi, czy np. nauką masażu Shantala. Prywatne szkoły wspierane są często przez wielu producentów produktów dla kobiet w ciąży i niemowląt, więc spodziewaj się gratisów i wielu ulotek w prezencie. Plusem prywatnej działalności jest większe dopasowanie do potrzeb klienta-pacjenta (np. spotkania w weekendy) i bardziej indywidualne do niego podejście. Często (choć to nie reguła) tego typu miejsca są lepiej wyposażone, niż ich publiczne odpowiedniki (piłki, materace, lalki itp.). Za kurs w prywatnej szkole rodzenia zapłacisz od 300 do nawet 1000zł.
Zanim jednak wydasz sporą sumę, sprawdź,  czy szkoła – mimo że prywatna – nie podpisała umowy z NFZ. Bardzo często zdarza się, że niepubliczne szkoły otrzymują akredytację konkretnego szpitala (szpitale w dużych miastach mają bardzo wielu chętnych, dlatego delegują tego typu działalność) oraz są kontraktowane przez NFZ, dzięki czemu spotkania odbywają się całkowicie za darmo.

Wybierając się w miejsca publiczne, takie jak szpitale czy ośrodki zdrowia, pamiętaj o zabraniu ze sobą żelu antybakteryjnego do rąk, którego użycie zmniejsza ryzyko złapania infekcji.

Spotkania edukacyjne z położną
Alternatywą dla szkół rodzenia, a właściwie pierwszą i podstawową opcją, którą powinnaś brać pod uwagę są spotkania z położną. Jeśli jesteś w ciąży i jeszcze nie złożyłaś deklaracji wyboru położnej, zrób to niezwłocznie. Masz prawo do bezpłatnych spotkań edukacyjnych z położną podstawowej opieki zdrowotnej już od 21. tygodnia ciąży raz w tygodniu, a od 32. tyg.  dwa razy w tygodniu. Uczestnicząc w tego typu spotkaniach, możesz indywidualnie przygotować  z położną plan edukacji w oparciu o tematy, które chciałabyś poruszyć i które położna uważa za istotne (np. gdy z przyczyn medycznych będziesz miała cesarskie cięcie), a nie w oparciu o sztywny program zajęć.  Istnieje również możliwość grupowych spotkań, zwłaszcza w przypadku, gdy poruszany jest ogólny temat, jak np. niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu.
Kontrakt z NFZ na wykonywanie świadczeń położnej POZ obejmuje spotkania w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-18:00. Miejscem może być ośrodek zdrowia, w którym przyjmuje twoja położna lub każde wspólnie ustalone miejsce (np. twój dom/mieszkanie).
Ogromną zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że położna, z którą przygotowujesz się do porodu, odwiedzi ciebie i twojego maluszka tuż po narodzinach, w ramach wizyty patronażowej. Zaufanie do osoby, która towarzyszyła ci przez te kilka miesięcy jest znacznie większe, niż do położnej całkowicie obcej, przychodzącej do nas po raz pierwszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger