Zdrowe mleczaki u niemowlaka


Nasz maluch zaczął ząbkować a my zastanawiamy się jak to jest z wpływem karmienia na wystąpienie próchnicy u małego dziecka? Otóż karmienie piersią nie dość, że nie nasila występowania próchnicy na zębach mlecznych to nawet pośrednio wpływa na jej zapobieganie. Co więcej, jak donoszą naukowcy, występowanie próchnicy jest niezależne od tego jak długo dziecko było karmione piersią oraz nie jest powiązane z karmieniami nocnymi. 
Po pierwsze pokarm naturalny nie sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych na zębach zawierając substancje (np. enzymy) hamujące wzrost ich wzrost. Po drugie aktywny sposób pobierania pokarmu, czyli ssanie, zapobiega zaleganiu mleka w buzi. Po trzecie, dzięki zawartości wapnia i fosforu działa ochronnie na szkliwo mineralizując je. Nie wpływa też na obniżenie pH jamy ustnej, co z kolei utrudnia namnażanie się szczepowi bakterii winnej powstawaniu próchnicy. I co ciekawe, cząsteczki cukru, które zawiera pokarm naturalny to laktoza, nieszkodliwa dla szkliwa.
Na tym kończy się rola pokarmu, a zaczyna działanie rodziców, którzy pamiętać muszą o tym, że by uniknąć wczesnej próchnicy swojego dziecka (która niestety jest dosyć częsta) powinni wcześnie przyzwyczajać je do stosowania higieny jamy ustnej, unikać słodzonych napojów oraz spania z butelką w ustach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Świat i edukacja dziecka , Blogger