Ból głowy w ciąży


Dla kobiet, które wcześniej nie borykały się z bólem głowy, takie dolegliwości w ciąży mogą być zaskoczeniem. W dodatku w tym przypadku nie można sięgnąć po silne leki przeciwbólowe – części z nich nie należy stosować, gdy spodziewamy się dziecka. Jak więc pokonać ból głowy w ciąży?
Na początek dobra wiadomość – część pań, którym ból głowy przytrafiał się od zawsze, w ciąży może odczuć ulgę i odpocząć od tych objawów. Z drugiej strony, wiele kobiet właśnie z początkiem odmiennego stanu zaczyna narzekać na pękającą głowę. Winny jest progesteron, który ma za zadanie rozluźniać mięśnie macicy czy pęcherza, by ułatwić kobiecie zniesienie ciąży, a także sam poród. Niestety, progesteron „relaksuje” również żyły, w tym te znajdujące się na głowie, przez co mamy czasem wrażenie, że krew pulsuje w nich, powodując ból. Jeśli dołączymy do tego stres, odwodnienia czy zwyczajne zmęczenie, często zatykające się w ciąży zatoki, a także to, że większość ciężarnych na te dziewięć miesięcy rezygnuje z kawy, ból głowy staje się zjawiskiem zupełnie uzasadnionym. Objawy te występują najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży, choć u niektórych osób trwają przez cały czas.
Uważaj na leki
Jak można sobie pomóc? Niestety, tak popularny w naszych apteczkach ibuprofen nie sprawdzi się tym razem – u ciężarnych może wywołać poronienie lub przedwczesny poród. Z kolei paracetamol uchodzi za lek dopuszczalny w ciąży, jednak trzeba zachować umiar. Kupując lek, warto więc najpierw zapoznać się ze składem, a najlepiej wcześniej skonsultować z lekarzem lub położną. Warto prześledzić też, kiedy pojawia się pulsujący ból w skroniach. Jeśli między posiłkami, najlepszą receptą może się okazać zmiana diety na zdrowszą lub zwiększenie ilości zjadanych produktów, jeśli dotychczasowa jest niewystarczająca. Podobnie z odwodnieniem – w ciąży musimy pić nie tylko dla siebie, ale też dziecka, dlatego zwyczajowe kilka szklanek może nie wystarczyć, a odwodnienie skutkować  będzie bólem głowy.
Eukaliptus na zatoki
Jeśli ból głowy jest wywołany stresem i przemęczeniem, warto wprowadzić do rozkładu dnia kilka 10-minutowych przerw, podczas których możliwe będzie zamknięcie oczu i wymasowanie skroni. Nie miej wyrzutów sumienia – w końcu z mocnym bólem głowy nie funkcjonujesz na pełnych obrotach, więc taka przerwa w pracy doskonale wpłynie na twoją produktywność. Bolesne objawy mogą też być wynikiem nadciśnienia lub zatrucia ciążowego. Warto więc raz na kilka dni badać sobie ciśnienie, które nie powinno przekraczać normy 135/85. Jeśli od początku ciąży częściej niż zwykle zatykają ci się zatoki, ból głowy podczas schylania czy stania może być częstym zjawiskiem. Receptą może być kilkuminutowa inhalacja z kroplą olejku eukaliptusowego, która odetka zatoki, lub okłady na nasadę nosa z wyjętej z zamrażarki ściereczki.
Co robić z migreną?
Przewlekłe, bardzo silne bóle głowy połączone z zaburzeniami wzroku to migreny. Osoby, które cierpiały na nie już przed ciążą, powinny skontaktować się z lekarzem w sprawie przyjmowanych dotychczas lekarstw – być może będzie należało zmienić je na kilka miesięcy. Jeśli migreny po raz pierwszy pojawiły się w ciąży, również należy powiedzieć o tym lekarzowi, który dobierze bezpieczne leki. Objawy najczęściej ustępują na początku drugiego trymestru ciąży. Jeśli silny ból głowy połączony z zaburzeniami wzroku, wymiotami i puchnięciem ciała pojawi się w trzecim trymestrze, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Może to być tzw. rzucawka, która jest groźna dla życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger